Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

MITY O RAKU

MIT 1. Nagły atak raka - tego się boję najbardziej. Fakt: Aż 7-8 lat potrzebuje guzek, aby osiągnąć rozmiar 1 centymetra. Bardzo rzadko w tym czasie grozi przerzutami. Staje się niebezpieczny, gdy zaczyna się stykać z naczyniami limfatycznymi i krwionośnymi. Może być całkowicie wyleczony - 80-90 procent szans. Dlatego z jednej strony należy zachować spokój, z drugiej zaś nie należy lekceważyć dostrzeżonych zmian.

MIT 2.                                              
Jestem w grupie ryzyka – to pewne, że zachoruję.

Fakt: Nawet jeśli należysz do grupy ryzyka, nie musisz zachorować. Okazuje się bowiem, że u 20 – 60 procent kobiet z mutacjami genów BRCA1  i  BRCA 2,
Które odpowiadają za część zachorowań, nowotwór złośliwy się nie rozwija. Jednak trzeba zachować czujność i lepiej nie sprzyjać chorobie – nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu ( nie pic więcej niż pięć drinków tygodniowo ). Obserwuj swój organizm – wystąpienie pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia i miesiączki po 50 roku życia powinny  zwiększyć Twoja czujność. Czynnikiem ryzyka jest taż bezdzietność. Jednak nawet połączenie kilku czynników nie musi prowadzić do choroby.

MIT 3.
Jestem bezpieczna, bo w mojej rodzinie nikt nie chorował na nowotwór.

Fakt:  Ryzyko jednak istnieje. Tylko 10 procent wszystkich przypadków raka piersi dotyczy kobiet, które „odziedziczyły" chorobę. Co więcej, to także ostrzeżenie dla mężczyzn - 1 procent przypadków dotyczy właśnie ich. Trzeba pamiętać, że niezależnie od czynników zewnętrznych kontrola jest konieczna.

MIT 4.
Mogę zachorować, gdyż skłonność odziedziczyłam po matce.

Fakt:  Niestety nie tylko - mutacje genów (zwłaszcza BRCA2) mogą być przekazywane dziecku także przez ojca. To aż 50 procent prawdopodobieństwa. Jest też prawdą, że im więcej osób w rodzinie było chorych, tym większa możliwość dziedziczenia. Prześledź przypadki zachorowań w rodzinie.

MIT 5.
Rak? Zacznę się przejmować po menopauzie.

Fakt: Statystyki wskazują, że aż 70 procent przypadków raka piersi dotyczy kobiet po klimakterium. Jednak nie można lekceważyć tych pozostałych 30 procent. Wraz z wiekiem ryzyko wzrasta, zwłaszcza po 35. roku życia nowotwory złośliwe atakują częściej. Po czterdziestce wskazane jest wykonywanie badania mammograficznego co dwa lata, a co roku badania USG. Te dwa badania powinny być zalecane przez lekarza. Jednak zachorować może także bardzo młoda kobieta, zwłaszcza jeśli w jej rodzinie były przypadki choroby. Dlatego pamiętaj, aby regularnie kontrolować piersi.

MIT 6.
Tłuste jedzenie może zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Fakt:  Takie twierdzenie może wynikać z badań porównawczych przeprowadzonych w różnych krajach. Wynika z nich, że tam, gdzie dominuje tłusta kuchnia, przypadki zachorowań są częstsze. Także otyłość podnosi ryzyko nowotworu. Jednak wyniki te mogą też pokazywać inną prawdę - w krajach, gdzie kuchnia jest „lżejsza", zwykłe prowadzi się też zdrowszy tryb życia - chodzi głównie o ruch, ale także o palenie papierosów.

MIT 7.
Nie należy korzystać z antyperspirantów!

Fakt:  Wyznawcy tej teorii twierdzą, że tego typu kosmetyki utrudniają wypacanie substancji rakotwórczych oraz mogą zawierać niezdrowe rakotwórcze substancje. Nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie tych teorii, więc bez obaw antyperspiranty można stosować.

MIT 8.
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) oraz tabletki antykoncepcyjne  
przyczyniają się do powstawania nowotworów.

Fakt:  Ryzyko wystąpienia nowotworu u kobiety, która przyjęła terapię hormonalną oraz kobiety, która urodziła pierwsze dziecko po 30. roku życia jest podobne. Owszem, pojawiły się doniesienia, że stosowanie łączonej terapii hormonalnej - czyli podawanie jednocześnie syntetycznych estrogenów i progesteronu - podnosi ryzyko wystąpienia raka piersi. Co za tym idzie istnieje podwyższone ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego sutka. Jednak z tych samych badań wiemy, że po zaprzestaniu terapii ryzyko maleje już po 6 miesiącach. Co więcej, wiele wskazuje na to, że dzieje się tak niezależnie od długości przyjmowania terapii. A co przypadku kobiet, które przyjmowały same estrogeny? Żadne badania nie potwierdzają częstszego występowania raka piersi w tej grupie kobiet. Jednak warto zwrócić uwagę, że jest to terapia zalecana tylko kobietom z usuniętą macicą, bo terapia ta może stać się przyczyną raka endometrium (błony śluzowej macicy).
Pozostaje jeszcze rozwianie wątpliwości dotyczących tabletek antykoncepcyjnych. Ocenia się, że rzeczywiście mogą podnosić ryzyko w grupie kobiet obciążonych genetycznie oraz tych, które od wczesnej młodości, co najmniej 8 lat, przyjmują tabletki.

MIT 9.
Nabiał zwiększa ryzyko.

Fakt:  Nie ma naukowego potwierdzenia tej teorii. Nabiał może nawet obniżać ryzyko - tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na Harwardzie z udziałem 120 tysięcy kobiet przed menopauzą. Żadne badania nie potwierdzają, aby wzrost ryzyka dotyczył kobiet po menopauzie.

MIT. 10.
Biopsja może „rozsiać" raka.

Fakt:  Biopsja polega na pobraniu tkanki poprzez nakłucie. Po badaniu może dojść do obrzęku - tworzy się krwiak w wyniku przebicia naczynia krwionośnego. Być może właśnie to jest przyczyną powstawania plotek na temat rzekomego wpływu badania na „rozsianie" się raka. Jest to jednak całkowicie błędne przekonanie. Nawet jeśli już po badaniu lekarz stwierdza przerzuty, warto wiedzieć, że nie mogły one rozwinąć się w ciągu kilku dni.

MIT 11. 
Robię mammografię, więc już nie muszę sama badać piersi.

Fakt:  Nie należy wierzyć takiej teorii. Dobry wynik mammografii nie powinien usypiać naszej czujności. Nie daje nam on 100-procentowej pewności. Istniej około 15-procentowe zagrożenie, że jednak nowotwór się pojawi. Dlatego tak ważne jest stałe kontrolowanie piersi, a w razie pytań kierowanie się do lekarza, który powinien skierować na badanie USG.

Helena Putkowska
pon, 26 sierpnia 2013 14:29
Data ostatniej edycji: wt, 16 stycznia 2018 10:07:21

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę