Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Wszawica ciągle żywa

Główne zdjęcie
Wszawica - ulotka WSS-E w Białymstoku

- Problem wszawicy, powraca do placówek oświatowych jak bumerang – alarmuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Białymstoku. - Choć poziom higieny się poprawia, liczba osób dotkniętych wszawicą rośnie. Najczęściej dotyczy ona dzieci między 3. a 12. rokiem życia ze względu na bliski kontakt fizyczny w przedszkolu i szkole.

Wszy rozmnażają się bardzo szybko, a ich jaja zwane gnidami mają zdolność przyklejania się do włosów. Mają też trudny do zauważenia brązowo-biały kolor, galaretowatą strukturę i wielkość główki od szpilki. Główne objawy wszawicy to mocny świąd głowy. Jego intensywność jest na tyle duża, że trudno powstrzymać się od drapania, zwłaszcza podczas snu. 
- Faktu zarażenie się wszami nie należy ukrywać. Jeśli wszy pojawią się u dziecka, należy zawiadomić o tym fakcie przedszkole i szkołę, a także wszystkie blisko kontaktujące się z nami osoby – podkreślają specjaliści z sanepidu. - Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi, ponadto zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi. 
Specjaliści z sanepidu podają, że dorośli najczęściej przejmują wszy od dzieci, choć można się nimi zarazić np. w zatłoczonym autobusie, czy klubie fitness. 

Apelują także, aby nie piętnować osoby dotkniętej wszawicą i jej rodziny! - Powszechnie występująca stygmatyzacja pacjentów ze zdiagnozowaną wszawicą jest główną przyczyną braku wymiany informacji i tym samym utrudnia w znacznym stopniu podjęcie czynności mających na celu leczenie i zapobieganie tym pasożytom – twierdzą specjaliści z sanepidu.

Wszy ludzkie są niebezpieczne, wywołują wiele chorób. Prócz wszawicy – reakcje alergiczne, dermatozy spowodowane przedostaniem się przez uszkodzoną skórę bakterii i wirusów, nadkażenia gronkowcem i paciorkowcem, uszkodzenia mieszków włosowych, ale też dużo groźniejsze: dur brzuszny i tyfus.

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów zwalczających wszy. Czas leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Zasady i zalecenia co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji znajdują się na opakowaniu i/lub ulotce dołączonej do opakowania odpowiedniego preparatu.



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę