Łomżyńskie Narodowe Czytanie i jubileuszowa ławeczka
W Łomży ponownie odbyło się Narodowe Czytanie. Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czytali przedstawiciele władz z prezydentem miasta Mariuszem Chrzanowskim i wicestarostą Marią Dziekońską na czele, aktorzy Teatru Lalki i Aktora oraz młodzież z łomżyńskich szkół średnich i podstawowych. Z okazji przypadającego w tym roku 75-lecia powstania biblioteki odsłonięto też przed nią ławkę „Zasmakuj w czytaniu”, należącą do „Zaczytanego szlaku”. Powstała z inicjatywy prezydenta Łomży, a autorką zdobiących ją obrazów jest znana malarka Teresa Adamowska.
Przeszłość i teraźniejszość Weroniki Tadaj-Królikiewicz
Wystawę rysunków i instalacji Weroniki Tadaj-Królikiewicz, zatytułowaną „Domność. Czas i Przestrzeń”, otwarto w Galerii Pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Autorka zderza w swych pracach dwa światy: postindustrialną surowość rozmaitych budynków oraz domów wypełnionych ludzkimi postaciami, współczesnymi i sprzed wielu lat, w tym podobiznami swych bliskich. – Inspiracją do powstania tej wystawy były budynki i obiekty znajdujące się na Mazurach, na przykład stara szkoła – mówiła Weronika Tadaj-Królikiewicz. – Ale „Domność” to nie tylko budynek, ale też ludzie, moja rodzina i bliscy, bo to człowiek tworzy dom.
Międzypokoleniowe Mosty Kultury w Łomży
Seansem filmowym w Hali Kultury 11 września rozpocznie się seria spotkań „Międzypokoleniowe Mosty Kultury”, realizowanych pod hasłem „Łomża łączy!”. Ich celem jest integracja młodszych i starszych odbiorców kultury, również dzięki muzyce i literaturze. – Chodząc na różne wydarzenia kulturalne dostrzegłyśmy, że publiczność jest na nich bardzo zróżnicowana: albo tylko starsza, albo wyłącznie młodzi ludzie – mówi Anna Adamiak, wraz z Mają Śmiechowską inicjatorka spotkań. – Pomyślałyśmy, że spróbujemy stworzyć projekt, który połączy te grupy, da okazję do zintegrowania starszych i młodszych na płaszczyźnie kultury.
Nowy skład supergrupy Medusa zadebiutował w Warce
Zespół Medusa zagrał w piwiarni Warka pierwszy koncert z nowym wokalistą Normanem Powerem. To rockowa supergrupa, której skład tworzą doświadczeni i znani muzycy, w tym wyśmienici gitarzyści: lider Bartosz „Bratek” Wójcik (Revolucja Jacka Dewódzkiego) i Jacek Krzaklewski (Perfect). – Gramy ze sobą już jakieś pięć lat – mówi Jacek Krzaklewski, jedna z legend polskiego rocka. – Wydaliśmy kilka płyt, zagraliśmy masę koncertów, a teraz rozpoczynamy nowy rozdział, po pandemii i z nowym wokalistą.
Historia i teraźniejszość na muzealnej wystawie
Wystawę czasową „33 Pułk Piechoty w Łomży. Historia. Tradycja. Pamięć” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. To wyjątkowa ekspozycja, przybliżająca dzieje istniejącej w latach 1918-1939 jednostki, bohatersko walczącej w roku 1920, w tym podczas tak zwanego Cudu nad Narwią oraz 1939. Składają się na nią nie tylko zbiory muzealne, ale też innych instytucji oraz łomżyńskich kolekcjonerów. – Wystawa wpisuje się w coroczne obochody rocznicy wybuchu II wojny światowej, a w tym roku to wydarzenie staje się swoistą klamrą, spinającą przedwojenne i współczesne tradycje wojskowe w Łomży, ponieważ za dwa dni odbędzie się wręczenie sztandaru 18. Łomżyńskiemu Pułkowi Logistycznemu, który kontynuuje tradycje tej przedwojennej jednostki – mówi historyk Adam Sokołowski, kurator i autor wystawy.
Drozdowo, Derwid i Małgorzata Trojanowska
Koncert piosenek, pisanych przez Witolda Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid, zakończył letni sezon koncertowy w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Na tarasie wschodnim dolnego dworu dawnej siedziby Lutosławskich wystąpili sopranistka Małgorzata Trojanowska i pianista Krzysztof Kulikowski, proponując publiczności prawdziwą muzyczną ucztę. Obok piosenek Derwida zabrzmiały też szlagiery jego przedwojennych kolegów po fachu, a koncert zakończył zaskakujący bis.
