Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jak wygląda badanie EEG u dzieci?

Badanie EEG, czyli elektroencefalografia, to badanie, którego celem jest zweryfikowanie bioelektrycznej czynności mózgu. Można przeprowadzać je zarówno u dorosłych, jak u dzieci, choć w przypadku najmłodszych przygotowanie i przebieg jest nieco inny. Wyjaśniamy, jak wygląda badanie EEG u dzieci i w jaki sposób się do niego przygotować.

1. Badanie EEG u dorosłych i dzieci - czym się różni?

2. Kiedy przeprowadza się badanie EEG u dzieci?

3. Jak przygotować dziecko do badania EEG?

Gdzie można wykonać badanie EEG u dzieci? Odpowiednia będzie wyspecjalizowana pracownia EEG.

Badanie EEG u dorosłych i dzieci - czym się różni?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega EEG. Być może kojarzysz z filmów lub artykułów sceny, w których pacjent zakłada nietypowy czepek z podłączonymi elektrodami. Tak właśnie wygląda badanie EEG głowy. Jego celem jest uzyskanie zapisu aktywności mózgu, co często okazuje się nieocenionym krokiem w diagnostyce wielu zaburzeń neurologicznych.

EEG jest nieinwazyjne, nie wywiera żadnego wpływu na organizm i nie wymaga znieczulenia. Fakt, że to badanie bezbolesne sprawia, że bez problemu można przeprowadzać je u dzieci, choć czasami pojawiają się trudności wynikające po prostu ze strachu. Z tego powodu przeważnie dziecku towarzyszy rodzic, zaś w przypadku maluchów jest możliwe, by osoba dorosła położyła się obok i ułatwiła swojej pociesze zaśnięcie. Właśnie to zasypianie bywa największym wyzwaniem - EEG wykonuje się też w czuwaniu, ale zazwyczaj lekarzowi zależy na porównaniu obrazu fal mózgowych w obu stanach.

Kiedy przeprowadza się badanie EEG u dzieci?

Do badania kwalifikuje poradnia neurologiczna. Warszawa jest na tyle dużym miastem, że bez problemu dotrzesz do odpowiedniego specjalisty.

Najczęstszymi wskazaniami, by wykonać badanie EEG dzieci są:

  • padaczka,
  • zaburzenia snu,
  • zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia świadomości,
  • częste bóle głowy dziecka,
  • zaburzenia zachowania, na przykład nadpobudliwość, poważne zaburzenia koncentracji,
  • zaburzenia psychoruchowe,'
  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia widzenia.

Badanie EEG głowy dziecka wykorzystuje się także po wypadkach, na przykład komunikacyjnych.

Jak przygotować dziecko do badania EEG?

Aby zapis EEG był wiarygodny, do badania trzeba dziecko przygotować. Osoby kierująca i przeprowadzająca badanie w pracowni EEG przekażą szczegółowe instrukcje - warto im zaufać. W przypadku osób dorosłych na 48 godzin przed badaniem należy odstawić wszelkie substancje mogące wpływać na aktywność mózgu, na przykład alkohol czy kofeinę - u dzieci natomiast ze zrozumiałych względów nie ma ten warunek jest spełniony.

Należy natomiast pamiętać, by odstawić - w uzgodnieniu z lekarzem - leki mogące wpływać na układ nerwowy oraz napoje pobudzające, na przykład mocną herbatę. Na dzień przed badaniem trzeba dokładnie umyć włosy i głowę pacjenta. Bezpośrednio przed badaniem dziecko nie powinno spać.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę