Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 23 kwietnia 2025 napisz DONOS@

Nowe trendy „in teaching English” są w Łomży trendy

Główne zdjęcie
Dr hab. Jerzy Sobieraj, Ulrike Kleedehn-Göllner i Kirk Palmer

- Na lekcjach, nie tylko języka angielskiego, nauczyciel zwykle stoi, mówi i zadaje pytania, a uczeń lub student rozgląda się niepewnie, żeby czasem nie padło na niego – opowiada ze śmiechem Ulrike Kleedehn-Göllner, nauczycielka angielskiego, francuskiego i nauk pedagoogicznych w Duisburgu i Oberhausen w regionie Rhein-Ruhr (Niemcy), która była gościem międzynarodowej konferencji językowej, jaką orgnizowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży. - „Trendy i innowacje w nauczaniu języka angielskiego”, czyli trends and innovations in teaching English as a foreign language, jest próbą przełamania sztampy.

Ewa Konopka, zastępca dyrektora Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP w Łomży
Ewa Konopka, zastępca dyrektora Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP w Łomży
Aula PWSIiP w Łomży
Aula PWSIiP w Łomży
Dr hab. Jerzy Sobieraj z PWSIiP w Łomży
Dr hab. Jerzy Sobieraj z PWSIiP w Łomży
Bartłomiej Ulita
Bartłomiej Ulita
Aula PWSIiP w Łomży
Aula PWSIiP w Łomży
Małgorzata Cholewicka
Małgorzata Cholewicka
Barbara Adamiak, Rachael Roberts, Magdalena Trojanowska, Marzena Lewko, Aneta Wałkuska
Barbara Adamiak, Rachael Roberts, Magdalena Trojanowska, Marzena Lewko, Aneta Wałkuska
Martyna Polkowska, Bożenna Kossakowska i Małgorzata Cholewicka
Martyna Polkowska, Bożenna Kossakowska i Małgorzata Cholewicka
Ulrike Kleedehn-Göllner
Ulrike Kleedehn-Göllner
Aula PWSIiP w Łomży
Aula PWSIiP w Łomży

Jednak z zasady konferencje, ze względu na naukowy charakter, publiczne miejsce i uczestników, są sztampowe. Oficjalne rozpoczęcie, potem seria wystapień wykładowców z przerwanmi na kawę. W tym sensie „Trendy i innowacje w nauczaniu języka angielskiego” nie były czymś wyjątkowym, jeśli nie liczyć, że są pierwszą tak dużą inicjatywą Instytutu Społeczno- Humanistycznego PWSIiP (kierunek filologia angielska z technologią informacyjną) i Studium Języków Obcych we współpracy z ODN. Mały wyłom stanowiło uhonorowanie Bartłomieja Ulita (lat 21), studenta drugiego roku informatyki PWSIiP z Białej Podlaskiej, który jako jeden z nielicznych odważył się przystąpić do trudnego Pearson Test of English General. To egzamin ustny i pisemny, sprawdzający rozmaite umiejętności: mówienia, czytania ze zrozumieniem, rozumienia, pisania własnych tekstów i opisywania scenek z obrazków. Młodzieniec ma powody do dumy nie tylko z racji własnej odwagi, wiedzy i umiejętności. W obecności około dwustu osób, od studentów pierwszego roku po dobiegających już emerytury gości, rektor PWSIiP Robert Charmas wręczył skromnemu informatykowi certyfikat PTE o wyniku B2, czego można i gratulować, i pozazdrościć.

Pearson TE atrakcyjny dla pracodawcy i dla pracownika
- Na początku nie byłem taki odważny – tłumaczy po odebraniu certyfikatu Bartek. - Odważyłem się na PTE dzięki lektorce ze Studium Języków Obcych Magdalenie Trojanowskiej, która zachęcała mnie, żeby spróbował, a pani Barbara Adamiak wspierała mnie materiałami. Uczę się angielskiego od pierwszej klasy podstawówki. Łatwo mi przychodził. Oglądałem filmy bez napisów, słuchałem muzyki i bawiłem się grami przez Internet. Przełom nastąpił później, w liceum, a teraz na uczelni.
Egzamin PTE to, zdaniem niektórych anglistów, informacja dla pracodawców w firmach, urzędach i instytucjach o poziomie jęzukowym kandydata, ponieważ Bartek udowodnił, że dobrze radzi sobie z angielskim. Jego następcy czekają w kolejce, nad czym pracuje Małgorzata Cholewicka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i anglistka w SP nr 7 w Łomży, zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu na „Moje portfolio językowe”. To zestaw rozmaitych testów, które pozwalają uświadomić tak sześciolatkowi, jak nastolatkowi czy 60-latkowi, jakie są jego kompetencje językowe, nad czym musi pracować dla osiągnięcia biegłości. To swoiste „narzędzie refleksji” przybliżyła wizytator Martyna Polkowska z delegatury Podlaskiego Kuratorium Oświaty w Łomży. Przydatną w pracy anglistów i przyszłych nauczycieli prezentację przygotowała Bożenna Kossakowska z ODN Łomża: „Cyfrowy nauczyciel języków obcych, czyli jak uczyć z wykorzystaniem TIK”. Jej wykład pełen był informacji, gdzie znaleźć darmowe i wartościowe programy do tablic interaktywnych i legalne filmy edukacyjne za darmo, na przykład, open-sankore.org, Khan Academy na edukacjaprzyszlosci.pl oraz scholaris.pl. 

Warto i można pracować aktywnie z uczniami i studentami

Dr Kirk Palmer z USA i z Uniwersytetu w Białymstoku wygłosił wykład o wpływie czytania na nasze mówienie i myślenie „Close Reading to Enhance Oral and Analytical Skills”. Dr hab. Lucyna Aleksandrowicz-Pędich ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w stolicy (autorka „Literatura amerykańska w kształceniu nauczycieli języka angielskiego” i cyklu monografii „W kanonie prozy amerykańskiej”) przybliżyła problemy i pożytki z nauczania w klasach wielokulturowych. Pojawiła się z równie interesującym wystąpieniem autorka podręczników do angielskiego Rachael Roberts z Leamington (Wielka Brytania), która doradzała anglistom, jak uzyskać wiedzę, co studenci umieją oraz czego potrzebują, w wykładzie „Using Feedback in Teaching English”. - Polscy studenci są bardzo pracowici, wymagający i zainteresowani nie tylko leksyką, ale również gramatyką – zauważa Rachael, która w latach 1994 – 98 uczyła w Opolu i w Katowicach. - Często mnie próbowali zagiąć, ale niezłosliwie. Nabierali szacunku, kiedy udowadaniałam, co już potrafię.
Autorka cenionego podręcznika „New Total English Intermediate” wydawnictwa Longman podjęła próbę nauki polskiego i z sentymentem wspominała nauczyciela, który mawiał, że języka polskiego nie da się nauczyć, bo ma taką masę wyjątków. - Ale troszeczkę rozumiem – śmieje się Rachael. - Mniej więcej potrafię coś powiedzieć. Ale na pewno nie tak dobrze, jak moi studenci po angielsku.
Wspomniana na początku Ulrike Kleedehn-Göllner pokazała naocznie, jak można ze studentami pracować aktywnie. Zaprosiła osiem osób, które w dwóch grupach pod jej kierunkiem uczyły się na scenie auli. Do umiejętności dydaktycznych dołączyła aktorskie, co dało młodym i naukę, i zabawę.


Mirosław R. Derewońko

Fot.B. Klepacki, M. Maliszewski

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Prace ogrodnicze, koszenie trawy, przycinanie drzewek ozdobnych, owocowych. Sadzenie krzewów, wycinka krzaków, wywóz gruzu, startych mebli. Malowanie ogrodzeń, altan.
tel. 500590581
różne
Głodny? Chcesz się przekonać jak wygląda pizza, kebab i burger w Pizzerii Caro Gowanni w Miastkowie i ile to kosztuje? Zadzwoń a może Cię zaskoczy?
tel. 539160625
nieruchomości
Sprzedam łąkę 1 ha na Pniewie w pobliżu Narwi.
tel. 509983069
mm
so, 19 października 2013 10:30
Data ostatniej edycji: pon, 21 października 2013 10:16:58

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę