Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Matka Boża Ostrobramska z Wilna w diecezji łomżyńskiej

16 listopada 2024 roku w parafii pw. Świętego Krzyża w Łapach (diecezja łomżyńska) poświęcono nowowybudowaną kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia i ustanowiono w tym miejscu Sanktuarium. To wierna kopia obrazu i kaplicy z Wilna, choć jeszcze bez cennej szaty, która powstaje i wkrótce go ozdobi.

Diecezja łomżyńska wzbogaciła się o kolejne miejsce kultu i pielgrzymowania. W Łapach, dwa kilometry od Płonki Kościelnej, gdzie od 350 lat czczony jest obraz Matki Boskiej Płonkowskiej (Królowej Młodzieży), ustanowiono kolejne Sanktuarium – Matki Bożej Miłosierdzia z kopią obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej z Wilna. 16 listopada kaplicę poświęcił bp Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński. Inaugurującą Mszę Świętą odprawił prymas Polski i metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, a homilię wygłosił bp Jonas Ivanauskas z Litwy. 

„Pomysł i plan pojawił się w mojej głowie, a zainspirowany został snem w 2021 roku, w którym to widziałem, że w tym miejscu jest kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej, do której wcześniej wielokrotnie pielgrzymowałem – opisuje ks. Krzysztof Jurczak, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Łapach, przy której powstała kaplica. - Jak tylko się rozwidniło wykonałem zdjęcia tego miejsca z dwóch stron i szybko na komputerze w programie graficznym wykonałem fotomontaż, nakładając na te miejsca zdjęcia z Wilna. Takie grafiki rozesłałem do wielu osób, które pytały gdzie to się znajduje.... Wtedy odpowiadałem, jeszcze nie ma, ale będzie.” 

Sen proboszcza przyszedł w trakcie prac remontowych przy łączniku między plebanią a kościołem. Wraz z parafianami szukał przeznaczenia dla tej części świątyni. Po inspiracji sennej zabrał architekta Macieja Pieróga do Wilna by stworzył projekt i 16 listopada 2022 roku złożony został wniosek o przebudowę łącznika. Kopię obrazu Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy, wykonany na drewnianym podkładzie i w identycznym rozmiarze - jak mówi proboszcz -  namalował Sławomir Wambiera. Artysta wykonał także marmuryzację ołtarza, który także jest  wierną kopią z Wilna. Drewniany ołtarz wraz z wyposażeniem kaplicy wykonał parafianin Piotr Brzozowski. W pracowni metaloplastyki Piotra Adamczyka w Ciechocinku powstaje srebrna suknia dla Matki Bożej.

Odwzorowanie kaplicy wewnątrz i na zewnątrz z tą w Wilnie nie budzi wątpliwości. Błękitny kolor elewacji z przodu  jak w historycznych opisach symbolizujący szatę Maryi. Napisy w języku łacińskim Mater Misericordiae - Matka Miłosierdzia oraz Sub Tuum praesidium configimus - Pod Twoją obronę uciekamy się, odnoszą się do codziennej modlitwy. Ściana z tyłu (w Wilnie od ulicy), na której jest malowidło Jezusa „Salvator Mundi” - „Zbawiciela Świata” posiada również herb Rzeczypospolitej. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1569-1795) był tam umieszczony na miejscu malowidła Jezusa, a kiedy po rozbiorach nastąpił upadek państwa federacyjnego orzeł został usunięty z bramy a malowidło odświeżone.

W przejściu pod kaplicą zaplanowano ustawienie lodówki do dzielenia się żywnością z biednymi. 

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej (Matka Boża Miłosierdzia, Królowa Korony Polskiej) jak czytamy w Wikipedii powstał prawdopodobnie w XVII wieku. Znajduje się w kaplicy ostrobramskiej w Wilnie. Przez wiernych uważany za cudowny jest jednym z symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie. Kult Matki Boskiej Ostrobramskiej w czasach powstania styczniowego stał się częścią polskiego ruchu niepodległościowego. W 1864 roku w obawie przed represjami polski napis na frontonie Matko Miłosierdzia pod Twoją obronę uciekamy się zmieniono na łaciński: MATER MISERICORDIAE, SUB TUUM PRAESIDIUM CONFUGIMUS. Zdaniem autorów publikacji w Wikipedii popularyzacji kultu Matki Boskiej Ostrobramskiej wydatnie przyczynił się Adam Mickiewicz, który w inwokacji do Pana Tadeusza kieruje do niej słowa: „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy I w Ostrej świecisz Bramie!”.

Kopia obrazu i kaplicy w Łapach jest drugą w Polsce. Pierwsza znajduje się w Skarżysku Kamiennej, przy parafii Matki Bożej Ostrobramskiej.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę