Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Nie bądźcie w życiu i gospodarce jak wilki drapieżne...”

Główne zdjęcie
ks. Józef Roman Maj (fot. Tomasz Skrodzki/PWSIiP)

- Tegoroczny kryzys na świecie spowodował, że George Bush, Nicolas Sarkozy i Angela Merkel wreszcie powiedzieli o tym, co Jan Paweł Wielki mówił trzykrotnie: o potrzebie kontroli państwowej w sferze finansowej – stwierdził ks. Józef Roman Maj podczas wykładu „Nauczanie Jana Pawła II w odniesieniu do kwestii społecznych” dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Łomży, Zambrowa, Grajewa i Wysokiego Mazowieckiego.

Licealiści i uczniowie techników oraz ich prelegenci (fot. Tomasz Skrodzki/PWSIiP)
Licealiści i uczniowie techników oraz ich prelegenci (fot. Tomasz Skrodzki/PWSIiP)
Ponad 50 uczestników II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Gospodarce i Turystyce wysłuchało tego wykładu na seminarium naukowym „Rozwój gospodarki Podlasia w zgodzie z wymogami ochrony środowiska”, które zorganizowały: Stowarzyszenie Społeczno-Gospodarcze Silesiae, portal www.dlaczegopolska.pl i Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
W gmachu PWSIiP przy ul. Poznańskiej, oprócz ponad 1300 studentów, coraz częściej goszczą licealiści, zainteresowani problematyką ekonomiczno-gospodarczą. Dla uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego konkursu przygotowano seminarium, będące formą przygotowania przed  eliminacjami 19 listopada br. w Białymstoku.
Prelegentami byli specjaliści z różnych dziedzin. Dziekan wydziału przedsiębiorczości PWSIiP prof. dr hab. Bogusław Plawgo przedstawił temat „Klastry gospodarcze jako czynnik rozwoju regionu”. Uprzytomnił słuchaczom, że klastry są szansą rozwoju dla małych i średnich firm, bo zwiększają ich konkurencyjność na rynku poprzez obniżanie kosztów i innowacyjność. Elżbieta Grunwald z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przedstawiła „Turystykę w regionie podlaskim”. Prof. dr hab. Janusz Gudowski z wydziału ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku opowiadał o procesach, prowadzących „Od ekorozwoju do rozwoju zrównoważonego”.
- Na początku przestraszyłem się, że zajęcia z ekonomii i przedsiębiorczości będą trudne i nudne, ale dzięki uczącej mnie pani Jolancie Czaplickiej i seminariom naukowym jak to w „Informatyce” coraz bardziej interesuję się tą ciekawą problematyką – mówi Bartek Kołodziejczyk (lat 16), uczeń  pierwszej klasy Technikum Hotelarskiego Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży. - Mam nadzieję, że nauczycielka będzie mnie wysyłała na takie konferencje, bo wiadomości z wykładów na pewno zostaną w mej pamięci.
Niewątpliwie wydarzeniem doniosłym dla historii PWSIiP było pojawienie się na sali wykładowej w Łomży ks. Józefa Romana Maja (lat 66). To wielka postać Warszawy w latach stanu wojennego i na początku odradzania się w Polsce demokracji (lata 80. i 90.). Ks. Maj był duszpasterzem akademickim w kościele pw. św. Anny i kapelanem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, znanym z patriotycznych poglądów i wystąpień.  Organizował debaty na temat perspektyw odrodzenia się niepodległości i opozycyjne wieczory poetyckie w Pałacu Kazimierzowskim Uniwersytetu Warszawskiego, na którym ukończył wydział polonistyki. Autor licznych publikacji, w tym „Eksterminacji narodu polskiego w latach 1944-1956”, przypomniał pogląd Jana Pawła II o solidarności międzyludzkiej jako zasadzie koniecznej dla poprawy organizacji życia publicznego. Łomżyńska młodzież, której wówczas nie było jeszcze na świecie, dowiedziała się, że podczas spotkania z „Solidarnością” w Gdańsku w 1987 r. papież ostrzegał, iż bez respektowania tej zasady „będziemy się w procesie życiowym i gospodarczym gryźć wzajemnie jak wilki drapieżne”. Duszpasterz przypomniał także pielgrzymkę do Polski sprzed 10 lat, w trakcie której Jan Paweł Wielki mówił młodym, że „wolność jest dana i zadana”.  
- Za kilka lat w bólach obecnego kryzysu zrodzi się nowa organizacja świata – przewidywał kapłan, znany z publikacji na temat zbrodni komunistycznych i stalinowskich. - Nauczanie Jana Pawła II będzie pomocą do wypracowania mechanizmów obronnych społeczeństw przed wyemancypowanym się spod kontroli globalnych instytucji finansowych. Życzę wam, żebyście jako ludzie dojrzali umieli realizować tę wrażliwość społeczną naszego wielkiego rodaka.

Mirosław R. Derewońko

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę