Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Św. Mikołaj

Drzeworyt (wys. 15 cm) Tadeusza R. Żurowskiego, z muzealnej Galerii Sztuki Współczesnej, wg fotografii przedwojennej Adama Chętnika. Dla porównania: obecny kształt kapliczki na fotografii, którą wykonałem 40 lat temu. W 1935 r. Chętnik odnotował, że stała: „przy ul. do cmentarza (dziś odrestaurowana i przeniesiona bliżej ul. Polowej).”
Dlaczego nie szanujemy małej architektury, nie umiemy jej wyeksponować? Polskie kapliczki świadczące o naszej kulturze i tożsamości narodowej znawcy nazywają „perłami krajobrazu”. Nadzieja w światłych mieszkańcach, że kiedyś przywrócą dawny blask tego skarbu i powróci figura Św. Mikołaja, dachówka zamiast blaszanego daszka, a ulica „Mikołaja Kopernika” otrzyma pierwotną nazwę „Św. Mikołaja” - związaną z kapliczką. Chyba, że ktoś się boi przesłania: zgodnie z tradycją Święty miał chronić przed „wilkami”- kiedyś Prusakami… bo „wilków w ludzkiej skórze” wciąż nie brakuje.
Bolesław Deptuła
so, 05 lipca 2008 12:54
Data ostatniej edycji: wt, 08 lipca 2008 12:28:32

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę