Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2013 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy po 1944 roku nie złożyli broni, lecz przeciwstawili się zbrojnie okupacji sowieckiej i narzuconej przez nią władzy komunistycznej w Polsce. Z tej okazji odbyło się spotkanie z p. Dariuszem Syrnickim z Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej.

W czasie spotkania zaprezentowane zostały losy: m.in. Kazimierza Kamieńskiego ps. "Huzar", jednego z najdłużej ukrywających się i walczących, Stanisława Marchewki ps. "Ryba" oraz Zbigniewa Rećko ps. "Trzynastka" - bohatera jednej z najbardziej spektakularnych akcji w historii polskiego podziemia oraz jego późniejsze tragiczne dzieje, Jana Tabortowskiego ps. "Bruzda", Stanisława Grabowskiego ps. "Wiarus", Kazimierza Żebrowskiego ps. "Bąk".

Pan Dariusz Syrnicki przedstawił sytuację militarną i polityczną naszego kraju - począwszy od wybuchu II wojny światowej i zaatakowania Polski przez dwa totalitarne państwa, Niemcy i Związek Radziecki, aż do wkroczenia wojsk sowieckich do Polski i zakończenia akcji „Burza”. Zaprezentowałtakże przyczyny tworzenia się  oporu polskiej ludności dawnego województwa białostockiego wobec nowego okupanta, a także początki zakrojonych na szeroką skalę represji, aresztowań i mordów zapoczątkowanych przez Urząd Bezpieczeństwa od 1945 r. W naszym regionie było  sporo grup partyzanckich, zwłaszcza w okolicach Łomży, Kolna, Grajewa, Wysokiego Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej czy Bielska Podlaskiego, zaś dowódcy niektórych z nich wsławili się wyjątkowo w obronie godności człowieka i niezawisłości polskiego narodu.

Była to niezwykła lekcja historii dotycząca działalności i walki bohaterów antykomunistycznego podziemia Łomży i okolic z lat 1944-57.

 

 

Elżbieta Szleszyńska
śr, 18 marca 2015 21:46
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 22:29:08

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę