Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Zlot pamięci dh "Szarego"

Łomża - Drozdowo 5-7 marca 2010

44 ZDH „Oaza Spokoju” na Zlocie Druha Szarego – twórcy krzyża harcerskiego.

W 130.rocznicę urodzin ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR – Druha Szarego w gościnnych murach Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Łomży w dniach 5 – 7 marca 2010 roku odbył się kolejny już XVII Zlot Jego pamięci...

W piątek od godziny 16.00 do SP 7 zaczęli zjeżdżać się harcerze z całej Polski. Gdy 44 Zambrowska Drużyna Harcerska „Oaza Spokoju” przybyła na miejsce zakwaterowania zastała już reprezentantów Jedwabnego, Kolna, Krotoszyna, Moniek, Mrągowa, Ostrowi Mazowieckiej, Rzeszowa, Skawiny, Sulejówka, Szamotuł, Ostrołęki i oczywiście gospodarzy z Łomży. Zebrało się ponad 180 harcerek i harcerzy z przeróżnych zakątków naszej Ojczyzny – 19 reprezentacji hufców, drużyn, patroli i poczt harcerskich. I my mieliśmy się w tym gąszczu ludzi znaleźć i zaprezentować.

Wieczorem, po odprawie kadry, odbył sie apel inauguracyjny rozpoczynający Zlot. Poprowadził go oboźny Zlotu pwd. Michał Krupa, a komendant Zlotu hm. Henryk Karwowski powitał wszystkich przybyłych uczestników. Po apelu rozpoczęła się wieczornica zapoznawcza. Śpiewając, rozwiązując przeróżne quizy i krzyżówki sprawdzające wiedzę z historii harcerstwa, ppoż. i ruchu drogowego, odnawialiśmy stare i nawiązywaliśmy nowe znajomości. Mimo tego, że następnego dnia czekał nas pieszy rajd – ponad 15 km, jakoś nie chciało nam się spać.

W sobotę po śniadaniu i uporządkowaniu rejonów zakwaterowania odbył się apel. Przedstawiono na nim plan zajęć na cały dzień. Najważniejszym punktem była wyprawa do Drozdowa, zwiedzanie m.in. Muzeum Przyrody, które mieści się w dawnym dworze Lutosławskich i odwiedzenie na cmentarzu grobowca rodziny Lutosławskich. Pod tablicą nagrobną ks. Kazimierza, z wmurowaną kopią naszego krzyża, oddaliśmy hołd twórcy najważniejszej dla harcerza odznaki.

Przed wyruszeniem na bieg harcerski trzeba się było wykazać znajomością udzielania pierwszej pomocy. Wiktorka symulowała złamanie ręki w stawie łokciowym, a reszta drużyny korzystając z posiadanych materiałów medycznych musiała wykonać właściwy opatrunek. Nad wszystkim czuwali i oceniali podejmowane działania ratownicy medyczni z Grupy Ratowniczej SPR „Nadzieja”.

I zaczęło się … nieunikniona HaBeTa. Trasa prowadziła z Drozdowa przez Kalinowo, Piątnicę Włościańską do Łomży. Po drodze wykonywaliśmy różne zadania przygotowane przez phm. Marka Sejmeja i 62. Harcerski Klub „Pol-Survival” z Łomży zdobywając w ten sposób kolejne punkty do generalnej klasyfikacji. Śpiewaliśmy, szukaliśmy nazw roślin występujących w Rezerwacie Kalinowo, mierzyliśmy szerokość drogi marszu i odległość między dwoma punktami w terenie – w dodatku pineskami. Najtrudniejsze jednak było odkrycie „czegoś oryginalnego” w środku Kalinowa.

A najciekawsze??? Wędrując przez most z Piątnicy do Łomży, na rozlewiskach Narwi udało nam się dostrzec bobry nurkujące wokół swojego żeremia. To było niesamowite wydarzenie – w Muzeum Przyrody oglądaliśmy je wypchane, a tu proszę, bobry „w realu” (w rzeczywistości – przyp. drużynowej). Głodni, strasznie zmęczeni ale szczęśliwi, dotarliśmy wreszcie do miejsca zakwaterowania.

O godzinie 18.00 piosenką „Bądź pozdrowiony gościu nasz” rozpoczęła się uroczysta wieczornica. Komendant Zlotu powitał przybyłych gości. Znaleźli się wśród nich phm. Krzysztof Kozicki - Starosta Łomżyński, komendantka Łomżyńskiego Hufca - hm. Dorota Górska, ks. phm. Andrzej - Diecezjalny Duszpasterz Harcerek i Harcerzy, hm. o. Jan Bońkowski „Huragan” jeden z najstarszych harcerzy łomżyńskich, organizator harcerstwa na Białorusi, mgr Halina Szeligowska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 goszczącej uczestników Zlotu, mgr Anna Archacka - dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie, oraz redaktor Gabriela Szczęsna, wieloletnia piewczyni ruchu harcerskiego na Ziemi Łomżyńskiej, która przez Naczelnika ZHP odznaczona została Srebrną Honorową Odznaką „Ruch Przyjaciół Harcerstwa”. Wręczył ją instruktor WS GK ZHP - hm. Henryk Karwowski.

O. Jan Bońkowski wspólnie z najmłodszymi harcerzami rozpalili ogień zlotowy, który ciepło oświetlał miejsce uroczystej wieczornicy. Prowadziła ją druhna Ola, drużynowa 11. Ostrołęckiej Drużyny Harcerskiej „Ślad”. Słowa gawęd przeplatały się z dźwiękami gitar i piosenkami. Drugą z szesnastu napisanych gawęd x. Jana Zawady przedstawili harcerze z Poczty Harcerskiej 157 „Buki” z Szamotuł.

Po części oficjalnej przyszedł czas na podzielenie się swoimi wrażeniami z udziału w biegu terenowym oraz w Zlocie przez poszczególne drużyny. W końcu nadeszła najbardziej oczekiwana chwila; wniesiono tort na cześć 130.rocznicy urodzin ks. Kazimierza Lutosławskiego. Świece na torcie zdmuchnął ks. phm. Andrzej Godlewski. Najpierw goście, a po nich wszyscy uczestnicy Zlotu z apetytem degustowali tort.

Mimo tego, że dzień był wyczerpujący, po zakończeniu wieczornicy uczestnicy Zlotu nie udali się jednak na spoczynek. Długo w noc rozbrzmiewały jeszcze przyjacielskie rozmowy i piosenki przy dźwiękach gitar. Nie przeszkadzało to komisji w obliczaniu wyników generalnej punktacji.

Po niedzielnym śniadaniu uczestnicy Zlotu spotkali się na zbiórce i pomaszerowali do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie o godzinie 9.00 specjalnie dla nich Mszę Świętą koncelebrował Jego Ekscelencja ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Wśród celebransów był też o. Jan Bońkowski – dh. Huragan. Podczas homilii Biskup Tadeusz odniósł się do krzyża harcerskiego i uczestników Zlotu. Po Mszy Św. druhna Natalia Kłosińska z 4. Drużyny Harcerskiej „Panteon” w Łomży, w imieniu wszystkich harcerek i harcerzy - uczestników Zlotu podziękowała Jego Ekscelencji za duchową opiekę.

Z kościoła wszyscy wrócili prosto na apel końcowy. Rozdane zostały nagrody, a Komendant Zlotu podziękował uczestnikom i kadrze oraz zaprosił wszystkich do Łomży za rok. Puchar Komendanta Zlotu za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej zdobyła 11. Ostrołęcka Drużyna Harcerska „Ślad”. Puchar Starosty Łomżyńskiego za zajęcie drugiego miejsca zdobyła 7. Kolneńska Drużyna Harcerska „Olimp”.Puchar Diecezjalnego Duszpasterza za zajęcie trzeciego miejsca zdobyła Poczta Harcerska 157 „Buki” z Szamotuł.

Chociaż nie zdobyliśmy pucharu, to jednak nie byliśmy najgorsi i tak jak wszyscy otrzymaliśmy okolicznościowe metalowe znaczki zlotowe, drobne upominki, w tym wydawnictwa poczt harcerskich, dyplom uczestnictwa w zlocie oraz w zajęciach z samarytanki i znajomości przepisów ruchu drogowego. Najważniejsze dla nas było jednak to, że poznaliśmy siebie, swoje słabe i mocne strony, a nić przyjaźni związała nas jeszcze mocniej.

Każda z drużyn otrzymała też zaproszenia i materiały promujące Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa w Krakowie. .. i my się na niego też wybieramy. Żegnając się, wszyscy obiecali sobie, spotkać się na kolejnym zlocie (będzie już pełnoletni = 18) w dniach 4 – 6 marca 2010 roku.

phm. Lidia Grad
(na podstawie artykułu - hm. Marka Bieżanowskiego HR, hm. HF Karwowskiego HR)

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: autor: Ala Śmiechowska, Łomża
Foto: autor: Ala Śmiechowska, Łomża
Foto:
Foto:
Foto: autor: Ala Śmiechowska, Łomża
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę