Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@
stopka.png

Prelekcja w drozdowskim muzeum

Dr Marcin Schirmer, historyk sztuki i prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, wygłosi w najbliższy piątek 10 listopada w drozdowskim muzeum prelekcję „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”. Będzie to jednocześnie promocja jego książki o takim samym tytule, a spotkanie jest częścią realizowanego przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”.

Marcin Schirmer współpracuje z Muzeum Przyrody-Dworem Lutosławskich od wielu lat, będąc członkiem Rady Muzeum i uczestnikiem organizowanych przez tę placówkę sesji naukowych. Nie mogło go więc również zabraknąć podczas realizowanego przez muzeum projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”, dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.


W czasie sesji naukowej „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości”, która odbyła się 20 października w łomżyńskim Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej Domek Pastora, dr Schirmer wygłosił prelekcję „Polskie ziemiaństwo w walce o odzyskanie i obronę niepodległości”, skupiając się na znaczeniu środowiska ziemiańskiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości i jego długofalowości, trwającego nieprzerwanie już od końca XVIII wieku.


W piątek 10 listopada pogłębi tę tematykę, wygłaszając w Drozdowie prelekcję „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”, skupiając się już na konkretnych przypadkach działań przedstawicieli ziemiaństwa na rzecz nowopowstałej po 123 latach zaborów Polski. Przypomni również wielki zryw, którego efektem było powstanie, wspierającej w walce regularne formacje, Armii Ochotniczej, złożonej również z ziemian oraz ogromną rolę kobiet, które były nie tylko sanitariuszkami, ale musiały też, pozbawione męskiego wsparcia, sprostać wyzwaniu zarządzania rodzinnymi majątkami oraz życia w kraju nękanym wojną.

Spotkanie będzie miało formę rozmowy z autorem, podczas którego przewidziano możliwość dyskusji i zadawania przez słuchaczy pytań, a jego celem jest upowszechnienie wiedzy o udziale ziemian w wojnie polsko-bolszewickiej lat 1919–1921, co z racji późniejszych przekłamań i polityki władz PRL-u wciąż nie jest należycie doceniane i spopularyzowane.
Najnowsza książka Marcina Schirmera nieprzypadkowo nosi tytuł „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”, ponieważ autor zgłębia ten temat systematycznie i od lat.
Poza licznymi dokumentami i relacjami dr Schirmer dotarł również do bardzo ciekawego, dotąd niepublikowanego, materiału ilustracyjnego, który również będzie gratką dla miłośników historii w lokalnym i w szerszym wymiarze. Będzie też okazja nabycia książki i możliwość osobistych rozmów z autorem.
Prelekcja Marcina Schirmera rozpocznie się w Muzeum, w najbliższy piątek o godzinie 12:00 Wstęp 1 zł/osoba.

Projekt „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji” dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

tekst płatny

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę