Międzynarodowy Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową – baloniki pełne nadziei
Międzynarodowy Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową stał się okazją do niecodziennego wydarzenia, które miało miejsce dziś (czwartek, 13.02.205 r.) w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Organizatorem akcji, jak co roku, jest Fundacja „Pomóż Im”.
To było piękne czwartkowe popołudnie, pełne kolorów i marzeń. Chore dzieci, będące na leczeniu w Klinice, zapisały swoje życzenia na balonikach. Aby być zdrowym, aby już wyjść do domu, aby pojechać na wycieczkę i wiele, wiele innych. Następnie baloniki zostały zebrane przez rodziców, wolontariuszy, pracowników i przyjaciół Kliniki, i wypuszczone do nieba z placu zabaw usytuowanego obok Kliniki.
- W tym roku wraz z marzeniami chorych dzieci, po raz pierwszy wypuściliśmy do nieba balony
z imionami naszych pacjentów, którzy w ubiegłym roku przegrali z nowotworem – mówi prof. Katarzyna Muszyńska – Rosłan, Przewodnicząca Rady Fundacji „Pomóż Im”. - Pożegnaliśmy się z nimi, ale cały czas pozostają w naszych sercach, pamiętamy o nich, ich rodzinach i wspominamy przy okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka z Chorobą Nowotworową – dodaje.
To symboliczne wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi społecznej na potrzeby małych pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową. W Polsce każdego roku ponad tysiąc dzieci słyszy złą diagnozę. Oznacza to, że 1 na 600 Polaków zmierzy się z nowotworem jeszcze przed ukończeniem 18 lat. Akcja jest również okazją do poszerzania świadomości o nowotworach dziecięcych. - Najczęstsze z nich to białaczka (ok. 30%), guzy mózgu (ok. 20%) i chłoniaki (ok. 15%) – mówi prof. Katarzyna Muszyńska-Rosłan. - Dzięki ogromnemu postępowi w diagnostyce i leczeniu ich wyleczalność jest obecnie bardzo wysoka - wynosi ponad 80%. Ale pod warunkiem, że choroba została wcześnie rozpoznana. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli świadomi objawów, które powinny zaniepokoić i skierować ich do lekarza. A są nimi m.in. bladość, zmniejszona tolerancja na wysiłek, częste krwawienia, powiększone węzły chłonne, zgrubienia, asymetrie, bóle głowy, nagłe pogorszenie widzenia czy częste, nawracające infekcje – dodaje Pani profesor.
O Fundacji „Pomóż Im”
Od 2007 roku Fundacja „Pomóż Im” niesie pomoc chorym dzieciom i ich rodzinom. Prowadzi Hospicjum Domowe dla Dzieci, Punkt Perinatalnej Opieki Paliatywnej oraz Ośrodek Domowego Żywienia Dojelitowego, a także wspiera małych pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. W centrum Białegostoku prowadzi też wielospecjalistyczne Familijne Centrum Medyczne. Organizuje wiele akcji społecznych, takich jak Pola Nadziei, Nadzieja Zamiast Kwiatów i Miesiąc Dobroczynności. Promuje wolontariat i angażuje lokalną społeczność w działalność charytatywną.
materiał nadesłany