Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

19.V Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

Witamy wszystkich we wtorek.

Dzisiaj dowiecie się o prawdziwych przyjacielach. Kto nim jest i kiedy?

 

Temat:Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedziesłuchanie utworu i rozmowa na temat  jego treści.Ukryte słowa zabawa językowa,  praca z Alfabetem;

 

Cele:poznanie znaczenia powiedzenia prawdziwych.....

Ćwiczenie umiejętności wyszukiwania wspólnych elementów podobnych słów, doskonalenie słuchu fonemowego, ćwiczenie umiejętności określania głoski w nagłosie, wygłosie i śródgłosie.

 

1.Posłuchajcie opowiadania pt. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie czytanego przez rodzica. Podczas słuchania utworu postarajciesię zapamiętać, jak miał na imię jego bohater. Jaka przygoda mu się przytrafiła?

 

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie (fragment) Renata Piątkowska

- No, Łukasz, co z tobą? – Babcia podeszła do wnuczka, który zwinął się w kłębek i pogłaskała go po głowie.

         

- Babciu, przecież ty wiesz, że ja się nauczyłem tego wiersza. Umiałem go! Jeszcze wczoraj mówiłem go z pamięci bez jednego błędu!

- To prawda – przyznała babcia.

- No widzisz. A na występie, gdy przyszła moja kolej, wszystko zepsułem. Początkowo szło mi nawet dobrze. Gdy powiedziałem jedną linijkę, zaraz wiedziałem, jak zaczyna się następna. Aż doszedłem do miejsca, w którym Słoń Trąbalski pozapominał imiona swoich dzieci, żony, a nawet własne. Wybrał się więc do doktora, adwokata, szewca i rejenta, lecz nie pamiętał, o co mu chodzi. Powiedziałem słowa: „Dobrze wiedziałem, lecz zapomniałem, może kto z panów wie, czego chciałem?”.

I tu koniec. Nie wiedziałem, co dalej. Nie mogłem sobie przypomnieć, jak zaczyna się następna zwrotka. Zapomniałem, jak się nazywam. W głowie miałem pustkę.

– Widać było, że Łukasz bardzo przeżywa swój nieudany występ.

- Wiem, że nauczyłeś się tego wiersza, ale dopadła cię trema. To się zdarza nawet prawdziwym aktorom na scenie – pocieszała babcia.

- Nie wyszło mi z tym wierszem, ale największą przykrość zrobił mi Witek – rozżalił się Łukasz.

- A co on ma z tym wspólnego? – spytała babcia.

- Witek przepytywał mnie z tego wiersza przed występem, a potem siedział w pierwszym rzędzie i miał trzymać za mnie kciuki. I kiedy na scenie zapomniałem, co mam dalej mówić, na sali zapadła cisza. Przeciągała się coraz bardziej, a ja byłem coraz bardziej przerażony. Szukając ratunku, spojrzałem na Witka. Myślałem, że może mi podpowie, jak zaczyna się następna zwrotka. A wtedy Witek zaczął się ze mnie śmiać. Pokazał na mnie palcem i zawołał:

- Mówi wiersz o zapominalskim słoniu, a sam zapomniał, jak ma być dalej. Łukasz Trąbalski, zapominalski! Ha-ha-ha! – Witek śmiał się głośno i złośliwie, a razem z nim cała sala. Ten śmiech słyszałem nawet za kulisami. Nigdy mu tego nie zapomnę. Przyjaciel się tak nie zachowuje – stwierdził Łukasz z żalem.

- No cóż, jak mówi przysłowie, prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ty, będąc w kłopocie, zawiodłeś się na swoim przyjacielu, ale nie zawsze tak bywa. Trudna sytuacja może być okazją, aby ktoś poznał nas z najlepszej strony.

       

2. Podzielcie się wrażeniami po wysłuchaniu opowiadania:

- Jak miał na imię bohater opowiadania?

- Co mu się przytrafiło?

- Na czyją pomoc liczył Łukasz?

- Jak myślicie, jak się wtedy czuł?

- Co oznacza przysłowie Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie?

- Co mogłoby pomóc poprawić nastrój Łukaszowi? Czy wy też kiedyś byliście w podobnej sytuacji?

3. Co mogłoby pomóc Łukaszowi? – zabawa dramowa.

Dziecko zastanawia się, co mogłoby pomóc Łukaszowi – bohaterowi opowiadania, który czuje się bardzo źle z powodu zachowania przyjaciela.Rodzic kieruje rozmową, by pojawiła się również odpowiedź, że Łukasz mógłby płakać, smucić się, wyżalić się komuś bliskiemu, np. babci. Nie wiem czy wiecie, że płacz często pomaga nam uporać się z trudnymi emocjami, reguluje je. Nie wolno wyśmiewać się z płaczących osób. Dorośli też czasem się boją, smucą, płaczą i to jest w porządku. Przedstawcie za pomocą gestów, w jaki sposób można pomóc chłopcu.

4. Ukryte słowa– zabawa językowa;

Mamy w języku polskim takie słowa, które zawierają w sobie inne, krótsze słowa. Rodzic będzie mówić słowo, a waszym zadaniem jest ułożenie z liter alfabetu wyrazu i znalezienie w nim innego wyrazu. Kiedy dziecko poda nowe, krótsze słowo, rodzic prosi o określenie głoski na początku, na końcu i głosek w środku.

Przykładowe słowa:

laska – las; serce, słońce, malina, tulipan, burak,parasolka;

laska    

serce     

słońce       

malina    

tulipan     

burak     

parasol     

5. Emocje" -  malowanie farbą

Cele: Doskonalenie umiejętności wyrażania uczuć w niewerbalny sposób, rozwijanie motoryki małej, prawidłowego chwytu pisarskiego, koordynacji wzrokowo-ruchowej. 

Zadaniem dziecka jest odtworzenie smutnej i wesołej osoby w swojej pracy.

             

6. Praca w książce 6 latka

Praca z KZ (s. 72-73)– nasze uczucia, czytanie zdań, oglądanie ilustracji.

 

Pozdrawiamy

p.Basia i p.Małgosia

 

   

   

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Agata Komorowska
pon, 18 maja 2020 20:48
Data ostatniej edycji: śr, 20 maja 2020 20:26:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę