Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 2 STYCZNIA


-Święty Adelard z Korbei (+ ok. 825)
=
Święty Airaldus z Maurienne (+1165)
=
Święty Blidulf z Bobbio (+630)

patrz poniżej

2 STYCZNIA: 

Święty Adelard z Korbei (+ ok. 825)
2 STYCZNIA: Święty Adelard z Korbei (+ ok. 825)
2 STYCZNIA:

 Święty Airaldus z Maurienne (+1165)
2 STYCZNIA: Święty Airaldus z Maurienne (+1165)

======

Święty Adelard z Korbei (+ ok. 825)

               Nazywany był również  Adelhardus, Adalhardus. Urodził się ok. 751 roku i był synem Bernarda, brata Pepina, króla fraucuskiego i wnukiem Karola Młota, a wychowywał się na dworze. Gdy popadł w niełaskę, opuścił wysokie stanowisko na dworze Karola Wielkiego, którego był kuzynem,wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Korbei, a gdy tu nie miał spokoju od swych krewnych, którzy go często odwiedzali, udał się do Monte Cassino. Popierał wtedy studia i utrzymywał kontakt z Alkuinem oraz Pawłem Diakonem Wyrwał go stamtąd Karol Wielki, uczynił dziewiątymopatem klasztoru w Korbei i swym doradcą. Adelard założył ze swym bratem Walem w Westfalii nowe opactwo benedyktyńskie Nową Korbeę, w Niemczech, które miało spełniać doniosłe zadania misyjne. Karol Wielki zmusił go do udziału w życiu publicznym, a potem prześladował go za poglądy polityczne.  W zarządzaniu cesarstwem miał udział poważny. Po śmierci Karola Wielkiego, Adelard zmuszony był rządzić Italią,  w imieniu małoletniego króla Bernarda, co mu przeszkodziło do pracy około ugruntowania wiary chrześćijańskiej w Saksonii. Gdy Ludwik Pobożny objął tron, starał się przedewszystkim usunąć poprzednich doradców swego ojca. Z tego powodu Adelard popadł w niełaskę, wypędzony z opactwa i na wygnanie do Akwitanii, do Noirmoutier.  W 822 roku pojednał się z cesarzem. Zmarł 2 stycznia 826 roku, pozostawiając po sobie niewielką spuściznę literacką, zwłaszcza pisma o charakterze prawnozakonnym. Zostawił Statuta Corbeiensia ecclesiae (ap. D'Achery, Spicileg t. IV, ed. novae t. I), i Capitula 52 admontiionum in Congregatione (ap. Mabillon, Annal. Ord. s. Bened. sc. IV). Pamiątka jego obchodzi się dnia. 2 Stycznia (Martyrologium  francuskie). Żywot  św. Adelarda opisał jego uczeń Paschazy Kadbert (zm. 865 roku) i cały znajduje się ap. Bollandist. Acta ss. Januar. t. I. Drugim żywotopisarzem św. Adelarda jest Gerard, także z klasztoru korbejskiego, potem opat Silvae Majora (Sauve-Majeure) w Gaskonii, żyjący w półowie XI wieku. Przerobił on tylko żywot przez Paschazego napisany i dodał o cudach późniejszych wiadomość (ap.Bolland. 1. c.  i Mabillon, 1. c. X.W.K.

====

Święty Airaldus z Maurienne (+1165)

             Nazywany również Ayraldus. Był przeorem w kartuskim klasztorze w Portes, w pobliżu Belley, we Francji. W 1132 roku został mianowany biskupem w Maurienne w Savoy u św. Józefa. Kult dozwolony w 1863 roku.

====

Święty Blidulf z Bobbio (+630)

                    Mnich w klaszorze benedyktyńskim w Bobbio, we Włoszech. Nazywany był również Bladulf. Potępił herezję Arioalda, króla Longobardów. Pracował nad reformą królewskiego dworu i pobliskiego regionu.

 

S. Stefania OSB
śr, 02 stycznia 2019 08:47
Data ostatniej edycji: pt, 07 stycznia 2022 09:00:24

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę