Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Prezentacja z wystaw zorganizowanych w Galerii Sztuki Współczesnej w roku 2020

Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży w 2020 roku zorganizowała jedynie pięć wystaw z zaplanowanych dziewięciu. Stało się tak z powodu zamrożenia działalności w terminie: 7 marca – 12 maja oraz 7 listopada – 31 grudnia wywołanego pandemią COVID-19. Ekspozycje miały uświetnić obchody 45-lecia galerii.

Na początku roku, 15 stycznia została otwarta wystawa malarstwa i rysunku Edwarda Dwurnika (1943-2018) – jednego z najbardziej cenionych polskich malarzy minionego pięćdziesięciolecia. Ekspozycję przygotowała Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart. Zwiedziło ją blisko 800 osób. Duże zainteresowanie wzbudziły zajęcia plastyczne z malarstwa i rysunku pod hasłem „Ferie z Dwurnikiem”, dla których inspiracją stały się miejskie panoramy autorstwa słynnego artysty. W połowie marca została udostępniona kolejna wystawa, tym razem, ze względu na pandemię, on-line. Były to litografie profesora Witolda Warzywody z Łodzi pokazane w ramach corocznych prezentacji twórczości wykładowców Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. Niezwykła technika graficzna, wysublimowana kolorystyka, refleksyjny i tajemniczy nastrój prac to atuty, które zachęcały do głębszej kontemplacji. Niestety stało się to możliwe dopiero na początku maja. W lipcu, natomiast, nadarzyła się okazja zaproszenia widzów na zbiorowy pokaz dokonań pedagogów i absolwentów z kręgu Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. To cykliczny projekt, którego najnowsza edycja nosi tytuł ”Inklinacje”. Złożyły się nań obrazy, rysunki, ceramika, rzeźby i fotografie o zróżnicowanej tematyce. Dobrym duchem i kuratorem tej wystawy jest od początku prof. Adam Pociecha z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. 4 września nastąpiło otwarcie wystawy malarstwa, rysunku, grafiki i projektów wydawniczych Jerzego Swoińskiego, założyciela Biura Wystaw Artystycznych w Łomży (obecnie Galeria Sztuki Współczesnej). Ekspozycja została przygotowana dla upamiętnienia twórczości artysty w 15. rocznicę jego śmierci. Uprawiał wiele technik, ale najbardziej fascynował go rysunek. Rysował niestrudzenie i nieprzerwanie. Z lekkością i energią nasycał indywidualnym spojrzeniem niezliczone szkice architektoniczne, panoramy, pejzaże, akty, portrety, karykatury, wizerunki zwierząt, scenki satyryczne. Na wystawie udało się zgromadzić 150 prac. Jako ostatnia w 2020 roku została zaprezentowana wystawa malarstwa Teresy Adamowskiej „Vanitas”. Tytuł ekspozycji nawiązuje do biblijnej sentencji „Marność nad marnościami i wszystko marność” rozpoczynającej Księgę Koheleta (ok. III w. p.n.e) . Myśl podkreślająca ulotność ludzkiego istnienia i znikomość wszystkiego co doczesne zainspirowała łomżyńską autorkę do namalowania serii kompozycji pejzażowych poświęconych Wenecji i Łomży. Obrazy wzbogacone scenami rodzajowymi zachęcają do zadumy nad złudną trwałością materii, nawet tej najpiękniejszej. Wymowa wystawy nabiera nowego znaczenia w obliczu pandemii panującej od kilku miesięcy na świecie. Jej piętno kładzie się cieniem na naszym życiu i zmusza do zastanowienia się nad swoją egzystencją. Mimo wszystko z nadzieją patrzymy na rok 2021 licząc, że już wkrótce zaprosimy Państwa na nowe wydarzenia.

Karolina Skłodowska - kierownik Galerii

 

 

Grzegorz Gwizdon
cz, 07 stycznia 2021 14:27
Data ostatniej edycji: pt, 08 stycznia 2021 15:12:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę