Jak sprawdzić stan techniczny używanej łuparki?
Drewno to popularny materiał opałowy, lecz jego przygotowanie jest dość zajmujące. Mowa tu głównie o jego ręcznym łupaniu na mniejsze kawałki. Z pomocą przychodzi tutaj niezawodny sprzęt - łuparka do drewna. Dużą popularnością cieszą się używane modele. Jeśli i my planujemy taki kupić, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Co ocenić?
Co na początek? Oceniamy konstrukcję i podzespoły
Łuparki do drewna używane kosztują o wiele mniej niż nowe sprzęty, dlatego też często są wybierane przez osoby, które muszą przygotować duże ilości drewna na sezon. Aby być zadowolonym z takiego zakupu, warto przeanalizować najważniejsze aspekty, zwłaszcza ocenić jej konstrukcję i podzespoły. Biorąc więc to pod uwagę, zweryfikujmy kondycję ram i obudowy, sprawdzając, czy nie ma tam widocznych pęknięć, korozji czy luzów w połączeniach. To samo powiemy o elementach roboczych, co oznacza, że ostrza i kliny powinny być ostre i nieuszkodzone. Niezwykle ważnym elementem łuparki jest układ hydrauliczny, dlatego też stan przewodów hydraulicznych musi być dobry. Niewskazana jest obecność wycieków oleju.
Jak sprawuje się układ napędowy?
To kolejna kwestia, o której trzeba pamiętać. Niezależnie bowiem od tego, jaki napęd ma łuparka - hydrauliczny, spalinowy czy elektryczny, musimy pamiętać o przetestowaniu silnika. Powinien uruchamiać się płynnie, pracować równomiernie, bez nadmiernych wibracji, dymienia itp. Oceńmy też przekładnie i łożyska. Czy nie wydają niepokojących dźwięków? A może mają nadmierne luzy? Równie istotny jest stan układu elektrycznego, dlatego też przewody nie mogą być przetarte, wyłączniki i zabezpieczenia zaś muszą działać prawidłowo.
Testujmy przed zakupem!
Bardzo ważne, abyśmy mogli przetestować sprzęt przed zakupem, co pozwoli nam sprawdzić, czy mechanizm działa płynnie i z odpowiednią mocą, czy nie występują nietypowe dźwięki podczas pracy, czy też na przykład elementy sterujące są intuicyjne i sprawne? Można też poprosić sprzedawcę o instrukcję obsługi oraz historię serwisową. Umożliwia to realną ocenę stanu maszyny.
tekst płatny