Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Konferencja prasowa w Ministerstwie Rolnictwa

Dziś w resorcie odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego i prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dariusza Wojtasika. W spotkaniu z dziennikarzami brali również udział podsekretarze stanu: Artur Ławniczak oraz Andrzej Dycha. Przedstawiono przygotowania ARiMR do realizacji wypłat płatności bezpośrednich oraz aktualne działania prowadzone przez resort rolnictwa w tym: wnioski wnoszone do Komisji Europejskiej, prace nad zmianą ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz kwestie dotyczące rybołówstwa. Minister Marek Sawicki podkreślił, że po raz pierwszy w swojej historii Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już przed terminem rozpoczęcia wypłat, czyli przed 1 grudnia, jest przygotowana do realizacji płatności bezpośrednich. „W mojej ocenie ARiMR kończy etap nadrabiania zaległości” – powiedział minister i dodał, że „do tej pory agencja wypłaciła łącznie, w ramach płatności bezpośrednich i działań, którymi zarządza, 15 mld złotych, a do końca roku wypłaci jeszcze 5mld zł”. Minister zwrócił uwagę na fakt, że z końcem roku resort rolnictwa będzie mógł się pochwalić najlepszym stopniem wykorzystania środków unijnych.


FOTOW odniesieniu do spraw związanych z rybołówstwem szef resortu rolnictwa poinformował, że właśnie w dniu dzisiejszym podpisane zostało porozumienie pozwalające ARiMR na wypłatę rybakom rekompensat za przestoje. Dodał, że chodzi tu o kwotę 56 mln złotych. Jednocześnie przypomniał, że w ramach, zaakceptowanego przez Komisję Europejską, Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013 możemy wykorzystać około 1 mld euro.
Szef resortu omówił główne założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Zaapelował do dziennikarzy o szczegółowe zapoznanie się z zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa dokumentem, który jest aktualnie przedmiotem szerokich konsultacji międzyresortowych i społecznych. Podkreślił, że „celem jest to, aby ziemia należała do tych, którzy ją faktycznie uprawiają”. Poinformował, że projekt nowelizacji ustawy przewiduje możliwość ratalnej zapłaty za ziemię. I rata mogłaby wynosić 10% jej wartości rynkowej, a reszta zapłaty mogłaby być rozłożona na raty do 15 lat. Minister zwrócił również uwagę na fakt, że dzierżawcy, na zasadzie prawa pierwokupu mogliby nabyć 70% powierzchni dzierżawionych gruntów, a 30 % byłoby przeznaczone na powiększenie, również w formie zakupu, gospodarstw indywidualnych w danej gminie.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymały już środki finansowe niezbędne do realizacji wszystkich kredytów preferencyjnych do końca 2008 r.
Prezes Dariusz Wojtasik powiedział, że koperta finansowa na realizacje płatności bezpośrednich za 2008 r. wynosi 9,3 mld złotych. Przedstawił także stawki płatności.
1. Rodzaje płatności bezpośrednich przyznawane rolnikom w 2008 roku oraz stawki płatności na rok 2008:
1) jednolita płatność obszarowa (JPO) - 339,31 zł/ha
2) krajowe uzupełniające płatności obszarowe (UPO), w tym:
• płatność do grupy upraw podstawowych - 269,32 zl/ha
• płatność do powierzchni uprawy chmielu (płatność związana z produkcją) - 407,60 zł/ha
• płatność do powierzchni uprawy chmielu (płatność niezwiązana z produkcją) - 591,50 zł/ha
• płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce) - 379,55 zł/ha
3) łatność do upraw roślin energetycznych - 152,85 zł/ha
4) płatność cukrowa - 39,45 zł/tonę,
5) pomoc do rzepaku - 176 zł/ha - de minimis – pomoc krajowa
2. Nowe schematy pomocowe w roku 2008
Od 2008 roku rolnicy mogą ubiegać się o płatności w ramach dwóch nowych schematów pomocowych:
1) oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów) - 133,65 zł/tonę
2) przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich - 1358,68 zł/ha (z czego 781,24 zł z budżetu UE, 577,44 z budżetu krajowego)

Materiały z konferencji…


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę