Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Śpiew, muzyka, taniec, jarmark na Dni Kultury Kurpiowskiej

Słońce w Nowogrodzie świeciło od samego rana. W niedzielę u podnóża zielonej skarpy Skansenu Kurpiowskiego imienia Adama Chętnika na scenie wystąpiło ponad 200 uczestników: śpiewaków, muzyków i tancerzy 31. Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Tegoroczna edycja miała swój symboliczny akcent: organizatorzy z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży powrócili do starej, dobrej tradycji korowodu z MGOK z udziałem uczestników Dni, np., z dziećmi biorącymi udział w warsztatach kurpiowskich. Frekwencja i humory wyśmienite dopisały gościom od godz. 10. do 18.

Goście Dni mieli jednocześnie dużo atrakcji. Mogli zwiedzać Skansen Kurpiowski z drewnianymi chałupami; uczestniczyć w warsztatach etnograficznych; poznać twórców ludowych. Występowali z pokazami rękodzieła, m.in.: śpiewaczka i wycinankarka Apolonia Nowak; bukieciarka; Państwo Bałdygowie z warsztatem tkackim i kunsztem tworzenia tkanin; Ryszard Maniurski z Turośli z grą na harmonii pedałowej; kontynuator przetrwania rzemiosła kowal Romuald Grużewski ze Zbójnej.

Dyrektor muzeum - skansenu Juliusz Jakimowicz był też zadowolony z udanego I Kurpiowskiego Jarmarku Rękodzieła i Staroci. - Impreza okazała się frekwencyjnym sukcesem – ocenia dyrektor placówki. Dopisali wystawcy oraz amatorzy sztuki ludowej i ciekawych przedmiotów z przeszłości. W odpowiedzi na sugestie i prośby, organizatorzy planują trzy jarmarki rękodzieła i staroci w roku: wiosną, latem i jesienią. Drugi jarmark – 18. sierpnia podczas festynu Niedziela na świętego Rocha.

Przecudowne miejsce do słuchania piosenek ludowych
O Dniach Kultury Kurpiowskiej najwięcej wie dyrektor ROK Jarosław Cholewicki, ponieważ brał udział w organizacji 31 edycji, nawet w latach pandemii: w 2020 r. przeprowadzono Dni w formule on-line, zaś w 2021 r. hybrydowo (eliminacje on-line, finał laureatów na terenie Skansenu). Dni po raz pierwszy zorganizowano w 1994 r. Pomysłodawca Mieczysław Bagiński, wojewoda łomżyński, pragnął zorganizować światowy zlot łomżan, z szacunkiem dla lokalnej tradycji, zaś do inicjatywy dołożyła swoją ideę folklorystka Teresa Pardo – tj. propozycję zaproszenia do Nowogrodu twórców ludowych i ludzi, podtrzymujących tradycyjny folklor Kurpiów. Pierwsze edycje Dni były wpierw wojewódzkimi, a po kilku latach stały się ogólnopolskimi. Obecnie mają 3-częściową konstrukcję: w maju w Dobrym Lesie odbywa się przegląd zespołów ludowych; na początku czerwca - konkurs poezji ludowej i finał konkursu wykonawców w Nowogrodzie.

Zorganizowany w niedzielę Dzień, kiedy Polacy przegrywali w Euro w Hamburgu z Holandią (2 : 1), to zasługa Regionalnego Ośrodka Kultury. ROK znalazł wielu sojuszników i pomocników z urzędów, instytucji i firm, np. burmistrza Nowogrodu Grzegorza Palkę i pracowników MGOK; wójta Zbójnej Elżbietę Parzych z personelem GOK; strażaków ochotników OSP. Skansen okazał się dobrym miejscem atrakcyjnej i wartościowej imprezy.

- To jest cudowne miejsce do słuchania i oglądania śpiewaków, muzyków, kapel i tancerzy – ocenia dyrektor Cholewicki. - Stworzyliśmy tu wspólnie możliwość poznania twórców ludowych, zabawy, spacerów rodzinnych po skansenie, zrobienia pięknych zdjęć pamiątkowych na całe życie.

Prof. Piotr Dahlig z jurorkami docenili Kurpianki i Kurpiów
Dobry klimat imprezy to także pogodny temperament prowadzącego konferansjerkę Lecha Marka, dziennikarza Polskiego Radia Białystok, zakochanego w Kurpiowszczyźnie syna zapoznanej poetki Anny Markowej. Listę nagrodzonych uczestników poszczególnych kategoriach podajemy poniżej w linku do strony ROK.

Całodniowa impreza możliwa była do poprowadzenia z takim rozmachem od 10. do 18., dzięki znacznemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu – 40 000 zł; z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku - 20 000 zł; wsparcia ze strony Fundacji Sztuk i Dialogu oraz OSM Piątnica. ROK zgromadził w budżecie Dni około 70 000 zł, przeznaczając większość na pulę nagród w każdej kategorii od 15 do 18 000 zł, by uhonorować i usatysfakcjonować licznie przybyłych wykonawców.

W jury jako przewodniczący zasiadał profesor dr hab. Piotr Dahlig z Zakładu Etnomuzykologii Instytutu Muzykologii UW z towarzyszeniem pań: dr Weroniki Grozdew - Kołacińskiej i Anny Szotkowskiej z Dwójki PR. Jury przyznawało nagrody i wyróżnienia w kategoriach: dorośli oraz dzieci i młodzież śpiewakom, solistom instrumentalistom, gawędziarzom, kapelom folklorystycznym, zespołom śpiewaczym, kurpiowskim parom tanecznym.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

http://www.rok.4lomza.pl/index.php?wiad=1374

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę