Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 stycznia 2025 napisz DONOS@

10 lat minęło jak jeden dzień – Jubileusz Fundacji DR OTIS

Bieżący rok dla działającej w Łomży Fundacji DR OTIS jest rokiem wyjątkowego jubileuszu, a wszystko za sprawą dziesięciolecia działalności. Dokładnie 15 stycznia 2014 roku Fundacja zaistniała jako organizacja pozarządowa na lokalnym rynku łomżyńskim. Od tego czasu wiele się wydarzyło, a o prężnym rozwoju organizacji stanowią kolejne placówki edukacyjne, działające pod szyldem Fundacji. W miniony weekend w Jędrusiowej Dolinie odbył się Bal Jubileuszowy z okazji 10-lecia Fundacji, który stanowił przestrzeń do wspomnień, podsumowań i snucia planów na przyszłość.

Początki Fundacji DR OTIS

Zanim Fundacja rozpoczęła swoją działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, założyciele – Dorota i Robert Zwierzyńscy, skupiali się na działalności związanej z organizowaniem imprez integracyjnych, zielonych szkół, zajęć w placówkach edukacyjnych, poradniach oraz zajęciach z zakresu edukacji muzycznej i ćwiczeniach korekcyjnych. Podejmowana zawodowo aktywność zawsze silnie wiązała się z pracą z osobami z trudnościami rozwojowymi. Ważnym momentem dla ukierunkowania działalności firmy było pojawienie się w 2007 roku w szeregach DR OTIS Goldenki o imieniu Nutka, która po odpowiednim przeszkoleniu, szybko wkroczyła w szeregi terapeutów, niosąc pomoc i radość dzieciom z niepełnosprawnościami w ramach zajęć Dogoterapii i nie tylko. Kolejne kroki w sposób naturalny doprowadziły do podjęcia przełomowej decyzji o otwarciu Przedszkola Niepublicznego „Nutka” w Łomży, co miało miejsce w 2014 roku. Od tego momentu dotychczas działająca firma przekształciła się w fundację, która swoją działalnością objęła edukację, wychowanie oraz terapię dzieci w normie rozwojowej oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Placówki edukacyjne Fundacji DR OTIS

W odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym, w 2015 roku powstała Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży, a w trosce o najmłodszych – Punkt Przedszkolny „Iskierka” w Ostrołęce.

W następnych latach powstawały kolejne placówki, które Fundacja objęła swoim patronatem – w 2016 roku utworzono Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży, a w 2017 roku Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie. Zapotrzebowanie na usługi terapeutyczno-rehabilitacyjne stale wzrastało. Aby ułatwić dostęp do zajęć specjalistycznych w 2022 roku Fundacja uruchomiła Niepubliczną Poradnię Psychologiczno-Terapeutyczną „Zagadka”, gdzie można skorzystać z usług wykwalifikowanych terapeutów z wielu dziedzin. W Poradni realizowane są zajęcia z zakresu: Logopedii, Integracji Sensorycznej, Rehabilitacji, Rewalidacji, Treningu Umiejętności Społecznych, Muzykoterapii, Terapii Ręki, Arteterapii, Zajęcia z Psychologiem, Oligofrenopedagogiem, Tyflopedagogiem, Surdopedagogiem oraz Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka. Poradnia świadczy także usługi z zakresu diagnozy autyzmu. Rodzic mający wątpliwości, co do prawidłowego rozwoju swojego dziecka, może umówić się za wizytę w celu rozpoczęcia procesu diagnostycznego, który obejmuje konsultacje ze specjalistami, w tym z lekarzem psychiatrą.

Indywidualne potrzeby dzieci i integracja rówieśnicza jako priorytety

Dla każdej placówki funkcjonującej pod szyldem Fundacji DR OTIS charakterystyczny jest integracyjny profil działalności. W ramach organizacji pracy w poszczególnych przedszkolach równolegle działają grupy powszechne dla dzieci w normie rozwojowej oraz dla dzieci o nieznacznych deficytach rozwojowych, oraz grupy terapeutyczne, w których edukacja dostosowana jest do indywidualnych potrzeb dzieci z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, które potrzebują specjalistycznego wsparcia. Współdziałanie grup w ramach codziennej integracji daje wiele pozytywnych efektów. Dzieci neurotypowe uczą się akceptacji i tolerancji dla inności. Z kolei dzieci z trudnościami rozwojowymi mają okazję czerpać pozytywne wzorce zachowań od swoich rówieśników, a wspólne przebywanie stwarza przestrzeń do wypracowywania zachowań adaptacyjnych. Ponadto zapewniana na co dzień terapia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej pomaga niwelować deficyty rozwojowe podopiecznych.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży

Fundacja DR OTIS oprócz działalności edukacyjno-terapeutycznej prowadzi również edukację społeczną, której celem jest uwrażliwianie mieszkańców Łomży i okolic na kwestie związane z akceptacją osób dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz innymi niepełnosprawnościami. Każdego roku w kwietniu odbywają się w Łomży obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które organizuje Fundacja. W ramach wydarzeń ulicami Łomży przechodzi „Niebieski Marsz”, odbywa się konkurs fotograficzny, wolontariusze prowadzą „Lekcje o autyzmie” w placówkach oświatowych, a w łomżyńskich autobusach odbywa się akcja „Autyzm na kółkach”, w ramach której w specjalnym autobusie można zaczerpnąć wiedzy o autyzmie.

Również i w tym roku Fundacja DR OTIS zaprasza do włączenia się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2024. Wszyscy chętni mogą wziąć udział w „Niebieskim Marszu”, który wyruszy 5 kwietnia o godz. 10:00 z parkingu przy Parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. Organizatorzy czekają także na zgłoszenia od Szkół Podstawowych, które chciałyby zaprosić do swoich placówek wolontariuszy Fundacji z „Lekcjami o autyzmie”. Przyjmowane są także zgłoszenia do IV Konkursu Fotograficznego „Autyzm w kadrach”. W dniu 23 kwietnia warto wypatrywać na ulicach Łomży „Niebieskiego autobusu” z wolontariuszami, którzy będą dzielić się z pasażerami wiedzą z zakresu spektrum autyzmu. Wszelkie szczegóły dotyczące wydarzeń można uzyskać kontaktując się z Fundacją za pośrednictwem maila: fundacja.drotis@gmail.com.

Perspektywy na przyszłość

Fundacja DR OTIS stale się rozwija. Aktualnie obejmuje swoją opieką kolejne pokolenia dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w tym blisko 100 podopiecznych o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Aby codzienna praca była możliwa Fundacja zatrudnia wykwalifikowany personel – nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, terapeutów i specjalistów z różnych dziedzin. Dalszy kierunek rozwoju wyznaczają jak zawsze potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie w obszarze planów Fundacji jest stworzenie Domku Malowanego Sercem – całodobowego ośrodka dla osób z niepełnosprawnościami. Szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej www.drotis.pl.

Kontakt

W razie pytań dotyczących funkcjonowania Fundacji DR OTIS, w przypadku chęci nawiązania współpracy lub wsparcia działalności, polecamy kontakt mailowy: fundacja.drotis@gmail.com, telefoniczny: 530 417 087, bądź osobisty w siedzibie Fundacji: ul. Sybiraków 24, 18-400 Łomża.

tekst płatny

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę