Podlaska Oktawa Kultur w Łomży
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zapraszają na wyjątkowe wydarzenie - koncert organizowany w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur - Festiwalu, który ma na celu prezentować kulturę i dorobek artystyczny Polaków oraz wielu innych narodowości zamieszkujących dawniej oraz obecnie tereny Podlasia, a więc: Litwinów, Romów, Ukraińców, Żydów, Tatarów, Rosjan i Białorusinów.
Trzy razy naj...
Największe, najlepsze, najbardziej sprawne. Katedralne organy, oprócz wielu zalet, mają też niesamowity potencjał, który w dzień powszedni pozostaje niewykorzystany. W minioną środę instrument wybudził z uśpienia Joachim Vogelsänger, dając rewelacyjny koncert.
Jacek Szymański i jego Wielka Gala
Rena Fujii urocza, młoda Japonka z pięknym, czystym głosem „słowika” podbiał serca publiczności XV jubileuszowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Japonka jako jedyna, podczas finałowego koncertu „zmuszona” została do bisów... - Są wydarzenia, która przechodzą do historii i takim właśnie wydarzeniem było to wykonanie - mówiła Barbara Żurowska – Sutt o zaśpiewanej przez Rena Fujii kompozycji „Spóźniony słowik” Witolda Lutosławskiego, do słów wiersza Juliana Tuwima. Koncert „Wielka Gala w Pałacu Jacek Szymański i jego goście” w parku przy dworku Lutosławskich w Drozdowie, w wielkim stylu, zakończył trwający ponad tydzień festiwal. Posłuchaj Reny Fujii „Spóźniony słowik”
Muzyka, piwo, In-Grid i lasery
Łomżyński browar hucznie świętuje 40-lecie powstania. Z tej okazji w kilku miastach północno-wschodniej Polski odbędą się imprezy z cyklu Łomża Beer Festival. Festiwal zainaugurował festyn na muszli w Łomży. Tysiące łomżan mogło nie tylko spróbować produkowanego w Łomży piwa, ale przy muzyce i różnego rodzaju zabawach świętować jubileusz. Gwiazd(k)ą wieczoru była In-Grid...
Cerkiewny dzwon
W sobotni wieczór w kościele N.M.P. czyli dawniej cerkwi odbył się koncert "Wieczorny dzwon'', to starocerkiewno-słowiańskie śpiewy kościoła prawosławnego oraz narodowe pieśni Rosji. - Doskonałe wnętrze dla takich pieśni - tak po koncercie mówili słuchacze. Piękne głosy męskie w dawnej cerkwi pozwalały zasmakować bogactwa wschodu.
Figaro z gitarą
Opera "Cyrulik Sewilski" wystawiona w czwartkowy wieczór w kościele Krzyża Świętego przyciągnęła tłumy widzów. Zapowiadało się interesująco: przygotowana scenografia, kostiumy, zagraniczni artyści. Gdy, śpiewając słynną arię „Largo al factotum”, na scenę wyskoczył Figaro w skórzanej kurtce i z elektryczną gitarą na ramieniu, stało się jasne, że przedstawienie będzie niezwykłe.
Tak to słyszę...
Przeboje polskiego i światowego repertuaru, a także kompozycje własne Pawła Lipskiego można było usłyszeć we wtorkowy wieczór w kościele przy klasztorze P.P. Benedyktynek w Łomży. Koncert odbył się w ramach trwającego od niedzieli XV Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, ale był jakże innych od pozostałych... W młodych głowach i sercach muzyków – w większości studentów szkół muzycznych z różnych części kraju – ciągle gra jazz, co było słychać nawet w „Prząśniczce” Stanisława Moniuszki.
Moniuszko w Katedrze
Wystawienie opery "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki to niewątpliwie doniosłe wydarzenie kulturalne w Łomży. Nic więc dziwnego, że wzbudziło zainteresowanie, gromadząc w Katedrze sporą publiczność, która mogła poczuć się prawie jak w prawdziwej operze.
Jubileuszowe Muzyczne Dni
Od preludium rozpoczął się w tym roku jubileuszowy XV festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża. W pięknej i zabytkowej scenerii tykocińskiej synagogi Darek Wójcik wystąpił z koncertem - To najlepsze miejsce na wykonanie koncertu pieśni żydowskich ze względu na swoją monumentalność, autentyczne i akustyczne miejsce – mówił artysta.
XV Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża - szczegółowy program
XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża 2008 odbywa się w dniach 5.07.2008 - 13.07.2008
Poetyckie laury
Józefa Drozdowska, Janina Osewska i Justyna Birkos są laureatami tegorocznej, IX edycji Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza. Ich utwory zostały uznane za najlepsze spośród 15 zakwalifikowanych do finału.
Młodzież pamięta o kurpiowskiej tradycji.
400 osób przewinęło się przez scenę obok skansenu w Nowogrodzie w jubileuszowych XV Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej. Jak podkreślał nam członek jury muzyk Mirosław Dziewa – wykonawcy prezentowali bardzo wysoki poziom i jury miało miało trudne zadanie z wyborem zwycięzców. Muzyk nie krył zadowolenia z faktu iż dużo młodzieży kultywuje tradycje rodzinne i pamięta o swoich kurpiowskich korzeniach.
Moja Łomża...
Złota rybka w szklanej kuli, zapomniany szalet miejski i katedra we mgle – rzeczy z pozoru skrajnie od siebie różne, ale łączą je dwa fakty - po pierwsze wszystkie odnoszą się do Łomży, a po drugie są na zdjęciach prezentowanych aktualnie w Galerii pod Arkadami. W piątkowy wieczór w odbył się tu wernisaż wystawy fotografii pt. „Moja Łomża”.
Majewska show...
Alicja Majewska, przy asyście Włodzimierza Korcza występującego w roli pianisty, zaprezentowała w Łomży swoje najsłynniejsze utwory. Zgodnie z tytułem koncertu „Przyjaciele Pani Hani”, przebojom z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych towarzyszyły wspomnienia Janiny Jaroszyńskiej, w których aktorka przywoływała postać charyzmatycznej Hanki Bielickiej.
Przyjaciele Pani Hani
Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska i Janina Jaroszyńska - wybitne postacie polskiej estrady wystąpią w Łomży. Wszyscy będą gośćmi podczas koncertu zatytułowanego „Przyjaciele Pani Hani”. Będzie on poświęcony znanej „łomżyniance”, Hance Bielickiej.
Łomżanie wicemistrzami świata
Łomżyńska grupa taneczna Crazy Twisting Group zdobyła wicemistrzostwo świata podczas odbywającego się w niemieckim Bremen Hip-Hop Days. To Mistrzostwa Świata Hip-Hop, Electric Boogie i Breakdance. Tylko z Polski do Bremen pojechało 340 tancerzy z 20 klubów. Łomżanie wicemistrzostwo Świata wytańczyli w kategorii Breakdance Teams.
Wikingowie w Łomży
Na dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży już po raz czwarty odbyły się spotkania z historią. Tym razem przybyli na spotkanie łomżanie mogli podróżować w czasie „Śladami Wikingów”. Ułatwiali to członkowie Drużyny Ulvborg Hird i zespół tradycyjnej muzyki celtyckiej OPEN FOLK.
W małych serduszkach pięknie brzmi Polska
Tomasz Wiśniewski, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 3 w Łomży, wyśpiewał wczoraj Złotą Nutę podczas pierwszej prezentacji piosenki i pieśni wojskowej "Na żołnierską nutę". Zdolny wokalista i wychowanek Bernarda Karwowskiego ze Studia Piosenki PopArt MDK DŚT wykonał "Serce w plecaku" i "Gdyby nie ty". W nagrodę otrzymał kryształową statuetkę i kwalifikację na ogólnopolski przegląd Inoata do Inowrocławia.
Opowieść o mieście
Stare pocztówki, fotografie, plany miasta i mapy Europy i Polski z zaznaczoną Łomżą można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Dwornej. W samo południe otwarto tu wystawę z okazji 590 rocznicy nadania praw miejskich Łomży. „Opowieść o mieście” to - jak mówił współautor wystawy historyk Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Leszek Taborski – swego rodzaju „ilustrowane dzieje Łomży”.
Akordeonista jakich mało...
Dawid Dąbrowski, 9-letni uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży zajął III miejsce podczas odbywającego się w Miastku I Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego. Młody muzyk, kształcący od trzech lat umiejętności instrumentalne w klasie Wiesławy Staniszewskiej, rywalizował pod bacznym okiem międzynarodowego jury, któremu przewodził profesor Jerzy Kaszuba z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a honorowy patronat nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.