Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 grudnia 2024 napisz DONOS@

Szukali czaszki w Narwi

Główne zdjęcie
"Skamieniałość krokodyla", czyli forma dziobu i głowy w czarnym dębie odsłonięta przez Narew w 2015 roku pod wsią Rakowo-Boginie

Dwóch mężczyzn spacerujących po Narwi w Piątnicy wyciągnęło z wody coś, co przypomniało im czaszkę. Przedmiot odrzucili do rzeki, ale wezwali służby.

Około godz. 20 w niedzielę przy brzegu Narwi od ul. Szkolnej w Piątnicy, miała miejsce niecodzienna akcja poszukiwawcza. Strażacy na wniosek policji przeszukiwali dno rzeki. Służby zaalarmowało dwóch mężczyzn, którzy spacerując „Narwią”, znaleźli w niej przedmiot przypominający czaszkę. Wyciągnięty przedmiot miał być pokryty glonami i na tyle w mężczyznach wzbudzić strach, że wrzucili go z powrotem do rzeki. Zadzwonili jednak pod nr alarmowy.

Mimo, że mężczyźni okazali się być „pod wpływem”, służby poważnie podeszli to zgłoszenia.

Około 12 strażaków, w tym grupa wodno-nurkowa, przez 45 minut przeszukiwało we wskazanym miejscu dno rzeki. Niestety, a może na szczęście, „nie mieli tyle szczęścia” i nie znaleźli niczego podejrzanego. Akcję odwołano.  

Wyobraźnia, historia i legendy lubią czaszki. Jedna z nich, czaszka Piltdown, określana jest mianem archeologicznej podróby wszech czasów. Oszustwo archeologiczne miało miejsce na początku XX wieku. W 1912 roku Charles Dawson ogłosił odkrycie czaszki w Piltdown we wschodniej Anglii, która miała być brakującym ogniwem między małpą a człowiekiem. Przez wiele lat była uznawana za ważne znalezisko w paleontologii, aż w 1953 roku udowodniono, że była to fałszywka – złożona z fragmentów czaszki człowieka i szczęki orangutana. 

Wiele fascynacji i kontrowersji buzą czaszki z kryształu górskiego, zwane czaszkami z Crystal Skull.  Znane z mitów i legend dotyczących ich tajemniczego pochodzenia mają moc. Najbardziej znana z nich to Czaszka Mitchella-Hedgesa, która rzekomo została znaleziona w 1924 roku w ruinach miasta Majów Lubaantun w Belize przez Annę Mitchella-Hedgesa. Mimo że nie ma dowodów naukowych potwierdzających jej autentyczność jako starożytnego artefaktu, czaszka rozpala wyobraźnię.

Po upalnym dniu nad rzeką i czytaniu wielu peripodyków, wyobraźnia mogła spłatać Panom małego psikusa.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę