Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@
SPONSOR ŁOMŻYŃSKIEJ JESIENI KULTURALNEJ

STANISŁAW SOYKA – KWINTET

Zawsze z dala od rockowego establishmentu, śpiewa piosenki o miłości, tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka też przed wielkimi problemami współczesności. Urastający do rangi hymnu utwór "Tolerancja", śpiewano zarówno w wielkich halach koncertowych, jak w domowym zaciszu, by uleczyć chandrę. W niedzielny wieczór 21 listopada Stanisław Sojka wystąpi w Łomży. Koncert zorganizowano w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej.

A Stanisława Soyki droga do kariery była długa i nie zawsze usłana różami. Nie należał do grona pupili komunistycznego impresariatu, co skomentował odwiedzający Polskę w latach 80. legendarny Willis Conover, nazywając Soykę "najlepiej strzeżonym sekretem polskiej muzyki". Wokalista jazzowy i piosenkarz, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta.
Urodzony w 1959 roku. Od 7. roku życia śpiewał z ojcem w chórze kościelnym, ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, a potem Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. W czasie studiów śpiewał z uczelnianym big-bandem Puls, z którym dokonał pierwszych nagrań dla archiwum Rozgłośni PR w Katowicach.
Debiutował w listopadzie 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, którego zapis znalazł się na jego pierwszym albumie "Don't You Cry". Śpiewał tam utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatles'ów.
Zafascynowany "czarną muzyką", zaprezentował własne wersje klasyków jazzu, bluesa i soulu, kolęd i pieśni kościelnych. W 1983 roku wyszła płyta "Soyka sings Ellington". Od połowy lat 80. wypracował bardziej dojrzały, oryginalny styl, bardzo dużo koncertował. W 1986 roku podpisał kontrakt z wytwórnią RCA, dla której nagrał album "Stanisław Soyka". Z kolei płyta "Radioaktywny" (1988), to zapis aktywności Artysty w polskich studiach nagraniowych w latach 1983-88.
Współpracował z jazz-rockowymi grupami Extra Ball i Sun Ship, rockowym zespołem Svora (występ na FMR w Jarocinie), Big Bandem Katowice (występ na MFMJ Jazz Jamboree '81), triem Wojciecha Karolaka (nagranie LP "Blublula" ze standardami jazzowymi), grupą rockową Woo Boo Doo.
W 1988 roku rozpoczął długą i owocną współpracę z Januszem Yaniną Iwańskim, gitarzystą jazz-rockowej grupy Tie Break. Duet Soyka & Yanina mnóstwo koncertował i nagrał szereg płyt (przy współudziale innych muzyków z kręgu Tie Breaku). O ich albumie "Acoustic" (wydany w 1991 r., z produkcyjnym wsparciem Dietera Meiera, muzyka duetu Yello) mówi się, że o kilka lat wyprzedził epokę nagrywania "bez prądu". Kolejna płyta "Neopositive" (1992), zawierała piosenkę "Tolerancja", która została wylansowana na wielki przebój.
Wielokrotnie koncertował za granicą, m.in. w Holandii, Danii, Anglii, Francji, Szwecji, Włoszech, Turcji, Czechosłowacji, Bułgarii, na Węgrzech, w Meksyku i USA. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla PR, z których powstał CD "Radioaktywny". Realizował teledyski i recitale TV, m.in. "S.Sojka - pianista i wokalista", "Śpiewa S.Sojka" i "Ballady". Wystąpił w filmie reklamowym Casinos Poland i teledysku promującym film "Piłkarski poker" Janusza Zaorskiego), w którym zaśpiewał piosenkę pod tym samym tytułem (muz. P.Figiel, sł. J.Zalewski). Jest kompozytorem muzyki do filmów krótkometrażowych "Cyrograf" (reż. A.Czeczot), "Kilimanjaro" (reż. J.Szoda, B.Pawica) i "Okruchy nadziei" (reż. M.Dębiński) oraz własnego repertuaru.

6 lutego 1995 ukazuje się piętnasta płyta Stanisława Soyki zatytułowana "Retrospekcja", będąca początkiem kontraktu zawartego między Artystą, a firmą Pomaton EMI. Ten album to koncertowy zapis największych hitów z lat 1978-1994 zarejestrowanych w studio TVP Kraków - w Łęgu w kwietniu 1994 roku. "Retrospekcja" potwierdza opinię, że Stanisław Soyka potrafi uzyskać na koncertach identyczne brzmienie jak w studiu, co jest umiejętnością dostępną tylko wielkim muzykom. W nagraniu płyty udział wzięli: Janusz "Yanina" Iwański oraz formacja Tie Break, którą śmiało można nazwać zespołem gwiazd - od początków jej działalności w składzie pojawili się lub zagościli na dłużej m. in. Tomasz Stańko, Wojciech Waglewski, Włodzimierz Kiniorski, Mateusz i Marcin Pospieszalscy, Antoni Ziut Gralak , Wojciech Konikiewicz, Jorgos Skolias, Aleksander Korecki, Andrzej Urny, Zbigniew Wegehaupt i wielu innych znakomitych muzyków.
Zupełnie osobną przygodą artystyczną staje się praca nad sonetami Szekspira i płyta "Soyka. Sonety. Shakespeare." (1995) - suma fascynacji literackiej, muzycznego doświadczenia i przyjaźni z poetą tłumaczem Maciejem Słomczyńskim. Goszcząca w Polsce królowa angielska Elżbieta II zapragnęła osobiście poznać wykonawcę szekspirowskich poezji, co - obok nagrody im. Krzysztofa Komedy (1989) - Soyka poczytuje sobie za jedno ze swych ważniejszych wyróżnień.
Wcześniej, bo już 3 listopada 1997 roku pojawiają się po raz pierwszy w naszym katalogu zremasterowane wersje starszych albumów Soyki m.in.: "Soyka Radioaktywny", "Soyka, Yanina Neopositive", "Soyka, Yanina & Kompania Radical Graża". Wszystkie albumy z poprawioną cyfrowo jakością dźwięku zachowały swoją szatę graficzną, a ich pojawienie się w sprzedaży będzie okazją dla kolekcjonerów i fanów skompletowania całej dyskografii Staszka Soyki.
16 marca 1998 ukazuje się płyta zatytułowana "Nr 17" - jak można domyślić się po tytule jest to siedemnasty album w dorobku artysty. Zawiera między innymi "Nie ma drugiej takiej", "Tango Memento Vitae" oraz "Allegro ma non troppo".
Następny rok przynosi kolejne, drugie już spotkanie z poezją Szekspira – 22 maja 1999 ma premierę album "Soyka sings W. Skakespeare’s sonnets". Tym razem Soyka wykonuje sonety Szekspira w oryginale.
31 marca 2001 ukazują się "Polskie Pieśni Wielkopostne". Utwory znajdujące się na tej płycie to przepiękne staropolskie pieśni religijne związane z okresem Wielkiego Postu. Wszystkie pieśni są kompozycjami nieznanych autorów, które przetrwały dzięki tradycji i starym "Kościelnym Śpiewnikom" odnajdywanym po latach na półkach parafialnych bibliotek. W sesji nagraniowej oprócz samego Soyki udział wzięli: Tomasz Stańko - trąbka, Wiesław Czuj, - organy oraz Zbigniew Uhuru Brysiak - instrumenty perkusyjne.
W lipcu tego roku do sklepów trafiła reedycja kultowej płyty Soyki – "Acoustic". Z niej właśnie pochodzą przeboje, którymi Soyka zapisał się na stałe w historii polskiej muzyki popowej - "Play It Again" oraz "Cud niepamięci". Reedycja ta jest zremasterowaną w systemie 24-bit wersją płyty sprzed 11 lat (zawiera te same utwory).
30 listopada 2002 roku Soyka wydał swoją płytę "Soykanova". To pierwszy od 1998 roku monograficzny album artysty. Producentem płyty jest Sławomir Kulpowicz – znany jazzowy pianista, aranżer i producent (współpracował między innymi z Alice Coltrane), a w nagraniu nowego albumu towarzyszyli Soyce Leszek Biolik, Przemek Greger, Mateusz Pospieszalski, Antoni Gralak, Zbigniew Uhuru Brysiak, Kuba Sojka oraz gościnnie Janusz Yanina Iwański, Jose o Scura oraz Kora Jackowska. Na płycie znajduje się 12 nowych utworów w większość skomponowanych jest przez Staszka Soykę do słów m.in. Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana.
Artysta ma także na swoim koncie płytę z kompozycjami do słów "Tryptyku Rzymskiego" napisanego przez Jana Pawła II.
Najnowszy projekt artysty - "Soyka sings love songs..." - najprawdopodobniej okaże się więc sporym zaskoczeniem. Na płycie znajdą się przearanżowane wersje polskich i światowych przebojów nagranych z muzykami Agressivy 69. Aranżacją utworów zajęli się m. In. Piotrek Rychliwa i Bodek Pezda. Na krążek, obok nowej wersji utworu "Kiedy jesteś taka bliska", trafiły hity Radiohead, Roxy Music, Franka Sinatry, Czesława Niemena, Marka Grechuty, a nawet formacji Depeche Mode

21 listopada 2004 r. 19.00
sala widowiskowa PUW, ul. Nowa 2
bilety: 25 zł w przedsprzedaży (MDK- DŚT i Galeria Pod Arkadami), 30 zł w dniu koncertu

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę