Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Gorączka u dziecka — jak zbić wysoką temperaturę

Młodzi rodzice, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, w naturalny sposób nabywają pewnych rodzicielskich sprawności. Jednym z ważniejszych zachowań jest umiejętność skutecznej reakcji w przypadku schorzeń — kiedy pójść do lekarza? Czy można leczyć dziecko w domu? W jakim momencie trzeba zabrać je na ostry dyżur? Gorączka to jeden z najczęstszych objawów choroby, szczególnie wirusowej. Sprawdźmy, w jaki sposób najlepiej się nią zająć.

Najpierw zmierz i obserwuj

Dziecko zazwyczaj sygnalizuje, że coś jest nie tak. Aby ocenić, jak duży jest problem związany z rozpalonym czołem, warto skorzystać z możliwości, jakie dają termometry. Obecnie najpopularniejsze są modele bezrtęciowe, w tym także elektroniczne i douszne. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też produkty bezdotykowe na podczerwień, pokazując na wyświetlaczu wynik w zaledwie kilka sekund od rozpoczęcia badania. Takimi termometrami można swobodnie dokonywać pomiaru nawet kilkanaście razy dziennie, monitorując rozwój gorączki.

Kiedy gorączka staje się alarmująca?

Stan podgorączkowy, czyli okolice 37-38 stopni, może być bez problemu opanowany przez rodzica w warunkach domowych. Utrzymujące się 38 stopni i więcej, powinno być skonsultowane z lekarzem, szczególnie gdy towarzyszą temu inne dolegliwości, jak katar, kaszel, drgawki i biegunka. Jeśli wskazania termometru przez dłuższy czas utrzymują się na poziomie ponad 40 stopni, nie ma czasu do stracenia, trzeba pojechać z dzieckiem na szpitalny oddział ratunkowy, czyli SOR. Złamanie tej granicy ciepłoty ciała jest już mocno niebezpieczne i nie można go zbagatelizować.

Zdjęcie2.jpg

Jak zbijać gorączkę u dziecka?

Najczęstszy błąd to zbyt szybka reakcja. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że gorączka nie pojawia się bez powodu — to reakcja obronna organizmu, dzięki której szybciej jest on w stanie wytwarzać przeciwciała konieczne do pokonania choroby. Jednak podwyższona temperatura jednocześnie pomaga i szkodzi, więc po pewnym czasie warto zacząć nieść dodatkową pomoc dziecku, aby temperaturę obniżyć.

Dobrze jest skorzystać z chłodzących kompresów układanych na czole. Przy okazji szczególną uwagę trzeba zwrócić na intensywniejsze niż zwykle nawodnienie organizmu. Można skorzystać z dostępnych w każdej aptece i bez recepty leków przeciwgorączkowych, zwłaszcza w przypadku dłuższej gorączki w okolicach 38,5 stopnia. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z naturalnych wspomagaczy, takich jak herbata z lipy, maliny i czarnego bzu. 

Zdjęcie3.jpg

O tym też warto pamiętać?

Choć dla wielu jest to oczywiste, to część rodziców, szczególnie dzieci w wieku szkolnym, zapomina o prawidłowym zachowaniu w sytuacji, gdy pociecha ma gorączkę. Przede wszystkim ten czas dziecko powinno spędzić w domu, wypoczywając w łóżku. Pójście do szkoły nie dość, że obniża jego odporność i sprawia dyskomfort, to jeszcze buduje ryzyko zarażenia innych. Dlatego tak istotne jest, aby przez cały czas młody człowiek znajdował się pod opieką dorosłego, który będzie pilnował, jak przebiega proces leczenia, ewentualnie przeprowadzając konsultację z lekarzem.

Przeczytaj również inny, interesujący artykuł: Jak znaleźć kosmetyki prawdziwie naturalne?

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę