Uratowani dzięki czujnikowi
Dzięki czujnikowi tlenku węgla ulatniający się czad nie wyrządził krzywdy lokatorom jednego z budynków przy ulicy Browarnej w Łomży. Zgłosili to strażakom w nocy sami mieszkańcy. Czad wydobywał się prawdopodobnie z pieca kaflowego.
IPN dostał ekspertyzy ekshumowanych szczątków
Nie można określić przyczyny śmierci sześciu osób, których szczątki wydobyto podczas jesiennych prac ekshumacyjnych na terenie położonym przy białostockim Areszcie Śledczym. Do białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej dotarła właśnie opinia biegłego z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Na szkieletach nie ma śladu po strzałach ani obrażeniach mechanicznych.
Grajewo - wybuch butli gazowej
W Grajewie wybuchła butla gazowa - jedna osoba jest ranna, 14 trzeba było ewakuować. Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem (17.12) w budynku komunalnym przy ul. Dolnej, w mieszkaniu zajmowanym przez 26-letnią kobietę. Przyczyną wybuchu była awaria kuchenki.
Budowa Via Baltiki priorytetem - twierdzi resort infrastruktury
Budowa Via Baltica jest jednym z priorytetów rządu - twierdzi rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa. Dlatego wszystkie zadania od Warszawy aż do granicy z Litwą, składające się na trasę Via Baltica, zostały ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015. Dodatkowo, planowane odcinki od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku zostały ujęte w Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. na podstawie, którego będą tworzone priorytety do realizacji w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020.
Kolejne zarzuty w sprawie seksafery w Zambrowie
Trzeci podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty w sprawie tzw. seksafery w Zambrowie. Tym razem prokurator zarzucił 52-letniemu Wiesławowi K., że odbył stosunki płciowe z dwiema nieletnimi w zamian za korzyść majątkową. Jednej z dziewcząt zapłacił za to 170, drugiej 60 zł. Obie były podopiecznymi jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Zambrowie i Wiesław K. wiedział, że są nieletnie. Wcześniej w tej samej sprawie usłyszeli podobne zarzuty dwaj - byli już - funkcjonariusze policji. Gdy prokurator postawił im zarzuty w sierpniu, komendant wydalił ich ze służby i ta decyzja uprawomocniła się w połowie października.
Szkoła w Żelechach ponownie otwarta?
Uchwała o likwidacji szkoły podstawowej w Żelechach w gminie Piątnica jest nieważna. Tak zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Szkoła została już jednak zlikwidowana, a uczniowie przepisani do innych placówek.
Rozrzutność w oddziale GDDKiA
Drogie biurka dla pracowników i dyrektorów, ekskluzywne ekspresy do kawy - takie wyposażenie do nowej części budynku kupił białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wewnętrzna kontrola wykazała, że przy tych zakupach były nieprawidłowości, bo budynek można było wyposażyć taniej i centrala nakazała ukarać dyscyplinarnie osoby odpowiedzialne.
Badanie burmistrza
Biegli psychiatrzy zbadają burmistrza Stawisk, Marka Waszkiewicza. Tak, na wniosek prokuratury, zdecydował podczas poniedziałkowej (2.12) rozprawy sędzia Michał Gąsiewski.
Akt oskarżenia ws. rodziców znęcających się nad synami
Prokuratura Rejonowa w Łomży skierowała w piątek (29.11) do sądu akt oskarżenia wobec małżonków, którzy ukrywali i izolowali w domu swoich 5-letnich obecnie synów-bliźniaków. Oskarżyła ich m.in. o znęcanie się nad dziećmi. Małżonkowie chcą dobrowolnie poddać się karze.
Przetarg na ekspresówkę do Warszawy
To trzeci i ostatni w tym roku przetarg na podlaski fragment drogi ekspresowej Białystok - Warszawa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła w środę (27.11) przetarg na wykonawcę drogi od granicy województw: mazowieckiego i podlaskiego do istniejącej obwodnicy Zambrowa.
Nowy komendant hufca ZHP
Podharcmistrz Wiesław Domański został nowym komendantem hufca ZHP w Łomży. Zastąpił na tym stanowisku harcmistrz Dorotę Górską, która po 12 latach kierowania hufcem złożyła rezygnację z tej funkcji. Wpływ na decyzję o rezygnacji miała z pewnością sytuacja w kierownictwie łomżyńskiego harcerstwa, w tym konflikty personalne, które doprowadziły m.in. do przeniesienia się jednej z łomżyńskich drużyn do hufca w Kolnie.
"Pióro Raginisa" dla poety
Wieczne pióro, identyczne jak to używane przez majora Władysława Raginisa, odebrał poeta Tadeusz Mocarski. Autora "Poematu o bohaterskiej obronie reduty Wizna pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa" uhonorowało w ten sposób Stowarzyszenie Wizna 1939 i Fundacja "Honor Ojczyzna".
Święto wolontariuszy z Diecezji Łomżyńskiej
Kilkuset wolontariuszy z Diecezji Łomżyńskiej zostało wyróżnionych podczas spotkania w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Specjalne dyplomy, które dostali podczas uroczystej gali są podziękowaniem za ich bezinteresowną pracę przez cały rok. W Diecezji Łomżyńskiej w 130 szkołach jest ponad 6000 wolontariuszy szkolnych kół Caritas, w parafiach to ponad 2000 osób.
Gang stręczycieli przed sądem
Kilkanaście osób zasiądzie na ławie oskarżonych Sądu Okręgowego w Łomży w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. prostytucją w Zambrowie Podejrzani maja różne zarzuty - od przemycania narkotyków z Holandii, poprzez handel żywym towarem i czerpanie korzyści z nierządu, aż po gwałty i więzienie kobiet.
Mieszkańcy gminy zwolnieni z podatków
Gmina Michałowo znosi podatki. Jest prawdopodobnie pierwszym samorządem w Polsce, gdzie mieszkańcy nie będą płacić za nieruchomości. Taką decyzję podjęli michałowscy radni. "Gmina jest w doskonałej sytuacji finansowej. Dzięki temu możemy odciążyć mieszkańców. Osoby starsze będą miały więcej pieniędzy na leki, a rodzice na podręczniki czy też inne potrzeby swoich dzieci" - mówi burmistrz Michałowa Marek Nazarko. "Wierzymy, że będzie to zachętą, aby ludzie chcieli budować się i zamieszkać u nas" - dodaje burmistrz.
Tylenda i Oliferuk uniewinnieni
Były członek zarządu województwa podlaskiego Karol Tylenda i dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży Mirosław Oliferuk zostali uniewinnieni od zarzutu przekroczenia uprawnień. Zdaniem prokuratury Tylenda miał nakłaniać dyrektora WORD-u, by wbrew zasadom przyznał większą pensję zatrudnionemu protegowanemu. "Sprawa miała charakter polityczny, a chodziło o to, bym nie mógł wystartować wyborach samorządowych" - komentuje wyrok Karol Tylenda. Zapowiada też, że teraz zamierza czynnie wrócić do lokalnej polityki.
Mieszkańcy za budową obwodnicy
Prawie 5 tysięcy podpisów w jeden dzień złożyli mieszkańcy Łomży pod apelem o budowę obwodnicy miasta. W niedzielę (17.11) przez cały dzień na ulicach Łomży można było spotkać wolontariuszy. Mieli przy sobie apele i specjalne urny. Wcześniej podobna liczba mieszkańców miasta złożyła swoje podpisy w firmach i urzędach, gdzie były wyłożone specjalne listy.
Mniej egzaminów na prawo jazdy
Coraz mniej osób przystępuje do egzaminu na prawo jazdy w podlaskich Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Spadek widać przede wszystkim w liczbie egzaminów na najpopularniejszą kategorię B. Jak mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u, Mirosław Oliferuk, od 19 stycznia, kiedy zmieniły się przepisy, zdających jest 30-40% mniej niż rok wcześniej.
Kontrowersyjna reklama
Zambrowska policja sprawdza, czy właściciel dwóch szczeniaków rasy west highland white terrier znęca się nad nimi eksponując je w mobilnej reklamie swojego sklepu. Reklama to przeszklona gablota, w której wystawiana jest odzież na manekinach, ale jej właściciel kilkakrotnie wpuszczał do środka także kilkumiesięczne szczenięta.
STOP papierosom u niepełnoletnich
Chodzi o to, by przełamać zobojętnienie na problem niepełnoletnich palaczy i przypomnieć sprzedawcom o zasadach handlu wyrobami tytoniowymi. Stąd pomysł na Miesiąc Odpowiedzialnej Sprzedaży w Podlaskiem organizowany w ramach ogólnopolskiego programu "STOP 18".