Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zapowiedz debaty: Psychoedukacja jako forma promocji zdrowia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!

Realizujemy Kampanię społeczną pn. Jaka jest przyczyna bólu głowy?; zamierzamy zwrócić uwagę mieszkańców miasta i władz lokalnych na problem zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży w Łomży; jednym z elementów kampanii będą debaty; pierwsza z nich odbędzie się 21 maja 2024 r. w siedzibie Fundacji MIRD - mówi Tomasz Wróblewski, przedstawiciel Stowarzyszenia Sapere Aude.

Problem społeczny?

Według danych GUS w 2021 r. samobójstwa były drugą pod względem liczebności przyczyną zgonów nastolatków w grupie wiekowej 15–19 lat – blisko co piąty przypadek śmierci w tej grupie nastąpił w wyniku samobójstwa. Statystyki z fundacji #GrowSpace są zatrważające. W roku 2023 odnotowano ponad 2100 prób samobójstw wśród dzieci i młodzieży, a 146 przypadków zakończyło się tragicznie. W województwie podlaskim w kategorii wieku do 18 lat przybyło zamachów samobójczych: w roku 2020 było 30 prób; w 2021 r. – 51; w 2022 r. – 84.

Dzisiaj młodzież stoi przed wyzwaniami, z którymi nie mierzyli się ich rodzice. Przebodźcowanie zalewem informacji, przeniesienie życia do sieci, obniżenie zdolności społecznych, a finalnie wzrost aktów agresji i rosnące zjawisko cyberbullyingu. To tylko kilka z problemów. Młodzi ludzie nie wiedzą, jak w tym się odnaleźć. Nie wiedzą tego też ich rodzice, bo wychowywali się w zupełnie innej rzeczywistości.

Sytuacji nie poprawi doraźna pomoc dzieciom w kryzysie psychicznym. Jest im niezbędna, jednak trzeba szerszych działań, które zwiększą świadomość uczniów w zakresie rozpoznawania i kontroli własnych stanów emocjonalnych, nauczą ich zasad współżycia społecznego, a rodzicom pokażą, jak nawiązywać relacje z dzieckiem, z którym tak wiele ich dzieli, a łączy bezgraniczna miłość i potrzeba ochrony. 

Źródło: Fundacja Nie Widać Po Mnie

 

Debata tematyczna

Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży budzi w ostatnich latach wiele zainteresowania. Dlatego też organizujemy debaty, które mają przybliżyć zagadnienie psychoedukacji jako formy wsparcia dzieci i młodzieży w Łomży – mówi Tomasz Wróblewski, prezes Stowarzyszenia Sapere Aude. Debaty to element kampanii społecznej, która ma zwrócić uwagę mieszkańców miasta i władz lokalnych na problem zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży w Łomży. W ramach projektu również udzielimy wsparcia psychologicznego dla rodziców oraz zorganizujemy konferencje we współpracy z uczelnią – deklaruje Tomasz Wróblewski.

Debata tematyczna zostanie zorganizowana we współpracy z Fundacją MIRD - Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Dzieci. Obecnie Fundacja MIRD prowadzi w swojej siedzibie w Łomży projekty: DOBROdzielni, JADŁOdzielni oraz Centrum Edukacji Globalnej. 

— Wspieramy inicjatywy, które kierowane są do nauczycieli, rodziców, rodzin wielopokoleniowych, a przede wszystkim do dzieci i młodzieży - podkreśla Justyna Jarząbska, prezes fundacji MIRD, która włączyła się aktywnie w organizację debaty. Skuteczne rozwiązania problemu wymagają długofalowej strategii wsparcia szkół opartej na diagnozie potrzeb i partycypacji młodzieży. Myślimy też, jak dotrzeć ze wsparciem do rodziców - których rola jest kluczowa, aby szkolne działania mogły odnieść sukces – tłumaczy prezes fundacji. Tak naprawdę psychoedukacja to przestrzeń rozwoju dla każdego człowieka. Potrzebujemy uczyć się, jak rozmawiać, ponieważ konstruktywna komunikacja bez przemocy jest powszechnym wyzwaniem – dodaje Justyna Jarząbska.

W debacie wezmą udział psycholodzy, przedstawiciele służb publicznych, rodzice, nauczyciele i studenci.

 

Termin i miejsce: 21 maja 2024, godzina 13:00; Fundacja MIRD, ul. Wyszyńskiego 11, 18-400 Łomża 

Czas trwania debaty: 60 min + plus pytania publiczności

Warunki udziału: uczestnictwo w debacie jest bezpłatne.

 

Materiał nadesłany


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę