Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wychowanie w świecie wirtualnym

Akademia Nauk Stosowanych w Łomży zaprasza na konferencję „Wychowanie w świecie wirtualnym”, której celem jest wspomaganie nauczycieli oraz rodziców w pozyskiwaniu kompetencji pedagogicznych potrzebnych do realizacji procesu wychowawczego w przestrzeni wirtualnej. Jak pedagogicznie surfować po Internecie z młodymi ludźmi – opowiedzą naukowcy, którzy zajmują się tematyką hybrydalnej rzeczywistości, związkami pomiędzy światem realnym a wirtualnym. Konferencja odbędzie się 24 listopada, start o godz. 16.30 w ANSŁ (aula 315, ul. Akademicka 14).

O tym, jak bardzo realny świat przeplata się z wirtualnym, nikogo nie trzeba przekonywać. Gdy w 1992 Neal Stephenson napisał cyberpunkową powieść „Zamieć” to przewidywał w niej w dobrym stylu literackim świat online, w którym ludzie będą używać cyfrowych awatarów. Dziesiątki lat później giganci technologiczni rozpoczęli budowę własnych wersji futurystycznego metaverse. Potentaci cyfrowego świata wykorzystują coraz większy wachlarz nowych technologii do rozwoju świata 3D: rozszerzoną rzeczywistość (AR) i wirtualną rzeczywistość (VR), blockchain, sztuczną inteligencję (AI) oraz Internet rzeczy (z ang. Internet of Things; IoT). Coraz bliższy realnej wyobraźni zwykłych śmiertelników jest świat, w którym odwiedzamy muzea, pracujemy,  uczestniczymy w koncercie ulubionego zespołu, przymierzamy ubrania z najnowszych kolekcji – wszystko to nie wychodząc z własnego pokoju, lecz mając  do dyspozycji wirtualne przestrzenie 3D, w których swobodnie przemieszczamy się i doświadczamy bogatej gamy wrażeń przy użyciu własnych awatarów.

Konferencja „Wychowanie w świecie wirtualnym”, poprzez odwołanie się do istniejących już rozwiązań, ma zwrócić uwagę nauczycielom i rodzicom na potrzebę wychowania dzieci i młodzieży w przestrzeni wirtualnej, która podlega dynamicznym przeobrażeniom. Internet jest naturalnym „miejscem” rozwoju dzieci i młodzieży, w którym nie powinny być one „pozostawione” bez opieki wychowawców. To przestrzeń, która dynamicznie się rozwija, jest wzbogacana o nowe narzędzia, rozwiązania technologiczne, modelując nowy sposób funkcjonowania człowieka w świecie. Popularyzacja wiedzy na temat wychowania medialnego, uświadamia potrzebę realizacji procesów wychowawczych w świecie wirtualnym oraz możliwość łączenia, a nawet przenoszenia do nowego wymiaru metod i technik wychowawczych ze świata realnego. Wiedza na temat hybrydalnego podejścia do tych procesów, pozwoli na przedstawienie, z jednej strony, różnic pomiędzy wymiarami realnym i wirtualnym, a z drugiej –  wskaże na istotne znaczenie praktycznych umiejętności w zakresie wzajemnego wzmacniania się i dopełniania „realnego oraz wirtualnego” procesu wychowania.

Teoretycznego wprowadzenia w problematykę związaną z koniecznością planowania i projektowania procesów wychowawczych w świecie wirtualnym, dokonają wybitni profesorowie z różnych polskich ośrodków naukowych. 

Program konferencji:

Prof. Anna Matuchniak-Mystkowska (Uniwersytet Łódzki) – „Wychowanie historyczne i patriotyczne - muzeum realne i muzeum wirtualne (na przykładzie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu / Łambinowicach)”

Prof. Anna Walulik (Akademia Ignatianum w Krakowie) – „Towarzyszenie wychowawcze wobec wirtualnego świata”

Prof. Krzysztof Wielecki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) – „Przestrzeń wirtualna: pomiędzy wychowaniem naturalnym i intencjonalnym”

Prof. Maria Groenwald (Uniwersytet Gdański) – „Analiza zdarzeń krytycznych jako wsparcie wychowawców w sytuacjach trudnych”

Dr Anna Brosch (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – „Zjawisko sharenting, a prawo do bycia zapomnianym”

Prof. Marek Rembierz (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – „Przestrzenie wirtualne a realne wychowanie i samowychowanie - pedagogiczne serfowanie”

Wstęp na konferencję jest wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli i rodziców. 

Osoby zainteresowane uzyskaniem Certyfikatu  powinny się zarejestrować: 

https://ansl.edu.pl/son/zarejestruj-sie 

Zainteresowani uczestnicy konferencji otrzymają do końca roku bezpłatną publikację, podsumowującą wiedzę przekazaną podczas konferencji i warsztatów. 

Konferencja otwiera realizację projektu „Wychowanie w świecie wirtualnym - popularyzacja wiedzy wśród rodziców i nauczycieli” dofinasowanego z programu Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu Ministerstwa Edukacji i Nauki, którego celem jest wspomaganie  nauczycieli i rodziców w pozyskiwaniu kompetencji pedagogicznych w  realizacji procesu wychowawczego w przestrzeni wirtualnej.

Więcej o projekcie w: https://ansl.edu.pl/son/  


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę