Siła kobiet
W wielu domach cieszy widok róż i tulipanów na Dzień Kobiet, które mężczyźni kochają, adorują i szanują. Kobieta niejedno ma imię, o czym warto pamiętać przez cały rok. Podejmują naturalne role matki i żony. Rodzą i wychowują dzieci oraz prowadzą dom jako gospodyni, kucharka, sprzątaczka i praczka. Większość kobiet pracuje zawodowo, żeby poprawić stan finansowy rodziny i spełnić się w profesji. Czasami prowadzą dom albo i gospodarstwo w pojedynkę, zastępując dzieciom ojca. Jak odnajdują się w rozpędzonym świecie mnóstwa spraw do załatwienia i obowiązków na co dzień...?
Pracowitą codzienność i uroczystą odświętność nagle przerwało wstrząsające zdarzenie pod koniec lutego w centrum Warszawy: nad ranem zamaskowany napastnik dusił i zgwałcił kobietę, wracającą do domu. Widzieli to przechodnie, którzy nie reagowali... Grażyna Czajkowska z Łomży nie mogła później spać w nocy. Przypominała sobie sprawy, w jakich uczestniczyła w wydziale karnym Sądu Okręgowego, gdzie 12 lat jest ławnikiem. Toczyła się sprawa z powództwa zgwałconej dziewczyny, którą pijani gwałciciele zostawili w lesie... W 2023 r. do Komendy Miejskiej Policji były zgłoszone z Łomży i powiatu łomżyńskiego 4 gwałty i 2 zdarzenia, gdy napastnik zrobił czynności seksualne.
- Dużo jest przemocy skrywanej, która nie trafia do raportów Policji ani do Sądu... – mówi Grażyna Czajkowska. Uważa, że powinny być prowadzone kursy samoobrony w salach fitness i siłowniach. Podniesienie sprawności fizycznej kobiet i nauczenie umiejętności obrony przed agresją mężczyzn to jedno zadanie, a drugie to podejmowanie działań, żeby rozszerzyć świadomość prawną. Trzeba w szkołach - twierdzi ławnik - gdzie dzieci cierpią też przez przemoc rówieśniczą, wprowadzić zajęcia uświadamiające o prawach dziewcząt i obowiązkach chłopców oraz konsekwencjach prawnych dla karygodnych czynów. Na bulwersujące wieści ze stolicy, gdzie zmarła zgwałcona kobieta, od razu zareagowano w Piątnicy. - Informacja wstrząsnęła wieloma mieszkańcami, dlatego zorganizujemy jako Gmina bezpłatną naukę samoobrony dla dziewcząt i kobiet – zapowiada Monika Orłowska z Urzędu Gminy Piątnica. 10. marca zaczęto prowadzić zapisy na zajęcia przy stoisku Wojskowego Centrum Rekrutacji podczas Gminnego Dnia Kobiet w hali sportowej SP. Cztery panele tematyczne zgromadziły specjalistki od zdrowia ciała i psychiki, bezpieczeństwa, przedsiębiorczości i biznesu.
Sprawność
- Żołnierz musi wiedzieć, jak się obronić, dlatego w jednostkach wojskowych zajęcia ze sztuk walki są obowiązkowe – twierdzi porucznik Natalia Fiedoruk z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Jednak jej przygoda ze sztukami walki zaczęła się nie od służby w zielonym mundurze. Miała 14 lat i postanowiła za zaoszczędzone pieniądze opłacić kurs, mimo że w małym mieście przed kilkunastu laty nie było to popularne jak dziś i dziewczyna ćwicząca z chłopakami była rzadkością. - Pewność siebie wynika z wiedzy i sprawności własnego ciała – uważa porucznik WP. Zachęca do inwestycji w zajęcia usprawniające organizm, np. krav maga. Poświęcenie czasu na treningi zwiększy szanse w sytuacji zagrożenia. Świadomość ciała ułatwia poradzenie sobie z odparciem ataku przeciwnika.
Monikę Orłowską w czasie panelu zastanowiła wypowiedź brainolog z Łomży Katarzyny Zając – Malinowskiej. Skoro kierowcy mają obowiązek zrobić przegląd techniczny starszego samochodu raz w roku, np., z obawy o odholowanie auta, to dlaczego podobnej troski nie przejawiają kobiety o swoje zdrowie, aby co roku robić morfologię i raz na dwa lata mammografię? Wszyscy wiedzą, że istnieje groźny rak, ale pomimo to coraz więcej chorych na raka piersi nie bada się profilaktycznie.
Wychowanie
8. marca w Łomży zameldowanych było kobiet ogółem 30 tysięcy 568, w tym: do 6. roku życia – 1 434; między 6. a 17 r.ż. - 3 715; od 18 do 59 r.ż. - 15 tysięcy 660; od 60. r.ż. - 9 tysięcy 759. Tego samego dnia mężczyzn było ogółem 26 tysięcy 952, w tym: do 6 r.ż. - 1 465; między 6. a 17. r.ż – 3 677; od 18. do 64. r.ż. - 16 tysięcy 961; od 65 r.ż. - 4 849. - Nigdy w życiu mi się nie zdarzyło coś tak strasznego, jak pod koniec lutego kobiecie w Warszawie i sześciu kobietom z Łomży i powiatu w 2023 r. - mówi Łucja Karolczuk, 80-letnia ekonomistka i emerytowana nauczycielka Technikum Ekonomicznego. - Nigdy nie spotkałam się z agresją mężczyzn. Jestem krytycznie nastawiona do tradycji Dnia Kobiet, wręczania tulipanów przez mężczyzn 8. marca, ponieważ nasz dzień jest na co dzień przez całe życie, ponieważ dajemy życie i pielęgnujemy życie. Ubolewam, że w polskich szkołach do tej pory nie ma wychowania seksualnego, z porządnym programem i przygotowanymi do rozmów z młodzieżą na temat płci pedagogami. Antidotum na zaniedbania w edukacji może być pomoc rodziny: rozmowa matki z córką o postępowaniu kobiet i ojca z synem o kulturze mężczyzn.
Kodeks karny w art. 197 określa sankcję: kto przemocą, groźbą bezprawną, podstępem doprowadza do obcowania płciowego, podlega karze więzienia od lat 2 do lat 15. Sprawca śmierci człowieka ma karę pozbawienia wolności nie krótszą od lat 8 albo karę dożywotniego przebywania w więzieniu...
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146