Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Fotograficzne „Tu i tam” Jerzego Chaberka

Retrospektywną wystawę „Tu i tam” artysty-fotografika Jerzego Chaberka otwarto w białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich. To pierwsza prezentacja prac twórcy z Łomży w tej prestiżowej galerii. – Jest to wystawa niezwykła, podobnie jak sam artysta! – podkreśla Anna Sierko-Szymańska, koordynatorka ekspozycji prezentującej zdjęcia perfekcyjnie ukazujące „spotkanie duchowości z materią”. – Bardzo się cieszę, że taka galeria, stricte fotograficzna, w naszym regionie istnieje, a to, że mogę pokazać w niej swoje prace, jest dla mnie wielkim wyróżnieniem! – mówi Jerzy Chaberek, zapowiadając już kolejne wystawy i album.

Galeria im. Sleńdzińskich nie jest tylko propagatorem spuścizny rodziny Sleńdzińskich, regularnie organizując też wystawy lokalnych twórców. Te związane z fotografią  od 2017 roku odbywają się w zabytkowym budynku z początku XX wieku przy ulicy Wiktorii 5 na Bojarach – galerii przeznaczonej tylko na potrzeby prezentacji fotografii artystycznej oraz różnorakich warsztatów. 
– Myślę, że w tej chwili jest to w naszym regionie galeria fotograficzna numer jeden – mówi Jerzy Chaberek. – Ma ona swój poziom, a w przeciągu roku jest tu tylko pięć wystaw fotograficznych, gdzie wszystko jest bardzo precyzyjnie zorganizowane, z pięknym katalogiem włącznie – fajne jest to, że do udziału w takiej wystawie zaprasza galeria, nie trzeba się wpraszać.
Pojawienie się w w niej łomżyńskiego artysty nie było w żadnym razie dziełem przypadku, bowiem Jerzy Chaberek to fotograf nie tylko z zamiłowania, ale i z wykształcenia, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, zdobywca wielu nagród w licznych międzynarodowych i krajowych konkursach, w tym Grand Prix i medalu im. Włodzimierza Puchalskiego. 
– Prezes naszego Okręgu był w Centrum Kultury w Łomży na wystawie „Wiara i pamięć” i chciał tę wystawę przenieść tutaj w całości – mówi Jerzy Chaberek. – Stwierdziłem jednak, że nie jest to dobry pomysł, bo było tam bardzo dużo wątków łomżyńskich, stąd ta dzisiejsza wystawa to jej poszerzona, bardziej uniwersalna wersja. Sięgnąłem więc do swojej archeologii, pokazując dawne prace, ale dużo z nich zostało zrobionych niedawno.
Dawne i najnowsze zdjęcia Jerzego Chaberka to nie tylko techniczne mistrzostwo, ale też artystyczny poziom niedostępny większości użytkowników aparatów fotograficznych, często na wyrost  i bez cienia jakiejkolwiek refleksji mieniących się fotografikami. Twórczość pracownika MDK-DŚT jest bowiem jedyna w swoim rodzaju, łącząc materialne „tu” z uduchowionym, nierealnym i nienazywalnym „tam” tak perfekcyjnie, że ma się wrażenie symbiotycznej wręcz koherencji obu tych światów. Ową spójność jeszcze dobitniej uwypukla zastosowanie technik analogowych, choćby montażu pozytywowego, zarysowań negatywu, wielokrotnego kopiowania w celu uzyskania zamierzonego efektu, wykorzystywanie zabytkowych aparatów czy wykonywanych własnoręcznie kamer otworkowych. – Mnóstwo moich kolegów, mając bardzo dobry warsztat, już wiele lat temu zapomniało o analogowej fotografii – zauważa Jerzy Chaberek. – Tymczasem bywa tak, że fotografia cyfrowa za bardzo pewne rzeczy upraszcza, a ludziom nie chce się już wchodzić do ciemni i pracować, a efekt tego jest zupełnie inny. Fotografia analogowa daje niebywałe możliwości. Jest to jakby tworzywo, które możemy zmieniać na każdym etapie, gdy fotografia cyfrowa jest płaska i  plastikowa. Sam korzystam z tego medium, ale jeżeli chodzi o rzeczy wartościowe i ważne to jednak w moim działaniu dominuje fotografia analogowa. 
Niezwykłe efekty kolorystyczne poszczególnych zdjęć autor osiągnął nie tylko dzięki technicznym procesom, ale wykorzystując też papier fotograficzny sprzed wielu lat.
– Ostatnio miałem szczęście, bo zakupiłem sporo papieru z 1973 roku – mówi Jerzy Chaberek. – Są na nim wykonane cztery fotografie na tej wystawie i jestem zachwycony tym, jak on pracuje.
Nowoczesność nie zawsze oddaje to, co ja chciałbym powiedzieć przez fotografię, więc te stare materiały, papiery czy negatywy bardzo mi odpowiadają. Nowe papiery na przykład nie za bardzo dają się tonować, „żrą” się ze wzmacniaczem miedziowym, tonery też niezbyt dobrze z nimi pracują. Natomiast te stare materiały: bromowe, chlorowe, doskonale dają się tonować. Widać po nich trochę upływ czasu, ale w moim przypadku jest to tylko zaletą.
Powstanie tej i wcześniejszej wystawy „Wiara i pamięć” zawdzięczamy nie tylko talentowi i fotograficznej pasji Jerzego Chaberka – blisko dwa lata temu znalazł on, dzięki wsparciu Karola Śliwowskiego, odpowiednie warunki do pracy w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. 
Ma tam możliwość realizacji swych najróżniejszych projektów, pracy z dużymi czy nietypowymi formatami, dzięki czemu już planuje kolejne działania.  
– Przy tej wystawie chciano wydać bardzo rozszerzoną wersję katalogu, ale uznałem, że 40 stron wystarczy – podsumowuje Jerzy Chaberek. – Natomiast galeria ma plan wydania w przyszłości albumu zawierającego około dwustu fotografii. Rozmawiałem już z kierownikiem tej galerii Arkiem Puchalskim i do tego tematu jeszcze wrócimy. Mam też plany co do dwóch kolejnych wystaw, tak więc pomysłów mi nie brakuje. 

Wojciech Chamryk


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę