Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wojsko na swojsko i na serio

Przez 4 dni odbywały się wydarzenia z okazji Święta Wojska Polskiego w Łomży. Od czwartku do niedzieli, m.in., żołnierze składali kwiaty na grobach dowódców 33. Pułku Piechoty, spotykali się z wiceprezydentem Łomży i starostą łomżyńskim, przyjmowali odznaczenia i awanse, paradowali w kolumnach na terenie koszar, bawili się ze społeczeństwem Łomży na pikniku militarnym w Parku Jana Pawła II i śpiewali piosenki patriotyczne amatorsko i z gwiazdami. Różnorodnie i w ciekawy sposób zaprezentowały się: 18. Łomżyński Pułk Logistyczny i 13. Batalion Lekkiej Piechoty WOT.

Uroczystości 121. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta 18. Pułku zaczęły się w czwartek przed Domkiem Pastora. Pod tablicą Józefa Piłsudskiego delegacje złożyły kwiaty, zaś korpus oficerski w ratuszu spotkał się z wiceprezydentem A. Garlickim i starostą L. Szabłowskim. Pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Pułku opowiadał o służbie ok. 500 żołnierzy i pracowników warsztatów przy Alei Legionów. Następna 500-tka ludzi w mundurach to żołnierze 13. Batalionu Lekkiej Piechoty z dowódcą majorem Mariuszem Sakowskim. Samorządowcy dziękowali żołnierzom, pamiętając o oddaniu honoru, czci, pamięci tym, którzy odeszli, jak Marian Raganowicz i Jerzy Sawa - Sawicki.  

Szkolą i budują
Pułkownik Gałązka przypomniał, jak 17. września 2019 r. na Starym Rynku został przedstawiony jako dowódca 18. Pułku, a rok temu - Garnizonu Osowiec z siedzibą w Łomży. Rozrastała się kadra oficerów, podoficerów i szeregowych. Układa się współpracy z samorządowcami, których zaprosił 2 lata temu, co zaowocowało powołaniem Komitetu Społecznego ufundowania sztandaru 18. Pułku.  W pandemii Pułk działał z WOT w szkoleniu, pomocy chorym, transporcie leków. Agencja Mienia Wojskowego na działce przy Rubinowej, sprzedanej przez Miasto, zbuduje blok pułkowy. Wkrótce kilkunastu młodych oficerów po Akademiach Wojskowych zasili kadrę. Na terenie jednostki przy Legionów będzie budowana "olbrzymia hala remontowa i magazyny". W 2020 roku w warsztatach wyremontowano ponad 4 tysiące elementów uzbrojenia, od broni strzeleckiej po pojazdy różnego typu. Stabilizacja żołnierzy w Łomży to podatki do kasy miasta, zyski z handlu i usług. Sztandar 18. Pułku to spełnienie oczekiwań życiowych Pułkownika po 30 latach w służbie ku chwale Ojczyzny. 

Tradycja żołnierska
Na boisku z murawą i tartanową bieżnią stoją w kolumnach 4 pododdziały: 18. Pułku 13. Batalionu. Na wprost trybuna z orłem i gośćmi, po bokach trybuny rodzin i cywilów. Flaga na maszt, żołnierze śpiewają 4 zwrotki hymnu z pamięci. Dowódcą apelu jest ppłk Krzysztof Rabek, zastępca dowódcy 18. Pułku, narratorem major Daniel Mazur. Dowódca płk Gałązka witał gości, np., senatora Marka Komorowskiego, posła Lecha Kołakowskiego, wicemarszałka Marka Olbrysia i biskupa Tadeusza Bronakowskiego,  który w piątek w Katedrze odprawił za żołnierzy mszę. Prezydent RP 91-letniego Stefana Kownackiego awansował do stopnia podporucznika. Pan Stefan od 1945 do 1952 r. działał w oddziale Hieronima Rogińskiego "Roga". Na 2 lata 2 miesiące za komuny zesłano go do kopalni. - Jako 13-nastoletmi chłopak nosiłem meldunki za okupacji niemieckiej... - wspominał w jednostce, gdzie przed odzyskaniem Niepodległości byli internowani legioniści Piłsudskiego, a w latach 1918-1919 tu zawiązał się 33. Pułk Piechoty, którego żołnierze walczyli w wojnach: 1920 i 1939 roku.

Awanse i medale
Major Dariusz Mioduszewski, WKU Łomża, odczytał decyzję ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, a komendant WKU ppłk Tomasz Żyłka wręczył akty awansowania do stopnia kapitana: por. Sylwestrowi Liszewskiemu i por. Andrzejowi Jarnutowskiemu. Dowódca 18. Pułku wręczał też medale, np., Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, Za Zasługi dla Obronności Kraju, tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej. Wieczorem odbył się capstrzyk 18. Pułku, Apel Poległych i złożenie kwiatów przed pomnikiem bunkrem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty i tablicą Legionistów. 24-letni Hubert Rettinger został starszym kapralem. Kierownik warsztatów batalionu remontowego 18. Pułku to syn płk Roberta Rettingera, w latach 2003 - 2006 dowódcy 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego. - Tata był dowódcą czołgu, ja czołgi remontuję - uśmiecha się syn. - Wojsko było w moim życiu zawsze obecne od dziecka. Pradziadek Antoni Rettinger służył w 18. Dywizji Piechoty.

Pułkownik Rettinger nosi mundur żołnierski od 40 lat, zaś starszy kapral od 3 i pół. Obaj są żonaci.

Zabawa i nauka
W Hali Kultury w sobotę śpiewali popularni: Edyta Krzemień i Damian Aleksander, a towarzyszył zespół Tomasza Filipczaka. Solistom od  początku pomagał kilkupokoleniowy chór łomżynianek i łomżyniaków. W słoneczną niedzielę kilka tysięcy ludzi odwiedziło Park Jana Pawła II. Frekwencja była znakomita. Największą atrakcją pikniku militarnego były pokazy technik wojskowych, sprzętu i umundurowania. Kolejki stanęły przed budkami po lody, watę cukrową, popcorn. Trzeba było się naczekać, by wejść na wieżę wspinaczkową z asekuracją na linie. Wzdłuż alei przy basenie strażacy i policjanci rozstawili pojazdy. Nadkomisarz Przemysław Rybicki, naczelnik wydziału patrolowo-interwencyjnego KMP w Łomży, zachęcał do wstąpienie w szeregi. Stoisko miała grupa Związku Żołnierzy NSZ. Dzieci z żołnierzami kompani saperów 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej  mogły chodzić po torach na trawie w słuchawkach z detektorem, zobaczyć, jak wygląda malowanie i maskowanie, i prawdziwa broń w rękach prawdziwego żołnierza z 13. Batalionu Lekkiej Piechoty.

Kapral Michał Gliński z 18. Pułku koordynował kurs musztry, pokazy sprzętu wojskowego: bukłak, łopatka saperska, mina szkolna, PKL - polowy kabel lekki do łączności, mający szpulę o długości 750 metrów. 29-letni szeregowy Tomasz Wiśniewski zachwycił recitalem piosenek patriotycznych: "Biały krzyż", "Czerwone maki na Monte Cassino", "O mój rozmarynie" i "Szara Piechota". Całość przeplotła śpiewem i kunsztownym komentarzem Magda Sinoff, pedagog śpiewu, która z Miejskim Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych przygotowała śpiewanie pieśni patriotycznych.

Mirosław R. Derewońko

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę