ABBA, The Beatles i Łomżyńska Orkiestra Dęta
Czekaliśmy na to wydarzenie ponad rok! Po raz pierwszy 30 muzyków z trąbkami, klarnetami i saksofonami wystąpi w eleganckich strojach reprezentacyjnych. Również po raz pierwszy na galowym koncercie karnawałowym zatańczą łomżyńskie mażoretki. Wielka gala koncertowa rozpocznie się w środę, 14 stycznia o godz. 18 w auli II LO przy pl. Kościuszki w Łomży. Dwie godziny karnawałowej zabawy dla kochających przeboje Beatlesów i Abby oraz marsze rozrywkowe!
Puchary Okręgu Podlaskiego przyjechały do Łomży
Rokrocznie w Białymstoku na koniec każdego roku kalendarzowego organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Białymstoku Turniej Tańca Towarzyskiego „o Mistrzostwo Okręgu Podlaskiego”, który ma na celu wyłonienie najlepszych par tanecznych w kategoriach wiekowych bez podziału na klasy taneczne w danym roku kalendarzowym z klubów tańca województwa Podlaskiego. Łomżyńskie pary przypieczętowały bardzo dobry rok taneczny, pełen wielu wygranych turniejów tańca i miejsc finałowych, zdobywając tytuły mistrzów i wicemistrzów Okręgu Podlaskiego na rok 2008.
Dotacje od marszałka na kulturę
Blisko 220 tys złotych otrzymają w 2009 roku w postaci dotacji od marszałka województwa podlaskiego placówki i stowarzyszenia kulturalne z Łomży i regionu. Właśnie zarząd województwa podzielił ponad 1,2 mln zł na najlepsze projekty z dziedziny kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Na dofinansowanie od samorządu województwa może liczyć m.in. XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA, XVI Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo i Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”.
Czarny Teatr Sivina II oczarowuje barwami i emocjami
- Mistrzu, Tomaszu Brzeziński, to dzięki Panu dane nam było wzruszać się, snuć refleksje o sensie życia, o potrzebie miłości, bo sztuka tworzona przez Pana jest niebanalna i niekomercyjna – dziękowała polonistka Wiesława Domalewska po prapremierze baśni muzycznej „Sadko” w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży. W niedzielę, 21 grudnia wieczorem Tomasz Brzeziński, założyciel i reżyser Czarnego Teatru Sivina II świętował najnowszym spektaklem 50-lecie pracy zawodowej i 25-lecie działalności nadzwyczaj oryginalnej grupy artystycznej.
Nagroda kulturalna prezydenta Łomży za rok 2008
„Przyszlim tu po kolędzie, niechaj nam za przykro nie będzie” - śpiewali artyści Teatru Lalki i Aktora, w którym prezydent Łomży Jerzy Brzeziński wręczył w piątek, 19 grudnia, swoje doroczne nagrody za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Dzięki wesołym śpiewom przykro nie było chyba nikomu, a zwłaszcza dwóm laureatom. Nagrody otrzymali: Kazimierz Pawczyński, od ponad 30 lat choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, oraz Józef Babiel, inicjator i i od 20 lat organizator kwest na ratowanie łomżyńskich zabytków cmentarnych.
Odnowiliśmy szopkę ruchomą w Warszawie.
Od Bożego Narodzenia mieszkańcy stolicy będą podziwiali zmodernizowaną ruchomą szopkę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Po dwóch miesiącach prac zakończył się drugi etap remontu świątecznej – i to nie tylko dla dzieci - atrakcji u Ojców Kapucynów przy ul. Miodowej.
Stypendia artystyczne marszałka
Pochodzący z Piątnicy Paweł Lipski, student Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, został jednym ze stypendystów marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Jak napisano w uzasadnieniu Paweł Lipski otrzyma stypendium na przygotowanie wersji nutowej własnych prac oraz zapis CD koncertów w Drozdowie i Sopocie.
Bliski sercu krajobraz od wiosny do zimy
Nestor malarstwa łomżyńskiego Henryk Osicki świętował jubileusz 80. urodzin w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej 13 w Łomży. Z okazji swego święta w sobotę, 13 grudnia zasiadł o godz. 13.13 i 13 sekund w ozdobnym krześle z poręczami, otoczony sympatyczną rodziną, dobrze mu życzącymi znajomymi i dziesiątkami akwarel swego autorstwa, głównie z tego roku i kilku poprzednich. Jubilat nazwał wystawę jubileuszową „Z biegiem rzeki”.
Obiektyw aparatu odsłania duszę
Klub Fotografii Nurt po czerwcowej wystawie „Moja Łomża” zaprosił w piątkowy wieczór 12 grudnia sympatyków zdjęć artystycznych na wystawę doroczną. Dziewięciu łomżyńskich fotografików w wieku od lat 19 do 60 pokazało w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku to, co w swoim dorobku traktują jako ciekawe i znaczące, wartościowe i charakterystyczne. I rzeczywiście, licznie przybyli widzowie nie mieli powodów do narzekań.
Mądra i twórcza dorosłość na scenie
- Namawiamy panią Barbarę Chojnowską, aby kontynuowała tę imprezę, bo jeśli ktokolwiek młody ma jeszcze pasję teatralną, to dla niego warto – powiedział reżyser Ryszard Jakubisiak, wicedyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, podczas XIII Konfrontacji Teatralnych Młodzieży Szkół Średnich, które odbyły się w piątek, 12 grudnia w Miejskim Domu Kultury DŚT w Łomży. - Obejrzeliśmy zaledwie cztery spektakle, ale bez zażenowania, bo pokazaliście prawdę granych postaci i siebie. Nagrodę główną konfrontacji (300 zł) zdobył zespół teatralny Corda za autorski spektakl „Nie sztuka rządzić dobrze, dobrze rządzić – sztuka”.
Dom społecznej pociechy
- Jesteśmy taką małą fabryczką. Na Boże Narodzenie wyślemy około tysiąca kart, wykonanych przez mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Łomży – opowiadał kierujący nim od 28 lat dyrektor Franciszek Chrzanowski podczas otwarcia wystawy twórczości dziewcząt i kobiet niepełnosprawnych intelektualnie. - Niektóre z kart świątecznych są haftowane, inne wyklejane, a część zaprojektowana i wydrukowana komputerowo. Jednak nie tylko barwne widoczki choinek z bombkami prezentuje Galeria N w Klubie Garnizonowym. Aż ćmi się w oczach od budzących podziw wytworów rąk mieszkanek Domu przy ul. Polowej...
Łomżyniacy triumfują na Beatlemania Festival 2008
Siódemka okazała się szczęśliwa dla siedmiorga utalentowanych wokalistów Studio Piosenki PopArt z Łomży, którzy właśnie wrócili z Beatlemania Festival 2008 w Warszawie. Chociaż wystąpili z utworami The Beatles „Because” i „Blackbird” bez gitar i bębnów, zdobyli drugie miejsce, ustępując tylko starszym kolegom ze stołecznej grupy rockowej Muerte.
Adwentowe ligawki w Ciechanowcu
Ok. 150 uczestników z kraju i zagranicy weźmie udział w przesłuchaniach konkursowych 28. Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich, który rozpoczął się w sobotę w Ciechanowcu. Jedyny tego typu konkurs w kraju organizowany jest przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Jego celem jest kultywowanie dawnych tradycji pasterskich. Ligawki zwane są także trąbami adwentowymi, bo ich dźwięk obwieszczał nastanie czasu przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
Vivaldi, Ciężarek i Bez Nazwy
Przed rozłożystą błękitną kotarą stanęło bezlistne drzewo, a obok zasiedli muzycy Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Wśród nich prym wiódł młody, 25-letni solista Gustaw Ciężarek. Kiedy zabrzmiały pierwsze słodkie dźwięki koncertu skrzypcowego „Wiosna” z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, na zaimprowizowanej scenie pojawili się mali aktorzy z Dziecięcej Grupy Teatralnej Bez Nazwy. Na drzewku pojawiły się nieśmiałe oznaki wiosny. Nie liście, nie kwiaty – tylko zielone kokardy.
Ray Wilson w Łomży
„To był niezwykle udany koncert. Polska publiczność jest fantastyczna” - tak o swoim łomżyńskim występie mówił Ray Wilson - ex wokalista legendarnej formacji Genesis, który w środę wieczorem wystąpił w Restauracji Retro. „Łomża dziś przypomina mi Edynburg. Czuję się tu prawie jak u siebie” - żartował, nawiązując do deszczowej aury za oknami.
Warsztaty chorałowe
W Łomży rozpoczynają się dziś kilkudniowe warsztaty chorałowe. Ich uczestnicy będą przygotowywać liturgię na Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny (łac. Immaculata B.M.V.), która będzie celebrowana w najbliższy poniedziałek (8 grudnia 2008, godz. 18.00) w łomżyńskiej Katedrze. Do łacińskiego śpiewu przygotowywać się będą przede wszystkim seminaryjna Schola Gregoriańska i łomżyński zespół muzyki dawnej Voci Unite, ale w bezpłatnych warsztatach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani śpiewem tradycyjnym i chorałem gregoriańskim.
Kwiaty to kumple na grobie...
- Moje dzieciństwo nie było smutne, szare ani pozbawione marzeń – powiedział Jan Jakub Należyty podczas wczorajszego koncertu w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. - Jestem tutaj, bowiem przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi. Wrażliwy i przenikliwy interpretator pieśni Jacques’a Brel’a, Georges’a Brassens’a, Charles’a Aznavoura i Bułata Okudżawy przypomniał, że „najbliżsi odchodzą od nas fizycznie, ale pozostają w nas, dopóki trwa o nich pamięć”. Jan Jakub Należyty przypomniał, że „ten wieczór jest dla Wojtka”. Dla Wojciecha Ciwoniuka, który rok temu zginął w tragicznym wypadku samochodowym.
Jan Jakub Należyty zaśpiewa dziś w Łomży
1 grudnia mija pierwsza rocznica tragicznej śmierci Wojciecha Ciwoniuka. Pamięci operatora i montażysty łomżyńskiego oddziału Telewizji Białystok poświęcony będzie koncert w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Z recitalem poetyckich ballad o godz. 18 wystąpi Jan Jakub Należyty, znany m.in. z interpretacji songów pieśniarzy francuskich: Georges'a Brassens'a, Charles'a Aznavoura i Gilberta Becaud.
Puchar Marszałka wytańczyli łomżyniacy
- Tańcem zainteresowałam się przez przypadek – mówi 14-letnia Alicja Sęk z Łomży. - Poszłam po książki do biblioteki i zobaczyłam, jak na sali w Regionalnym Ośrodku Kultury ćwiczą młodzi tancerze. Od tej pory książki zeszły na drugi plan, tym bardziej, że również dwa lata temu Grzegorz Ustaszewski „przez przypadek” przeczytał w szkole ogłoszenie o naborze do Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT. W sobotę, 22 listopada br., wystąpili jako para w kategorii 14-15 lat w klasie C. Rozgrywane w... Piątnicy VII Ogólnopolskie Mistrzostwa Łomży w Tańcu Towarzyskim o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego zgromadziły par 118. W stylu standard i latynoamerykańskim pierwsze miejsce zajęli Damian Ustaszewski i Amanda Darmetko z Łomży w kategorii powyżej 15 lat. W „latinie” awansowali z kl. C do kl. B.
Światopogląd to wajcha z fazami od prądu – mówi Adam Nowak, lider Raz Dwa Trzy
Mirosław R. Derewońko: - Pamiętasz, jak podczas pierwszego koncertu Raz Dwa Trzy w 1994 r. w Łomży powiedziałeś „Witamy w komży”...? Adam Nowak: - Pewnie żyją jeszcze ludzie, którzy na tamtym koncercie byli, ale ja nie pamiętam. Skoro tak było, to powiedziałem z całą przekorą albo z powodu przejęzyczenia. Na dzisiejszym koncercie zaznaczyłem, że wiemy, w jakim miejscu jesteśmy. Robię to, żeby odróżnić się od koleżanek i kolegów, którzy nie wiedzą nawet, gdzie grają. Chyba nikogo nie uraziłem?