Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 stycznia 2025 napisz DONOS@
NOWE_FIO_zestawienie_3_skrocone_plik_edytowalny_KOLOR.jpg

I LO już zyskało dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu

Rozpoczynający się w najbliższy poniedziałek tradycyjny Tydzień Kultury Uczniowskiej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki będzie jeszcze ciekawszy. Stanie się tak dzięki udziałowi szkoły w Szkolnym Budżecie Obywatelskim, realizowanym przez Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej. Uczniowie gremialnie zagłosowali na projekt dotyczący tego wydarzenia, dzięki czemu w tzw. działaniu miękkim otrzymają na jego realizację dwa tysiące złotych. – Było to oczywiste, że coś tak ważnego przejdzie, ponieważ to wydarzenie jest organizowane w naszej szkole co roku i za każdym razem idzie na nie bardzo dużo pieniędzy – mówi Sebastian Kozikowski. – Dlatego możliwość pozyskania środków ze Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w pewien sposób pomaga nam rozwijać szkołę, a do tego uatrakcyjnić tę imprezę.

Tydzień Kultury Uczniowskiej jest organizowany w I LO od roku 1978. To inicjatywa oddolna, odbywająca się dzięki pomysłowości i staraniom kolejnych generacji uczniów placówki z tradycjami sięgającymi jeszcze XVII stulecia. Kiedy szkoła zgłosiła się do pilotażowej edycji programu Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej, dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności, szybko okazało się, młodzież ma bardzo klarowną wizję który z projektów w etapie dotyczącym działań na rzecz szkoły i jej społeczności jest najważniejszy, a do tego wiele oczekuje po samym Szkolnym Budżecie Obywatelskim.

– Mamy Miejski Budżet Obywatelski, ale z niego mogą korzystać głównie osoby dorosłe – zauważa Alicja Skowrońska. – Tutaj mamy zaś swoją małą, szkolną społeczność i prawda jest taka, że ta bezpośrednia edukacja jest w Polsce niedofinansowana; Rada Rodziców również nie może wszystkiego sfinansować, a tutaj nie dość, że mamy możliwość czegoś się nauczyć i trochę się wykazać, to jeszcze każdy, kto ma pomysł, może złożyć projekt, zaś ten zwycięski zostanie dofinansowany. Podoba nam się również to, że nie trzeba tego robić za pośrednictwem wychowawców czy rodziców, możemy sami z siebie zebrać się w grupie, napisać projekt, bo zawsze jest szansa, że coś fajnego przejdzie.

– Ta idea pozwala włączyć do działania nie tylko osoby dorosłe, ale też osoby młode, które dopiero wchodzą w życie szkoły średniej, możemy więc dzięki temu kształtować aktywnych obywateli – podkreśla Maksymilian Kucharski. – Antycypacja, starania czy możliwość dokonania czegoś, czego byśmy chcieli, ale bez tych środków nie byłoby to możliwe, daje nam szansę stworzenia aktywnego społeczeństwa, nie obawiającego się o braki – choćby na przykładzie Tygodnia Kultury Uczniowskiej, organizowanego w naszej szkole od wielu lat, widzimy, że dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu jesteśmy w stanie zrobić coś więcej, a w zasadzie działać w sposób, który wcześniej nie był możliwy. Dzięki tym środkom będziemy mogli choćby lepiej zorganizować wieczorek poezji czy turnieje, jak szachowy, a do tego zaangażować w ich przygotowanie więcej osób – samodzielne wyłożenie takich środków czy przygotowanie przez kogoś takiego wydarzenia byłoby nie tylko trudne, ale nawet niemożliwe.


Dlatego program 44. edycji Tygodnia Kultury Uczniowskiej (28 listopada – 2 grudnia) wygląda w I LO nad wyraz ciekawie. Różnego rodzaju konkursy i wydarzenia, wykład „Potęga atomu” dr hab. Marka Pruszyńskiego czy turniej siatkówki to tylko niektóre z jego atrakcji. Są też spore wydarzenia, jak finałowe, sobotnie „Tadeuszki” czy trzecia edycja turnieju szachowego.

315939375_129750929889812_925970002103252754_n.jpg

– Jestem współorganizatorką tego turnieju – mówi Monika Marcińczyk, utytułowana młoda szachistka, wicemistrzyni Polski juniorek do lat 18. – Nie jest to jednak tylko moja inicjatywa, to efekt działalności wielu osób. Bardzo się cieszę, że byliśmy w stanie zorganizować w naszej szkole takie przedsięwzięcie, bo szachy są wielką częścią mojego życia. Dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu będziemy mieli w tym roku ciekawe nagrody oraz puchary, które wręczymy zwycięzcom – myślę, że podniesie to prestiż tego turnieju i zachęci do udziału większą liczbę osób, bo już na tę chwilę mamy 60. uczestników, a w tamtym roku było ich około 50., tak więc widać, że zainteresowanie wzrosło.

Ciekawie zapowiada się również czwartkowy wieczorek poezji, który również zyska dzięki środkom pozyskanym w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.


– To spotkanie dla pasjonatów poezji – zapowiada Sebastian Kozikowski. – Ludzi, którzy są otwarci na doświadczenia innych, wpisane w twórczość poetycką. Są one dostępne dla każdego – zauważyliśmy podczas ostatnich edycji, że naszą imprezą interesuje się coraz więcej seniorów, co bardzo nas cieszy. Odnosząc się zaś jeszcze do SBO nie miałem świadomości, bo to jest mój pierwszy wieczorek poetycki, ile kosztuje jego zorganizowanie. Gdy podliczyłem wszystkie koszta okazało się, że jest to nawet 500 złotych – za jeden wieczorek. A było ich już w naszej szkole sześć, można więc domyślać się jakie były koszty, a ponosił je organizator, zwykle jedna osoba. Na pewno więc młodzieżowy Szkolny Budżet Obywatelski ułatwi nam częstsze organizowanie tego wydarzenia – chcemy wpisać taki poetycki wieczorek do kanonu szkolnych wydarzeń, takich jak choćby „Tadeuszki”, bez których Tydzień Kultury Uczniowskiej trudno sobie wyobrazić.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę