Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 stycznia 2025 napisz DONOS@

Skarb, którego może zabraknąć…

Ponad 400 gimnazjalistów z województwa podlaskiego wzięło udział w dwudniowych warsztatach ekologicznych w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Odbyły się one w ramach obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody 2013. – Dbać o środowisko naturalne musimy od najmłodszych lat – podkreśla organizatorka warsztatów Katarzyna Mieczkowska. – Trzeba wpajać dzieciom i dorosłym jak oszczędzać wodę, bo wtedy też mniej za nią płacimy. Wiadomo też, że po nas będą następne pokolenia i trzeba im zostawić nieskażone środowisko. W Afryce i Azji już jest bardzo duży problem z wodą, dzieci umierają z jej braku. My Europejczycy nie zdajemy sobie sprawy, że czeka to również nas – mówi się, że już w 2025 roku będzie brakować wody pitnej w Polsce!

Warsztaty ekologiczne związane ze Światowym Dniem Wody odbywają się w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży już od ośmiu lat. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na konieczność oszczędzania i racjonalnego gospodarowania wodą oraz  dbania o jej czystość. Tegoroczne warsztaty składały się z  dwóch bloków zajęć: wykładów i części ćwiczeniowej. Było pięć rodzajów ćwiczeń: biologicznych, chemicznych, związanych z badaniem gleby, pomiarowych – geodezyjnych i pomiary hałasu. Zajęcia prowadzone przez specjalistów oraz pracowników szkoły cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wygląda na to, że pomimo buntowniczych postaw i czasem demonstracyjnego braku zainteresowania światem dorosłych, sprawy ekologii leżą im na sercu. Można było się o tym przekonać choćby podczas zajęć w pracowni chemicznej. Gimnazjaliści z  zaangażowaniem brali udział w różnego rodzaju testach, prowadzonych przez niewiele od nich starszych uczniów Technikum Ochrony Środowiska. 
– Podoba mi się to, że mogę pokazywać innym to, co umiem i też ich czegoś nauczyć – mówi Milena Dardzińska, uczennica II klasy TOŚ. – Wiele osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że wody jest coraz mniej i będzie naprawdę ciężko, bo coraz częściej zdarza się, że woda jest zanieczyszczona różnymi związkami chemicznymi.
– Demonstrujemy jak oczyścić zanieczyszczoną wodę różnymi filtrami, żeby nadawała się do picia – dodaje Tomasz Walczyk, kolega Mileny z klasy. – Bo nawet zanieczyszczoną wodę z rzeki można oczyścić tak, żeby nadawała się do spożycia. Można też zbadać różnymi odczynnikami jej jakość. Ludzie muszą sobie uświadomić, że o wodę trzeba dbać oraz nie można jej nadmiernie wykorzystywać. Różne zanieczyszczenia wpływają też przecież na zwierzęta, na cały ekosystem, co odbija się później na człowieku.
Równie interesujące rzeczy działy się w innych pracowniach, nawet w tych pozornie nie związanych z ekologią, jak geodezyjna. 
– Geodezja też zmierza w kierunku ekologicznym – mówi Jadwiga Brzóska, prowadząca zajęcia w pracowni geodezyjnej. – Bo geodeta to człowiek, który pierwszy wchodzi na dany teren i ostatni z niego schodzi. Zwracamy więc uwagę na to, żeby wiedział, jak się tam zachować również w sensie dbałości o środowisko.
Z kolei w pracowni drzewnej młodzież za pomocą zwykłych wypalarek wyczarowywała drewniane cudeńka – również z poszanowaniem zasad ekologii. 
– Staramy się dbać o środowisko na co dzień , bo trzeba dbać o naszą Matkę Ziemię i wspierać ekologię.! – podkreśla Adrian Zawalich, czwartoklasista Technikum Drzewnego. – Do prac, które wykonujemy na zajęciach i dzisiaj wykorzystujemy i przetwarzamy to, co nam zostaje z różnych innych prac. Nikt nie marnuje drewna, praktycznie nic nie idzie do wyrzucenia. Z każdego, najmniejszego nawet kawałka można przecież zrobić breloczki czy ozdoby świąteczne.

Ekologiczne konkursy dla każdego
W czasie warsztatów odbyły się również dwa konkursy, fotograficzny „Woda na co dzień” i wiedzy ekologicznej. W fotograficznym I miejsce za zestaw zdjęć: „Plum! Plum!”, „Krople wody” oraz „Woda życiem” zdobyła Jolanta Jurkowska z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży. Dwie kolejne nagrody otrzymały Eliza Żebrowska ( Publiczne Gimnazjum w Przytułach) oraz Aleksandra Wyszomierska ( Miejskie Gimnazjum nr 1 w Zambrowie).
Konkurs ekologiczny składał się z dwóch etapów, w których łącznie wzięło ponad 200 osób.
Pierwszy etap odbywał się w szkołach i wyłonił po dwie najlepsze osoby z każdej placówki.
Wzięły one udział w etapie wojewódzkim, z którego zwycięsko wyszli: 
I miejsce – Filip Kozłowski (Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Grajewie)
II miejsce – Dominika Roszkowska (Publiczne Gimnazjum nr 9 w Białymstoku)
III miejsce – Rafał Wierciszewski ( Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łomży)

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę