Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Okno na kulturę” z plastyką i gwarą

Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z całego kraju cieszyły się konkursy online, zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży w ramach projektu „Okno na kulturę”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury pod hasłem „Kultura w sieci”.

„Pogodny konkurs plastyczny” miał aż 15. laureatów w trzech kategoriach wiekowych. W regionalnym konkursie gwarowym „Kurpiowski zew” zwyciężył Bartosz Wawrzyniak ze Zbójnej, wyprzedzając Bartosza Ksepkę z Kuzi, Kacpra Konopkę z Mątwicy i Marię Cierpikowską z Łomży. 

Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu Regionalny Ośrodek Kultury mógł zrealizować aż pięć zadań online, mających zwiększyć różnym grupom wiekowym dostępność do udziału w kulturze, dzięki wykorzystaniu internetowych środków komunikacji. Nie zabrakło w tym zadaniu również konkursów, adresowanych do dzieci i młodzieży do 18 roku życia. 

„Pogodny konkurs plastyczny” online, połączony z prezentacją technik plastycznych, na przykład decoupage, papieroplastyki i ceramiki, miał przedstawiać pozytywne twórcze spędzanie wolnego czasu, różne formy aktywności z rodziną i  przyjaciółmi w czasie pandemii i lockdownu, i wpłynęło nań 107 prac. Uczestnicy wzięli sobie do serca konkursowe wymogi, utrwalając niedzielę spędzoną z rodziną, wyprawę z bliskimi do parku czy wycieczkę rowerową z babcią. Jury w składzie: Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, Gabriela Horosz i Ewa Skłodowska, nauczycielki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, przyznało aż 15 nagród i wyróżnień. W kategorii szkół podstawowych, klasy I-IV nagrody otrzymali: Julia Sadowska (Włocławek),  Natalia Stanek (Tuchola) i Miłosz Urban (Korycin), a wyróżnienia  Amelia Muca (Tomaszów Lubelski), Katarzyna Theus (Tuchola), Zuzanna Rudzka (Biała Podlaska) i Julia Gac (Tuchola). Wśród uczniów klas V-VIII najlepsi okazali się: Alicja Marczyk (Tychy), Justyna Kraśnicka (Kuźnica), Mateusz Smyk (Nowe Stojło) i Andżelika Przeździecka (Supraśl), zaś wyróżnienia otrzymali Izabela Kowejsza (Racewo) i Sławomir Dubiło (Szuszalewo). W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzono dwie uczestniczki, Marcelę Kiestrzyn (Witunia) oraz Joannę Krysiuk (Sokółka). 

Konkurs gwarowy „Kurpiowski zew” adresowany był do młodych mieszkańców powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, grajewskiego, zambrowskiego i wysokomazowieckiego. – Tak, jak z piosenką, muzyką czy z innymi formami sztuki ludowej stoimy bardzo dobrze, tak z gwarowymi gadkami w naszym regionie nie jest najlepiej – zauważa Jarosław Cholewicki. – Stąd pomysł zainteresowania nimi młodzieży, chęć upowszechniania i promowania szeroko rozumianego folkloru. Jury w składzie: Teresa Pardo, folklorystka i przewodnicząca oraz instruktorzy do spraw tańca ludowego, folkloru i muzyki ROK, Agnieszka Brzóska-Wieczorek i Michał Olchowik, po przesłuchaniu czterech konkursowych nagrań tekstów gwarowych, wybrało laureatów. Zwyciężył Bartosz Wawrzyniak ze Zbójnej, II nagrodę ex aequo otrzymali: Bartosz Ksepka z Kuzi, Kacper Konopka z Mątwicy i Maria Cierpikowska z Łomży. 

– Było słychać, że niektórzy z uczestników mieli do tego dryg i mogliby zająć się gadkami na serio – ocenia Teresa Pardo. – U innych było widać, że są to początki, że było to wyuczone, ale należy się cieszyć, że wykazali zainteresowanie, spróbowali swych sił, bo może zechcą to kontynuować. 

– Zainteresowanie konkursem gwarowym może nie było jakieś ogromne, ale poziom uczestników był dość wysoki, co bardzo nas cieszy – podsumowuje dyrektor Jarosław Cholewicki. – Z konkursem plastycznym było już znacznie lepiej, bo prace wpłynęły z całego kraju, stąd większa liczba nagród i wyróżnień. Całość „Okna na kulturę” udało nam się zrealizować zgodnie z założeniami, odkryłem przy tym talenty własnych pracowników, którzy świetnie sprawdzili się w nietypowych rolach autorów filmów czy scenariuszy. Zamierzamy kontynuować takie działania w sieci, tym bardziej, że nikt nie wie co będzie dalej – zajęcia, póki co, prowadzimy normalnie, ale bierzemy też pod uwagę, że być może znowu zostaną zawieszone, tak jak wiosną, i będziemy musieli działać w sieci – zapowiada dyrektor Cholewicki. 

Wojciech Chamryk

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
wt, 20 października 2020 12:55
Data ostatniej edycji: wt, 20 października 2020 18:04:06

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę