Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Testy covidowe zbadają tylko w Białymstoku

- Pragnę uspokoić łomżyniaków i mieszkańców okolicznych gmin, również z Kolna i Zambrowa, że wymazy na obecność koronawirusa nadal są wykonywane przez pracowników mobilnego punktu w szpitalu i w naszym oddziale RCKiK w Łomży - mówi dr Anna Ogrodnik - Wycik, kierownik terenowego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Uspokaja, ponieważ pracownię diagnostyki molekularnej wirusa RNA SARS-CoV-2, czyli koronawirusa, przeniesiono do Białegostoku.

Łomżyńska placówka służyła do badania materiału genetycznego RNA na obecność koronawirusa. Powstała w pomieszczeniach szpitala pod koniec maja 2020, aby wspierać laboratoria do testów na SARS-Cov-2 w stolicy województwa: Sanepidu oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - W naszej siedzibie w Białymstoku nie było warunków dla tego rodzaju laboratorium, ale to chyba nawet lepiej, że powstaje w Łomży, w ścisłym związku z jednoimiennym szpitalem -  tak tłumaczył w połowie maja profesor Piotr Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku. Uważał, że można tu zapewnić "odpowiedni poziom bezpieczeństwa i szybszą realizację potrzeb". Potwierdza tamten przebieg wydarzeń, które prowadziły do otwarcia laboratorium do badania testów covidowych, Magdalena Bujno, kierownik pracowni molekularnej wirusa RCKiK. Z kolei dr Anna Ogrodnik-Wycik dodaje: - Pomieszczenia, które obecnie mamy, są dzierżawione od łomżyńskiego szpitala, ale zapewne w połowie listopada przenosimy się obok do własnego, nowego budynku. Podmioty lecznicze z Łomży i okolic nadal przywożą próbki z wymazami do oddziału RCKiK w Łomży.

"Otworzyliśmy pracownię, gdzie mieliśmy miejsce"
Obie Panie kierownik: dr Ogrodnik-Wycik i dr Bujno zapewniają (w niezależnych rozmowach), że nie było ani żadnej tajemnicy, ani podstępów w zmianie lokalizacji pracowni do badań testów RNA z wymazów. - Jesteśmy jedną firmą: RCKiK Białystok z czterema oddziałami, m.in., w Łomży i Suwałkach - tłumaczy dr Ogrodnik-Wycik. - Wcześniej w naszym łomżyńskim oddziale była tylko pracownia serologii do badania krwi dawców i biorców. Przed stanem pandemii nie było potrzeby tworzenia odrębnej pracowni do badań RNA koronawirusa z wymazów. Czas pandemii to zmienił.

Dr Bujno uściśla, że RCKiK w Białymstoku nie miało pomieszczeń, natomiast w tym samym czasie oddział krwiodawstwa przeniósł się z lokali w łomżyńskim szpitalu do pomieszczeń w budynku pobliskiej parafii Bożego Ciała. Powodem było przekształcenie szpitala w Łomży w połowie marca przez wojewodę Bohdana Paszkowskiego w jednoimienny, czyli zakaźny dla pacjentów z Covid-19 albo z podejrzeniem tej choroby. Krwiodawcy oddawali i oddają krew w budynku parafii, zaś w oddziale RCKiK w szpitalu pozostała laboratoryjna część placówki, zajmująca się badaniem krwi.

- W maju otworzyliśmy naszą pracownię RNA tam, gdzie mieliśmy zwolnione miejsce, a do tego w szpitalu jednoimiennym - wyjaśnia Magdalena Bujno. Mówi, że od końca maja do połowy września przyjeżdżało z nią z Białegostoku, codziennie od poniedziałku do piątku, 5 lub 6 osób i pomagała im czwórka pracowników RCKiK w Łomży. W tym okresie wykonywano od ok. 100 do 160 badań z próbek wymazów na koronawirusa dziennie. Przez 3 i pół miesiąca próbki ze wszystkich szpitali w Białymstoku, Łomży, Kolnie, Zambrowie czy Ostrowi Mazowieckiej były badane w Łomży.

Próbki z wymazów nadal trafiają do RCKiK w Łomży
Teraz jest na odwrót: z Łomży do Białegostoku jeździ dwójka pracowników, gdyż w białostockiej RCKiK w czasie lata przygotowano pomieszczenia dla pracowni "covidowej". Próbki z wymazami z placówek leczniczych w dalszym ciągu przyjmowane są w oddziale RCKiK w Łomży. Zdaniem kierownik Bujno, dotychczasowy system się sprawdził i prawdopodobnie będzie kontynuowany po wprowadzeniu się oddziału do zbudowanej siedziby.

W dalszym ciągu odbywają się dwa transporty  próbek z Łomży do laboratorium RCKiK w Białymstoku, gdzie liczba badań: izolacji, amplifikacji i detekcji koronawirusa wzrosła 5-krotnie, w związku z większą liczbą zachorowań w województwie. Opracowanie jednej próbki, w seriach np. po 32 w termocyklerze - zajmuje ok. 3-4 godzin. Wyniki znane są tego samego dnia lub następnego. W Łomży test prywatnie można wykonać teraz za 315 zł w kontenerze z prawej strony szpitala w środy od godz. 9. do 11. W listopadzie będą 2 dni pobrań wymazów: wtorek i czwartek w tychże godzinach. Zmiana lokalizacji pracowni RNA z Łomży na Białystok nie zmieniła systemu przekazywania próbek z wymazami przez podmioty lecznicze.

Mirosław R. Derewońko

mm
cz, 22 października 2020 18:24
Data ostatniej edycji: cz, 22 października 2020 19:55:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę