Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dla Niepodległej

Główne zdjęcie
Jacek Kocoń, dyrektor ZSMiO w Łomży

- Polskie drogi do niepodległości były kręte – mówił Jacek Kocoń, dyrektor łomżyńskiego „Mechaniaka”. Patronem szkoły jest Marszałek Józef Piłsudski – jeden z najwybitniejszych Polaków przełomu XIX i XX wieku, którym zawdzięczamy, że 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość. W przeddzień 99. rocznicy tych wydarzeń w tej największej w mieście szkole średniej odbyły się uroczystości patrona szkoły.

11 listopada jako świąteczny dzień odzyskania przez Polskę niepodległości został ustanowiony ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937. Józef Piłsudski od dwóch lat już nie żył. Wybór tego dnia był pochodną kilku wydarzeń. 11 listopada 1918 roku podpisano rozejm w Compiègne, który pieczętował klęskę Niemiec w I wojnie światowej. W Polsce Józef Piłsudski - polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, ale przede wszystkim żołnierz i twórca Legionów Polskich oraz Polskiej Organizacji Wojskowej – uwolniony z osadzenia w Magdeburgu przyjechał do Warszawy i przejął władzę nad Wojskiem Polskim. 
- Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął – pisał Jędrzej Moraczewski wspominając to co działo się 10 i 11 listopada 1918 roku. 
Dyrektor „Mechaniaka” podkreślał, że drogi do niepodległości były kręte. Przywoływał twórców Niepodległej - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Wojciecha Korfantego.
- Różne były drogi tych wybitnych postaci, ale myśl miały wspólną – wolną Polskę – mówił Jacek Kocoń zwracając uwagę, że „nie tylko Ci wielcy Polacy walczyli, ale ci mali też”. Wskazywał powstańców z nieudanych zrywów wolnościowych przeciwko zaborcom, dzieci z Wrześni i wóz Drzymały, które stały się symbolami walki germanizacją. Artystów, pisarzy i poetów, którzy także na emigracji „nie chcieli dać zapomnieć, że Polska jest i będzie”, i księży, którzy z kościołów stworzyli miejsca, gdzie przez ponad 120 lat „można było tę polskość pielęgnować”. - Do odzyskania Niepodległości doprowadziły nie tylko sytuacja międzynarodowa, słabość naszych zaborców i wojny między nimi. To Polacy sami ją sobie wywalczyli, sami ją sobie nadali, bo im się należała – mówił dyrektor Kocoń. - Dzisiaj oddajemy cześć poległym, ale cieszymy się, bo mamy Niepodległą. 
W szkolnych uroczystościach wzięli udział m.in. ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, starosta łomżyńska Elżbieta Parzych, wójt gminy Łomża Piotr Kłys rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości dr hab. Dariusz Surowik, czy  dowódca łomżyńskiego batalionu Obrony Terytorialnej podpułkownik Krzysztof Rabek . W ich trakcie Jan Karczewski prezes powiatowych struktur  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, wręczył staroście i prezydentowi przyznane przez Związek medale za zasługi. Nagrodzono także laureatów szkolnych konkursów plastycznych i wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim oraz ogólnomiejskiego konkursu fotograficznego „Patriotyczne inspiracje 2017”.

Foto: Jacek Kocoń, dyrektor ZSMiO w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę