Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 17 stycznia 2025 napisz DONOS@

5 najważniejszych kwestii dotyczących tarczycy i dbania o nią

Tarczyca to z pozoru niewielki gruczoł umiejscowiony w okolicach szyi, tuż pod krtanią. Odpowiada za wiele funkcji w organizmie, ponieważ produkuje ważne hormony. Sprawdźmy, jak prawidłowo dbać o tarczycę, jaką funkcję ona spełnia i jak środek Thyrolin może na nią wpływać?

1.  Czym jest tarczyca?

2. Za co odpowiada tarczyca?

3. Konsekwencje zaniedbywania tarczycy

4. Jak dbać o tarczycę?

·        dieta dla dobra naszej tarczycy

·        suplementy - m.in. Thyrolin

·        regularne badania

5. Rak tarczycy atakuje

Tarczyca - niepozorny gruczoł w ciele człowieka

Tuż pod krtanią, w szyi człowieka znajduje się niewielki gruczoł - tarczyca. Właściwie na co dzień mało kto poświęca jej więcej uwagi, dopóki działa bez zarzutu. Ma charakterystyczny kształt motyla, którego skrzydła tworzą jej dwa płaty. Pod względem fizjologicznym to nieparzysty gruczoł dokrewny. Waży około 30 g, ale może się powiększać.

Zadania stawiane przed tarczycą

W ciele człowieka tarczyca pełni bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim wydziela hormony:

·        trójjodotyroniny (T3),

·        tyroksyny (T4).

Hormony te odpowiadają za wiele procesów w organizmie. Dlatego można śmiało powiedzieć, że tarczyca:

·        bierze udział w przemianach metabolicznych,

·        wpływa na prawidłową pracę gruczołów płciowych,

·        ma wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego,

·        bierze udział w przemianie trójjodotyroniny, która ma wpływ na pracę układu nerwowego, rozwój organizmu i procesy wzrostu,

Jednak za prawidłową pracę tarczycy odpowiada hormon tyreotropina (TSH), którą wydziela przysadka mózgowa. TSH stymuluje komórki tarczycy do produkcji i wydzielania jej własnych hormonów. Tarczyca będzie działać jak najbardziej prawidłowo, czyli będzie znajdowała się w stanie eutyreozy, mając zapewniony odpowiedni poziom jodu oraz hormonu TSH z przysadki mózgowej.

Chorująca tarczyca

Nie w każdym przypadku tarczyca pracuje prawidłowo. Jeśli coś zakłóca jej pracę, dochodzi do powstania chorób tarczycy. Wśród nich wymienia się schorzenia wynikające z:

·        nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów,

·        powiększenia tarczycy,

·        zapalenia tarczycy,

·        obecności guzków.

Najczęściej endokrynolodzy, którzy opiekują się pacjentami mającymi problemy z tarczycą, diagnozują niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Z niedoczynnością mamy do czynienia, gdy tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Skutkuje to:

·        nadmiernym wzrostem masy ciała,

·        bólami stawów i mięśni,

·        kłopotami ze snem,

·        nadmiernym zmęczeniem,

·        suchością skóry,

·        osłabieniem włosów,

·        zaburzeniem cyklu miesiączkowego u kobiet.

Niedoczynność tarczycy może być związana z chorobą Hashimoto, ale i z leczeniem jodem radioaktywnym lub z operacyjnym usunięciem gruczołu.

Z kolei nadczynność tarczycy dotyczy sytuacji, w której gruczoł ten produkuje zbyt dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęściej nadczynność powodują guzki tarczycy lub choroba Gravesa-Basedowa. Objawia się to m.in.:

·        nerwowością,

·        dusznościami,

·        zaburzeniami trawienia,

·        kołataniem serca,

·        wrażliwością na ciepło,

·        kołataniem serca.

Dlaczego trzeba dbać o tarczycę i w jaki sposób?

Źle działająca tarczyca grozi wieloma konsekwencjami zdrowotnymi, o których już mówiliśmy. Sprawdźmy zatem, jak dbać o gruczoł, który jest tak ważny dla całego organizmu człowieka. Dlaczego trzeba ją regularnie badać? Zaleca się wykonywanie badania krwi z oznaczeniem poziomu hormonów tarczycowych oraz USG tarczycy co najmniej raz na 2 lata.

W ramach profilaktyki tarczycowej zaleca się prowadzenie dobrze zbilansowanej diety w parze z aktywnością fizyczną, które poprawią motorykę ciała, krążenie i samopoczucie. Na pracę tarczycy dobrze działa dieta bogata w takie składniki jak:

·        jod,

·        selen,

·        witaminę C.

Poza tym, o tarczycę można zadbać dzięki preparatowi Thyrolin. Jak Thyrolin wpływa na tarczycę? Wspomaga jej prawidłowe funkcjonowanie, wspiera prawidłową produkcję hormonów tarczycy, a przy tym niweluje przykre objawy związane z chorującą tarczycę. Stanowi realne wsparcie dla zdrowia tego gruczołu. W swoim składzie ma substancje pochodzenia naturalnego, takie jak:

·        ekstrakt z morszczynu pęcherzykowatego,

·        selenometioninę,

·        cynk,

·        biotynę,

·        ekstrakt z liści lucerny siewnej,

·        ekstrakt z korzenia ashwagandhy,

·        ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego,

·        ekstrakt z owoców pieprzu czarnego BioPerine,

·        ryboflawinę,

·        witaminę B6 i B12,

·        kwas pantotenowy.

Wszystkie te składniki pozytywnie wpływają na funkcjonowanie i zdrowie tarczycy. Przyczyniają się też do łagodzenia objawów towarzyszącym jej chorobom.

Nowotwory tarczycy

Każdego roku w Polsce około 3 tys. pacjentów słyszy tragiczną diagnozę: rak tarczycy. Dotyka on nawet trzykrotnie częściej pań niż panów. Zachorowalność na dokładnie ten typ nowotworów uważana jest za jedną z najszybciej rosnących w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jeśli ta dynamika się utrzyma, już w 2025 roku rak tarczycy może stać się najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Nie możemy poddawać się i zaniedbywać swojej tarczycy, ponieważ konsekwencje ignorancji w tym zakresie mogą być tragiczne. Szacuje się, że nawet w 90 proc. przypadków raka tarczycy można skutecznie wyleczyć.

Ważne jest, aby jak najszybciej dostrzegać zmiany mogące wskazywać na nowotwór. Wśród nich są:

·        guzki występujące w przedniej części szyi,

·        powiększone węzły chłonne,

·        trudności występujące przy połykaniu,

·        chrypka,

·        zmiana barwy głosu.

Najgorsze jest to, że we wczesnym stadium raka tarczycy, kiedy zdecydowanie najłatwiej byłoby pacjenta całkowicie wyleczyć, najczęściej nowotwór nie sygnalizuje swojej obecności. Regularne badania tarczycy - średnio co 2 lata, a także stosowanie działań profilaktycznych pozwolą uchronić się od poważnych konsekwencji zdrowotnych ze strony tego gruczołu.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę