Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 14 listopada 2024 napisz DONOS@

Pszczelarze zmniejszają liczbę rodzin pszczół

Główne zdjęcie
Na ramce miód i pszczoły

Pszczelarzem Roku w województwie podlaskim został Jakub Słomiński, prowadzący gospodarstwo hodowlane Pasieka Wojsławy gminie Grabowo w powiecie kolneńskim. - Jako Regionalny Związek Pszczelarzy nie braliśmy udziału w konkursie, głównie dlatego, że nie było chętnych - informuje Wiesław Grzymała, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Łomży, do którego należy około 150 pszczelarzy z Ziemi Łomżyńskiej. Opłacalność prowadzenia pasiek znowu drastycznie spadła.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem profesor Ady Wróblewskiej z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oceniała wiedzę pszczelarzy, innowacyjność, sposób prowadzenia pasieki i ogólne wrażenia z wizytowanych miejsc. Pasieka Jakuba Słomińskiego składa się z 80 rodzin. Specjalizacją jest hodowla matek pszczelich i pozyskiwanie miodu, pyłku, pierzgi, wosku i propolisu. Nagrody laureatom konkursu wręczał na uroczystości w środę, 13. listopada, marszałek podlaski Łukasz Prokorym, zapewniający o zaangażowaniu w promocję lokalnych produktów

„W Polsce opłacalność pasiek spadła drastycznie” 

Regionalny Związek Pszczelarzy w Łomży obejmuje zasięgiem miasto Łomża z 5-oma powiatami: łomżyńskim, kolneńskim, zambrowskim, wysokomazowieckim oraz grajewskim. Do RZP należy około 150. - W ocenie pszczelarzy ten rok był średni, a nawet trochę gorszy od ubiegłego – dzieli się opiniami prezes Grzymała. Największy problem pszczelarze mieli ze zbytem rodzimego miodu, ponieważ markety są zalane miodem z Chin i Ukrainy. Na przykład, w Niemczech przeprowadzono badanie miodów z marketów i okazało się że 80 % jest sfałszowanych. Podobno w Chinach miody produkowane są w fabrykach, a nie w ulu. Do stwierdzenia autentyczności miodu używa się testu na ślad DNA pszczół, którego w wielu miodach po prostu nie ma. Miody z Chin i Ukrainy są tańsze na półkach sklepowych w marketach. - W Polsce opłacalność pasiek spadła drastycznie – opowiada prezes RZP. - Nasi pszczelarze ograniczają liczbę pszczół w pasiekach. Hurtownicy wolą kupować miody z zagranicy, jako dużo tańsze. Obecne uwarunkowania rynkowe są niesprzyjające rodzimym pszczelarzom.

Jeśli Polacy chcą wspierać rodzime pasieki, powinni kupować miody od zaufanych pszczelarzy, którzy gwarantują jakość produktu spożywczego i naturalny skład. W słoiku 900 ml mieści się około 1 kg 20 dag miodu , za który płaci się na rynku łomżyńskim od około 45 do około 50 zł. Miód  to produkt spożywczy, leczniczy, wzmacniający odporność. Szczególnie popularne są: propolis jako roztwór, nalewka w kroplach, wzmacniająca organizm oraz propolis antybakteryjny,  aplikowany na opatrunku jak jodyna lub woda utleniona, w celu szybszego gojenia się ran. Pyłek kwiatowy to produkt białkowy, również wzmacniający organizm, zaś pierzga to zakonserwowany przez pszczoły pyłek z dodatkiem ich enzymów – i tak przetworzony służy poprawie stanu zdrowia.

0x0.jpg
Nagrodzony pszczelarz (fot. podlaskie.eu)

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146 

 

Foto: Na ramce miód i pszczoły
Foto: Nagrodzony pszczelarz /Fot. podlaskie.eu

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę