Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Walizka na żywo i online

W czwartek 10 czerwca rozpocznie się 34 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Impreza potrwa cztery dni i będzie to jedno z najciekawszych wydarzeń obecnego sezonu teatralnego w kraju. W konkursie wystąpi 17 teatrów, z czego 10 zagranicznych zaprezentuje się online. Krajowe zagrają na żywo, nie zabraknie też spektakli plenerowych, z czego jeden będzie mieć w Łomży swą premierę. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, ale warto pospieszyć się ze zdobyciem wejściówek na spektakle konkursowe.

Ubiegłoroczna Walizka została naznaczona trudnymi warunkami, ale nie przegrała w starciu z pandemią. Festiwal odbył się, chociaż ograniczony do spektakli plenerowych, będąc jednym z nielicznych zrealizowanych w pandemicznych realiach. W tym roku udało się powrócić do formuły konkursowej. – Poziom tego festiwalu powinien być bardzo wysoki, bo mogliśmy wybrać zespoły, które nie mogły przyjechać rok temu i najciekawsze  ze zgłoszeń tegorocznych – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, dodając, że większość z zaproszonych teatrów w Łomży jeszcze nie grała. W programie konkursowym znalazło się 10 teatrów zagranicznych z Argentyny, Białorusi, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Litwy, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Rosji oraz siedem teatrów krajowych. Są to zespoły z Warszawy, Kielc, Łodzi, Katowic, Gdańska i Poznania, które zagrają na żywo. Spektakle teatrów zagranicznych zostaną zaprezentowane online w Hali Kultury, a każdy z nich, poza konkursowym występem, nagrał specjalny, trwający 10 minut film.

Występy konkursowe będzie oceniać jury w składzie: Joanna Gerigk, Ewa Sokół–Malesza, Bożena Sawicka, Zbigniew Krzywański i Jarosław Perszko. Pula nagród wynosi 16 tysięcy złotych, z czego cztery tysiące otrzyma zdobywca Grand Prix. – „Teatr ważnych spraw” jest głównym nurtem pokazów konkursowych – podkreśla dyrektor Antoniuk.. – W ramach tego sformułowania zaprezentujemy przeobrażenia teatru lalkowego i jego znaczenie w kreowaniu nowych zjawisk we współczesnym teatrze. Obejrzymy widowiska zróżnicowane pod względem tematycznym, poruszające problemy te najbardziej aktualne, zarówno dla widza dorosłego, jak i dziecka. 

Odbędzie się też osiem spektakli towarzyszących. Teatr Lalki i Aktora zaprezentuje „Koziołka Matołka” w sowjej siedzibie, pozostałe odbędą się w plenerze: przed katedrą, na ulicy Długiej oraz na muszli przy ulicy Zjazd. Wystąpią: Teatr Klinika Lalek z Wolimierza, krakowski Teatr Nikoli, Teatr Mimo z Warszawy, wrocławski Teatr na Walizkach, Teatr Ewolucji Cienia z Poznania oraz Teatr Muzikanty z Gliwic, który zaprezentuje premierowy spektakl „Synowie muzytronu”, dzień wcześniej mający w Bydgoszczy prapremierę.

– Wybraliśmy teatry nowatorskie w formie artystycznej, zróżnicowane pod względem tematycznym i odwołujące się do uniwersalnych wartości, mówiące o wielu ważnych emocjach i poruszające problemy globalne, te najbardziej aktualne – podkreśla Jarosław Antoniuk. 

Zaplanowano również wystawę „Psychologia głębi lalki” Jadwigi Mydlarskiej – Kowal w Galerii Pod Arkadami. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, ale wejściówki na niektóre spektakle konkursowe są  już zarezerwowane: pozotała ich pewna liczba na trzy wystepy teatrów polskich oraz pięć online zagranicznych. Organizatorzy przypominają również, że wszystkie spektakle będą realizowane w obostrzenaich sanitarnych, obejmujących konieczność noszenia maseczek zasłaniających nos i usta, dezynfekcję rąk, pomiar temperatury, zachowywanie odległości oraz uczestnictwo tylko 50% widzów w danej sali.

 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę