Kurpiowskie palmy w Zbójnej
„Nie ma nas bez tradycji” – mówiła posłanka Alicja Łepkowska – Gołaś tuż przed wyruszeniem w Zbójnej tradycyjnego korowodu z palmami. Wspomnienie uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy w tej kurpiowskiej gminie od lat ma wielobarwny i tradycyjny charakter.
Tydzień przed Wielkanocą chrześcijanie obchodzą Niedzielę Palmową, wspomnienie wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Tego dnia rozpoczyna się Wielki Tydzień, czyli ostatni tydzień życia Jezusa przed jego śmiercią i zmartwychwstaniem. Wierni do kościołów przynoszą palmy, które obecnie często przyjmują skomplikowane kompozycje. Na tym tle wyróżniają się palmy kurpiowskie, które często sięgają kilku metrów wysokości. Wykonuje się je z gałązek wierzby, bazi, bukszpanu i innych roślin iglastych. Palmy zdobione są kolorowymi wstążkami, bibułowymi kwiatami, a także owocami i słodyczami. Cieszymy się , że tradycja trwa, ale nie zawsze tak było.
W końcówce lat 90-tych ubiegłego wieku do kościoła przynoszono palmy, ale były to zwykle gałązki porzeczki lub wierzby – wspomina Jan Zieliński. Nauczyciel prowadzący zajęcia z plastyki i techniki zaczął więc z dziećmi robić palmy w szkole, ale jak sam mówi, bardziej przypominały te wileńskie. Później pojawiła się Teresa Pardo i Elżbieta Lemańska i zaczęliśmy robić konkurs - kontynuuje. Dzięki literaturze zaczęły powstawać tradycyjne palmy kurpiowskie. Te pierwsze były mniej ekologiczne, bo było w nich sporo zielonego np. borówki, a i czasem nawet chroniony widłak się trafił. Nie miej jednak zdaniem Jana Zielińskiego były niezwykle piękne i długie, nawet do 8 metrów – dodaje Janina Kołodziejczyk. Niestety czasem się łamały, więc dziś regulaminowe ograniczenie wynosi 4 m.
Emerytowany nauczyciel i działacz społeczny z satysfakcją chwali jakość dzisiejszą wykonania i cieszy się, że niektóre osoby, z którymi zaczynał, do dziś robią palmy i są wśród nagradzanych.
Kolorowy korowód z palmami przeszedł spod Gminnego Ośrodka Kultury do kościoła parafialnego w Zbójnej. Wśród gości byli: senator Marek Komorowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski, posłanka Alicja Łepkowska – Gołaś, wicemarszałek Marek Olbryś i wielu działaczy samorządowych.