Inauguracja festiwalu Sacrum et Musica
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uroczystym koncertem w łomżyńskiej katedrze rozpoczęła XVII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, zaśpiewali sopranistka Iwona Socha i tenor Tomasz Krzysica. Prestiżowy i rozwijający się z każdym rokiem festiwal potrwa do 3 października, obejmując łącznie 15 koncertów w 11 miejscowościach na terenie trzech województw.
Gościniec muzyki i protestu
Efektowny pokaz sztucznych ogni zakończył drugi dzień imprezy Gościniec Łomżyński – Zasmakuj w Łomży. Wcześniej na scenie przy ulicy Zjazd wystąpili wokaliści eMDeKu z Magdą Sinoff na czele, Adam Kalinowski, świętujące 25-lecie istnienia Łzy oraz gwiazda wieczoru Margaret, prezentując publiczności różne oblicza popu i rocka w świetnych wykonaniach. Większość słuchaczy dostosowała się do obowiązujących ograniczeń sanitarnych, ale podczas koncertu Łez poza terenem imprezy doszło do protestu pod hasłem „Stop segregacji sanitarnej”.
Roztańczony Gościniec i Polska Włochy 2:0
Pierwszy dzień imprezy Gościniec Łomżyński – Zasmakuj w Łomży spotkał się ze sporym zainteresowaniem publiczności. Na muszli przy ul. Zjazd taneczne rytmy porwały do zabawy kilka pokoleń słuchaczy, bawiących się przy przebojach Extazy i Top Girls. Gwiazdą wieczoru był Francesco Napoli, który swój największy przebój wykonał z udziałem czterech dziewcząt z publiczności. Dziś drugi dzień Gościńca z udziałem eMDeKu, Adama Kalinowskiego, Łez i Margaret.
Weekend koncertów i spektakli
Ostatni weekend sierpnia w Łomży i w jej okolicach zapowiada się nad wyraz imprezowo. Największym wydarzeniem będzie dwudniowy Gościniec Łomżyński – Zasmakuj w Łomży z muzyką taneczną i pop/rock. – To będzie jedyna tego typu impreza w okolicy! – zapowiada dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. Miłośników klasyki zainteresuje inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica Filharmonii Kameralnej, a piosenek autorstwa Witolda Lutosławskiego występ śpiewaczki Małgorzaty Trojanowskiej w drozdowskim muzeum. Odbędą się też spektakle Teatru Lalki i Aktora w Łomży i w Zbójnej, seanse kina samochodowego oraz inne wydarzenia. Na wszystkie, z jednym wyjątkiem, jest wstęp wolny.
Wyjątkowy koncert łomżyńskich filharmoników
Filharmonia Kameralna, sobotnim koncertem muzyki polskiej, podsumowała bardzo pracowity tydzień. Wcześniej orkiestra pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego odbyła w Sierpcu sesję nagraniową pierwszego w swej dyskografii DVD, co zakończono koncertem. Solistami obu występów byli sopranistka Agnieszka Kadłubowska, inicjator tego projektu skrzypek Szymon Telecki i pianista Paweł Pawlik, wykonujący wraz filharmonikami ponadczasowe utwory Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego i Szymanowskiego.
Rok Stanisława Lema z łomżyńskim konkursem
100-lecie urodzin wybitnego pisarza science-fiction Stanisława Lema Sejm RP uczcił ogłoszeniem roku 2021 Rokiem jego imienia. Wiąże się to z licznymi inicjatywami propagującymi ponadczasową twórczość autora „Solaris”, „Cyberiady” czy „Opowieści o pilocie Pirxie”. W Łomży Miejska Biblioteka Publiczna ogłosiła konkurs literacki na opowiadanie inspirowane twórczością Stanisława Lema, które musi zawierać elementy historii Łomży. Na autorów trzech najlepszych opowiadań czekają nagrody finansowe, a termin nadsyłania prac upływa 1 października.
Funkasanki na Kobietach Wschodu II
Anna Kaptór i Przemysław Starachowski wezmą udział w niedzielnym koncercie Kobiety Wschodu II w Białymstoku. Będzie to wydarzenie interdyscyplinarne, łączące muzykę, film i performance. Poza Funkasanki w parku Planty wystąpią Panilas, Maya Soma i Faustyna Maciejczuk. Pokazowi projektantki Jagi Hupało i rzeźbiarki Marthy Mulawy również będzie towarzyszyła muzyka duetu Miss God i śpiewaczki operowej Elwiry Janasik.
Koncert patriotyczny na święto Wojska Polskiego
Koncert pieśni wojskowych i patriotycznych uświetnił tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego w Łomży. W Hali Kultury zaśpiewali popularni śpiewacy Edyta Krzemień i Damian Aleksander, a towarzyszył im zespół pod kierunkiem Tomasza Filipczaka. Wokalistów było jednak więcej, bo solistom już od drugiego utworu towarzyszył kilkupokoleniowy chór mieszkańców miasta. – Łomżanie przyjęli nas bardzo serdecznie! – mówi Damian Aleksander. – Cieszymy się, że mogliśmy wystąpić w tym odrestaurowanym i robiącym wrażenie miejscu, kiedyś Hali Targowej, teraz Hali Kultury, a do tego z okazji takiego święta.
Łomżyńska Filharmonia obok Warszawy i Krakowa
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wybrał beneficjentów programu Scena Muzyki Polskiej na sezon artystyczny 2021/2022. Są wśród nich takie zespoły i soliści jak: Atom String Quartet, Polish Violin Duo czy skrzypek Jakub Jakowicz. Wszyscy oni zagrają również w Łomży, bowiem Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego będzie jednym z trzech miejsc tych koncertów, obok Filharmonii Narodowej oraz Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. – Nasz zespół staje w jednym rzędzie z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce, co nie dziwi w kontekście jego ostatnich dokonań, jak nagradzane płyty czy koncerty w Studiu Polskiego Radia S1 oraz na Zamku Królewskim w Warszawie – podkreśla dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki.
Co Gabor Lörinczy pokazał w "Łomży w Dolinie Narwi"
80-letni Gabor Lörinczy od prawie 60 lat zajmuje się fotografowaniem ludzi, wydarzeń i miejsc w Łomży, na Kurpiach i Polsce północno-wschodniej. Interesuje go świat zwierząt, piękno przyrody i krajobrazów. Zdjęcia zawodowo publikuje jako fotoreporter w gazetach i periodykach, a wiedziony pasją uwieczniania w kadrach śmiertelności i zmienności ludzkiego losu oraz realiów życia, wydaje albumy, wypełnione zdjęciami ze swego bogatego dorobku. Z okazji 80. urodzin stworzył ciekawą księgę fotografii pt. "Łomża w Dolinie Narwi", pokazującą dzieje i mieszkańców miasta nad rzeką.
Spotkania z kulturą ludową w skansenie
Przez dwa dni Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie rozbrzmiewał kurpiowską gwarą i muzyką. Działo się tak dzięki ministerialnemu programowi „EtnoPolska”, realizowanemu przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. W imprezie brali udział ludowi twórcy i artyści z Czesławą Kaczyńską i Adamem Strugiem na czele, a wśród licznych uczestników byli też zagraniczni turyści. – Instytucje kultury, zwłaszcza takie jak skansen, muszą położyć duży nacisk na to, żeby takie imprezy odbywały się jak najczęściej! – podkreśla Magdalena Mucha z Muzeum Północno-Mazowieckiego, inicjatorka i organizatorka imprezy, dodając, że kultura ludowa zanika i trzeba ją promować, a do tego warto odkrywać własną tożsamość i swoje korzenie oraz poznawać ziemię, na której się żyje.
Kurpik dla kapeli Miód Na Serce
Kapela Miód Na Serce została uhonorowana Kurpikiem 2020 w kategorii Muzyka i taniec. To doroczna nagroda prezesa Związku Kurpiów, przyznawana za szczególne zasługi w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Kurpiów, budzenia tożsamości i rozwoju regionu kurpiowskiego.
Spotkanie z twórcami kurpiowskimi w Skansenie
Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na spotkania z twórcami Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W czwartek i piątek w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie na przybyłych gości czekać będzie sporo atrakcji.
Jazzowy finał Café Kultura
Koncert kwartetu Jerzego Małka zakończył tegoroczną edycję Café Kultura. Czworo wybitnych instrumentalistów dało prawdziwy popis, prezentując w sześciu odsłonach jazz najwyższej próby. – Coś wspaniałego! – mówili słuchacze, komplementując nie tylko natchnione improwizacje, ale też wyjątkowe zgranie muzyków. Z powodu niepewnej pogody impreza odbyła się w Hali Kultury, co usatysfakcjonowało nie tylko artystów, ale również publiczność. Na przyszły rok MDK-DŚT zapowiada cały cykl letnich koncertów z muzyką synkopowaną pod hasłem „Jazzowe wieczory“.