Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Z potrzeby serca

Główne zdjęcie
ks. Ferdynand Gryszko

Pierwsza tegoroczna biesiada poetycka „Z potrzeby serca” zorganizowana przez Teatrzyk Żywego Słowa „Logos” odbyła się w Klubie Batalionu Remontowego. Gościem spotkania był ksiądz prałat Ferdynand Gryszko, proboszcz łomżyńskiej parafii Bożego Ciała, autor wydanego niedawno debiutanckiego tomiku poezji „Zapiśnik kapłański”. Poza młodymi recytatorami z Teatrzyku „Logos” wystąpili uczniowie ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży.

Witold Długozima
Witold Długozima

Wiersze ks. Gryszko, recytowane przez podopiecznych Witolda Długozimy oraz starannie dobrane utwory muzyki poważnej oraz pieśni patriotyczne i religijne złożyły się na specjalny program słowno – muzyczny. Prezentowali w nim swe umiejętności prowadzeni przez Jana
Zugaja, uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego i śpiewające siostry Domalewskie: Katarzyna i Aleksandra. Dziewczynkom akompaniował na gitarze tata, Krzysztof Domalewski. Licznie zebrana publiczność słuchała uważnie, a główny bohater dnia nie krył wzruszenia, obserwując jak jego wiersze nabierają nowych barw w interpretacjach młodzieży.
„Ks. Gryszko był gościem na jednej z naszych poprzednich biesiad poetyckich i wtedy narodził się pomysł, żeby zebrać jego wiersze w tomiku poetyckim, mówi Witold Długozima, prowadzący Teatrzyk Żywego Słowa „Logos”. Nadaliśmy mu tytuł „Zapiśnik kapłański”. Jest to poetycka modlitwa, rozważania o dniu codziennym - od wczesnego ranka po zmierzch. W tym tomiku poeta obserwuje życie, świat, swoich parafian; jednocześnie jest to też obcowanie z Bogiem poprzez poetyckie strofy”.
Wydanie „Zapiśnika kapłańskiego” udało się szybko sfinalizować dzięki wsparciu finansowemu księdza kanonika Andrzeja Godlewskiego. Książka jest już dostępna, między innymi u autora.
„Sięgnąłem po pióro już w szkole podstawowej, wspomina ks. Gryszko. Zacząłem składać literki, zdania i tak zostało, od trzeciej, czwartej klasy”. Pierwszy wiersz napisał dla swej ulubionej nauczycielki, ta jednak nie doceniła jego prób poetyckich, wystawiając ocenę niedostateczną. To niepowodzenie nie zraziło młodego poety. Pracowicie zapełniał wierszami kolejne bruliony, które wędrowały z rąk do rąk, zwykle już do niego nie wracając. Po ukończeniu seminarium pisał już tylko dla siebie, „do szuflady”. Trwało to dopóty, dopóki Witold Długozima nie zapoznał się z dorobkiem księdza i nie uznał, że te wiersze nie mogą pozostać nieznane.
„Witold Długozima chodził do mnie, chodził aż wyprosił te wiersze”, śmieje się ks. Gryszko. „Jest tego jeszcze sporo, jeśli znajdziemy sponsora, tak jak do tego wydania, które sfinansował mój młodszy kolega w kapłaństwie, kto wie? Będzie wtedy tak: ja piszę, on płaci i będzie dobrze!”
„Mam nadzieję, że ksiądz prałat da się jeszcze namówić na wydanie kolejnych wierszy, że to dopiero początek drogi”, dodaje Witold Długozima.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę