Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Testy płodności dla mężczyzn – poznaj kilka najważniejszych faktów o badaniu nasienia

Badanie nasienia (inaczej spermiogram lub seminogram) może dostarczyć wielu kluczowych informacji na temat płodności mężczyzn, choć panowie zwykle wykonują je z pewnymi oporami. Warto jednak przełamać wstyd i poddać się badaniu nasienia, zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu parze nie udaje się uzyskać ciąży. Może się bowiem okazać, że problemy z poczęciem dziecka spowodowane są właśnie czynnikiem męskim, konkretnie obniżonymi parametrami nasienia. Rozpoznanie niepłodności u mężczyzny pozwala wdrożyć leczenie, dzięki któremu marzenia o dziecku mają szansę się spełnić. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób oceniane są męskie plemniki oraz jakie jest znaczenie badania nasienia w medycynie reprodukcyjnej.

W jakim celu wykonuje się badanie nasienia?

Zacznijmy od tego, że badanie nasienia to nie tylko testy na obecność plemników. Ocenianych jest wiele różnych parametrów, wśród nich ilość, ruchliwość, żywotność czy morfologia plemników. Od uzyskanych w badaniu wartości zależy, jakie są szanse pary na zajście w ciążę. Im gorsze parametry nasienia, tym trudniej mężczyźnie spłodzić potomstwo. Pojawia się zatem pytanie, jakie wyniki badania nasienia można uznać za prawidłowe, a jakie za nieprawidłowe?

W 2021 r. doszło do pierwszej od ponad 10 lat aktualizacji wartości uznawanych za referencyjne przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obecnie przyjmuje się, że oddana do analizy próbka ejakulatu jest prawidłowa, jeśli poszczególne jego parametry wynoszą:

  • Objętość ejakulatu ≥ 1,4 ml

  • Koncentracja plemników (liczba plemników w 1 ml nasienia) ≥ 16 mln

  • Odsetek plemników o ruchu postępowym ≥ 30%

  • Odsetek ruchliwych plemników (ruch postępowy i niepostępowy) ≥ 42%

  • Żywotność plemników (odsetek plemników żywych) ≥ 54%

  • pH ≥ 7,2

  • Morfologia plemników (odsetek plemników o prawidłowej budowie) ≥ 4%

Badanych parametrów może być oczywiście znacznie więcej. Zakres analizy jest bowiem dobierany indywidualnie do pacjenta. Badanie fruktozy nasienia czy badanie na obecność antygenów plemnikowych to tylko niektóre z właściwości nasienia, jakie mogą być brane pod uwagę. Ponadto lekarze przestrzegają pacjentów przed samodzielną interpretacją wyników. Jest to zadanie specjalisty. Wizyta andrologiczna lub urologiczna to konieczność, jeśli pacjentowi zależy na pełnym zrozumieniu uzyskanych wyników.

Przygotowanie do badania nasienia – o czym warto pamiętać?

Idąc na badanie nasienia, mężczyzna powinien pamiętać, że niektóre substancje lecznicze mogą wpływać na jakość plemników, dlatego jeśli przyjmuje on jakieś leki, powinien o tym niezwłocznie poinformować personel kliniki. Przeciwwskazaniem do oddania nasienia jest również antybiotykoterapia. Mężczyzna powinien wstrzymać się z wykonaniem badania jeszcze do dwóch tygodni od zakończenia leczenia. Równie ważne jest zachowanie wstrzemięźliwości płciowej na 3-5 dni przed badaniem, unikanie wszelkich używek (picia alkoholu, palenia papierów) oraz wysiłku fizycznego.

Oddanie próbki, analiza laboratoryjna, odbiór wyniku- 3 etapy badania nasienia

Wbrew wyobrażeniom mężczyzn badanie nasienia nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Z punktu widzenia pacjenta jest proste, szybkie, bezbolesne i przede wszystkim dyskretne. Ogranicza się w zasadzie do trzech kroków.

Krok 1: Oddanie próbki ejakulatu

Po przyjściu do kliniki pacjent otrzymuje sterylny kubeczek na nasienie. Z nim udaje się do specjalnego pokoju, w którym panują bardzo komfortowe warunki. Pokój wyposażony jest również w materiały, które pomogą mu w oddaniu próbki (filmy, czasopisma). Pacjentowi może oczywiście towarzyszyć partnerka.

Krok 2: Analiza laboratoryjna

Dzięki temu, że laboratorium andrologiczne znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju, oddana próbka ejakulatu niemal od razu trafia do analizy. W klinice Gyncentrum jest ona przeprowadzana metodą komputerową (ang. Computer Assisted Semen Analysis, CASA), dzięki czemu staje się jeszcze dokładniejsza.

Krok 3: Odbiór wyniku

Najczęściej jeszcze tego samego dnia (kilka godzin po oddaniu nasienia) mężczyzna może odebrać wynik badania, dodatkowo zawierający interpretację specjalisty z kliniki.

Podsumowując, badanie nasienia to istotne narzędzie diagnostyczne, które może pomóc zidentyfikować przyczyny problemów z płodnością u mężczyzn i zaplanować skuteczne leczenie. Procedura jest bezbolesna, komfortowa i zapewnia pełną dyskrecję, dlatego warto przekroczyć barierę psychiczną i wykonać spermiogram – bez lęku i zbędnego skrępowania.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę