Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

Nagrody Starosty Łomżyńskiego

Główne zdjęcie
Józef Babiel

- Jestem dumny, myślę, że wszyscy możemy być dumni z tego, że w naszym Powiecie mamy aż tylu wybitnych, wspaniałych ludzi – mówił Starosta Łomżyński, Lech Marek Szabłowski, podczas wręczania Nagród i Stypendiów Starosty Łomżyńskiego.

Podczas Sesji Rady Powiatu Łomżyńskiego zwracając się do zebranych starosta przypomniał, że „Powiat Łomżyński dostrzega i wspiera osoby młode, osoby wybitne i utalentowane po to, aby stawali się jeszcze lepszymi”. 

- Dostrzegamy – podkreślał Szabłowski - również osoby dorosłe, które wnosząc różnego rodzaju inicjatywy o charakterze gospodarczym, osoby, które dzięki swojej wrażliwości społecznej, aktywności społecznej, wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej małej ojczyzny. Osoby, które  w obszarze kultury czy sportu odnoszą sukcesy, te osoby dostrzegamy, te osoby nagradzamy i tym osobom dziękujemy – zakończył samorządowiec. 

Po raz 20-sty w Powiecie Łomżyńskim wręczono stypendia dla uczniów w dziedzinach: nauki, artystycznej i sportowej. W dotychczasowej historii blisko 40 młodych i utalentowanych ludzi otrzymało takie wyróżnienie. 

- Powiat łomżyński tu i teraz chce tworzyć im warunki do tego, kim będą jutro – mówiła Edyta Zawojska, naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Komunikacji. Spośród 58 wniosków, które spłynęły do Starostwa, wyróżniono dwa, ponieważ nie wpłynął żaden wniosek sportowy, który spełniałby kryteria regulaminu. W dziedzinie naukowej wyróżniono Izabelę Najdę, uczennicę klasy VIII SP im. kpt. Raginisa z Piątnicy, która ukończyła rok 2019/2020 z wyróżnieniem i osiągając średnią 5,29. Poza tym jest finalistką w wojewódzkim konkursie matematycznym i celujacą ocenę na świadectwie.
Na niwie artystycznej doceniono Oliwię Zera, uczennicę klasy VIII SP im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Swoje umiejętności malarskie rozwija i zdobywa niezbędną wiedzę pod okiem Marii Bureś z MDK-DŚT w Łomży. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów plastycznych.

W tym roku stypendium wyniosło 2500zł. 

Na dzisiejszej uroczystości wręczono także Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu. W ciągu 20 lat ponad 60 wybitnych osób związanych z powiatem zostało w ten sposób uhonorowanych. Kapituła w składzie: Maria Dziekońska, Sławomir Dębek, Wiesława Masłowska, , prof. dr hab. Ludwig Malinowski, Gabriela Dziekońska-Olszańska, Lech Malinowski i Edyta Zawojska nagrodziła „społeczników działających bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływających twórczo na swoje małe ojczyzny”:

Józefa Babiela w kategorii Inicjatywa Społeczno-Gospodarcza.
- Niekwestionowany społecznik z powołania. Kreatywny i otwarty – wyliczała Edyta Zawojska. - Od przeszło 30 lat pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego TPZŁ. Aktywny na wielu polach działalności społecznej i kulturalnej. Jeden z głównych organizatorów zjazdów Nauczycieli i Wychowanków Szkół Ziemi Łomżyńskiej. Z ramienia TPZŁ organizuje doroczny Konkurs na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Ziemi Łomżyńskiej. Główny inspirator i organizator akcji ratowania zabytków na najstarszej łomżyńskiej nekropolii, która zawiera ponad 560 zabytków i stanowi archiwum Ziemi Łomżyńskiej i jej zasłużonych mieszkańców. Akcje zainicjował jeszcze jako komendant hufca ZHP. To postać rozpoznawalna i ceniona w przestrzeni społecznej – chwaliła laureata Naczelnik Wydziału Promocji. - Życzliwy, ciepły, pełen energii, umiejący tworzyć przyjazny klimat współpracy z twórcami i instytucjami, szkołami i samorządem. Jego dokonania pozostawiają trwały ślad w przestrzeni publicznej – zauważyła.

Skąd ma tyle siły? 

- Do robienia czegoś co się lubi, wcale nie trzeba dużego wysiłku. To jest nagroda za coś, co ja lubię robić – mówił nam skromny laureat. - Zaczynałem jako młody chłopak. Te pasje zrodziły się w harcerstwie i nauczyły mnie wrażliwości i wyostrzyły pewne zdolności do dostrzegania tego, czym można zainteresować innych i wspólnie coś zrobić - dodawał 63 letni dziś społecznik - Jeśli coś zacznę, lubię kontynuować, aby to nie było takie jednorazowe. Ostatnim przykładem jest pomnik Stacha Konwy, który gdzieś w 1987 roku pierwszy raz stawialiśmy jako TPZŁ i po kolejnych zniszczeniach udało się go w tym roku postawić na nowo, piękniejszy niż kiedykolwiek był – wyjaśniał.

W kategorii sportowej wyróżniono Gminny Klub Sportowy Forty Piątnica w Piątnicy, sekcję żeńską. Powstała w 2014 roku, w strukturze której działa 5 zespołów: seniorki prowadzone przez trenera Dariusza Kosakowskiego, trampkarki i młodziczki prowadzone przez trenera Macieja Tarnackiego, orliczki i żaczki prowadzone przez trenerkę Karolinę Chaberek. Łącznie 80 zawodniczek w wieku od 6 do 47 lat trenuje piłkę nożną kobiet. Zawodniczki powoływane są do reprezentacji Podlaskiego czy Akademii Młodych Orłów. Wychowanki klubu grają w pierwszoligowych zespołach. Dotychczas zdobyły: mistrzostwa III ligi grupy warmińsko-mazurskiej piłki nożnej kobiet, mistrzostwo błotnej ligi mistrzów w Korycinie, Mistrzostwa Podlasia w Futsalu, trampkarki zakwalifikowały się do makroregionalnej ligi. 

- Na boiskach grają zawodniczki od 4 do 47 lat – chwali się Aneta Lewandowska, wiceprezes klubu i dodaje z uśmiechem.  - Najstarsza zawodniczka Gabrysia gra czasami ze swoją 14-letnią córką.

W kategorii kultura nagrodzono Gminną Orkiestrę Dętą przy GOK-u w Śniadowie, która działa od 2014 roku. W swoich szeregach skupia amatorów, dzieci i młodzież z terenu gminy Śniadowo od 8 do14 lat. Zespół liczy 20 osób. Grają na instrumentach dętych, perkusyjnych czy gitarze basowej. W ramach zajęć kształtowany jest słuch i wrażliwość muzyczna. Kapelmistrzem jest organista Adam Sagało z tutejszej parafii. Grają na wydarzeniach szkolnych, gminnych czy parafialnych. 

- Reprezentuję tych, których chęci przerastają talenty. I to jest wspaniałe – mówiła podczas odbierania nagrody Gabriela Piszczatowska, dyrektor GOK-u w Śniadowie. - Dzieci z którymi pracuję są amatorami, dopiero uczą się – zauważyła. - Od pierwszej nutki uczą się tu wartości nut, uczą się grać na instrumencie. Często okazuje się, że to nie ten instrument jest tym, który jest idealny dla danego dziecka – wyznaje z uśmiechem - i wtedy szukamy tego w czym dziecko się zakocha i potem już gra wspaniale. To szkoła muzyczna dla dzieciaków, gdzie mogą się realizować, rozwijać swoje talenty i dzielić się nimi. Zdradza, że dzieci najbardziej lubią występować. 

- Staramy się tak przygotowywać repertuar orkiestry, byśmy w każdej chwili i dla każdego mogli wystąpić – dodaje na koniec.

Nagroda Starosty Łomżyńskiego w 2020 roku wyniosła 2500 zł. 

Foto: Józef Babiel
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę