Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Decyzja w sprawie budowy Via Baltica przez Dolinę Ropsudy

Główne zdjęcie
Dolina Rospudy
fot. www.pracownia.org.pl

18 października br. Wojewoda Podlaski wydał "decyzję środowiskową" na budowę obwodnicy Augustowa przez chroniony odcinek doliny Rospudy. Decyzja ta warunkuje uzyskanie pozwolenia na budowę. Niewykluczone więc, że wycinka drzew rozpocznie się jeszcze przed nadchodzącym sezonem lęgowym ptaków (tj. styczeń - lipiec 2007). Ekolodzy ostrzegają, że jeśli w dolinę rzeki wjadą maszyny do wycinki drzew w obronie cennej przyrody staną setki ludzi z Polski i zagranicy.

Skala zniszczeń przyrodniczych jakie wywoła inwestycja jest niewyobrażalna. Zniszczonych zostanie ponad 70 stanowisk ptaków chronionych dyrektywą unijną (m.in. orlik krzykliwy), pod topór ma pójść 26 tys. drzew, w bagna Rospudy zostaną wbite 483 pale, na których mają zostać posadowione mosty. Naiwnością jest twierdzenie, że taka ingerencja nie wpłynie negatywnie na setki hektarów unikalnych torfowisk Rospudy. Tymczasem wartość przyrodnicza hektara ekosystemu terenów podmokłych szacowana jest na kilkanaście tysięcy dolarów (1).

Pomimo wielu opinii naukowych (2), że żadne działania nie są w stanie skompensować szkód w środowisku jakie spowoduje budowa drogi przez chroniony odcinek Doliny Rospudy GDDKIA przedstawiła program kompensacji przyrodniczej, który obejmuje m.in. wykup ponad 1300 ha gruntów oraz wyłączenie z produkcji kolejnych setek hektarów lasu. Koszt kompensacji należy więc szacować na dziesiątki milionów złotych.

Zdaniem Pracowni to kolejne pieniądze, które wbrew zdrowemu rozsądkowi zostaną utopione w bagnach Rospudy. Obserwując planowanie tego odcinka Via Baltica można odnieść wrażenie, że inwestorowi nie zależy na sprawnej realizacji inwestycji a na drogich przygotowaniach i zawyżaniu kosztów budowy. Przypomnijmy, że istnieją tańsze warianty przeprowadzenia drogi (3), omijające obszar chroniony, dlatego przy ich realizacji nie są wymagane wielomilionowe programy kompensacyjne, ani budowa niezwykle kosztownej estakady przez środek bagien.
W przeciwieństwie do obecnego wariantu mogą być one sfinansowane ze środków Unii Europejskiej (4) i nie są obwarowane rygorystycznymi wymaganiami prowadzenia prac poza okresem lęgowym ptaków,
czyli jedynie w miesiącach sierpień - grudzień, co pozwala na szybkie oddanie inwestycji do użytku.

"Raporty i materiały dowodowe na których oparto decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach nie są wykonane obiektywnie, zawierają sprzeczne informacje i ignoruje się w nich warianty inwestycji omijające obszar chroniony, dlatego Pracownia składa odwołanie od wydanej decyzji do Ministra Środowiska, a następnie skargę do Sądu Administracyjnego"- mówi Adam Bohdan z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Rok temu Minister Środowiska uchylił decyzję Wojewody dla obwodnicy Augustowa uzasadniając to niezgodnością inwestycji z przepisami (5). Od tego czasu nie zmienił się projekt inwestycji, wywiera ona taki sam wpływ na przyrodę, tak samo koliduje z prawem. Mamy więc nadzieję, że Minister okaże się konsekwentny.

Dnia 9 sierpnia br. Dyrektor GDDKiA Białystok - Tadeusz Topczewski komentując przygotowania do budowy obwodnicy Augustowa z rozbrajającą szczerością przyznał, że najłatwiej było zaprojektować tę drogę przez bagna i lasy (6).

"Takie podejście do planowania inwestycji liniowych było praktykowane w poprzednim systemie. Dziś prawo, zwłaszcza wspólnotowe mówi jasno, że przy planowaniu dróg kryteria ekologiczne są najważniejsze" - zwraca uwagę Adam Bohdan.

"Obiektów inżynierskich na gruntach niestabilnych należy za wszelką cenę unikać, to zasada, przekazywana studentom politechnik już na pierwszym roku studiów" - mówi mgr inż. Jan Jakiel, ze stowarzyszenia SISKOM. Zignorowanie takich reguł może w przyszłości pokutować problemami technicznymi jakie np. przez ostatnie lata miała GDDKIA Białystok z posadowioną na torfie drogą nr 61 w okolicach Rajgrodu. Z raportów wynika, że połowę z 7 kilometrowego odcinka planowanej drogi, która ma przebiegać przez dolinę Rospudy i otaczające ją lasy Puszczy Augustowskiej stanowią siedliska bagienne. Jak widać Dyrektor Topczewski nie potrafi się uczyć na własnych błędach.

W przypadku rozpoczęcia wycinki drzew nad Rospudą dojdzie do eskalacji konfliktu oraz kompromitacji naszego kraju na arenie międzynarodowej. Już teraz setki osób z kraju i z zagranicy deklarują udział w akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa na miejscu planowanej budowy. Wśród nich są między innymi członkowie Parlamentu Europejskiego, oraz takie osobistości jak Andrzej Wajda.
cz
cz, 19 października 2006 06:05
Data ostatniej edycji: cz, 19 października 2006 07:33:24

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę