Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Podlascy przedsiębiorcy złożyli ponad 23 tys. wniosków o wakacje składkowe

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Od 1 do 26 listopada 897,5 tys. przedsiębiorców ubiega się o wakacje składkowe. W województwie podlaskim o możliwość niepłacenia składek za grudzień wystąpiło 23,3 tys. osób. Wnioski płatników składek złożone przez pełnomocników będą traktowane i obsługiwane przez ZUS tak, jakby zostały złożone przez samych przedsiębiorców. ZUS uwzględni domniemanie , że pełnomocnik posiada stosowne oświadczenie.

- Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Każdy z nich ma prawo raz w roku skorzystać z tej ulgi, co oznacza, że w wybranym miesiącu nie będzie musiał płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, powinni złożyć wniosek do końca listopada – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniający do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorcy) oraz komornicy sądowi muszą spełniać określone warunki, aby skorzystać z wakacji składkowych. W szczególności dotyczy to limitu rocznego przychodu, który w 2023 lub 2022 roku nie może przekroczyć równowartości 2 mln euro w złotych. Dodatkowo kwota pomocy publicznej otrzymanej w ciągu 3 ostatnich lat nie może wynosić więcej niż 300 tys. euro (pomoc de minimis).

Zwolnienie obejmuje składki obliczane od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać za inne osoby, takie jak pracownicy, zleceniobiorcy czy współpracownicy.

 

Składanie wniosków przez pełnomocników 

Oświadczenia zawarte we wnioskach o wakacje składkowe mają na celu potwierdzenie, że płatnicy składek spełniają warunki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 17 a ust. 1 pkt 2 i 3), a także informuję o ewentualnym otrzymaniu pomocy de minimis oraz jej wysokości. Oświadczeniom tym został nadany rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

- Działanie przedsiębiorców przez swoich pełnomocników jest już standardem w biznesie oraz w relacjach między administracją publiczną a klientami. Stosunki pomiędzy pełnomocnikami a ich mocodawcami są regulowane umowami, które określają zakres współpracy oraz wzajemną odpowiedzialność. W związku z tym ZUS uznaje, że złożenie wniosku RWS przez pełnomocnika jest równoznaczne z posiadaniem przez niego odpowiedniego oświadczenia płatnika o spełnieniu wymaganych warunków. ZUS akceptuje tę praktykę, kierując się  profesjonalnym charakterem działań pełnomocników oraz biur rachunkowych – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS przygotował wzór wniosku RWS, który jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Jego  obsługa jest intuicyjna, co umożliwia złożenie formularza bezpośrednio przez płatnika składek lub jego pełnomocnika. Wniosek o wakacje składkowe (RWS) może być składany wyłącznie elektronicznie na PUE/eZUS i to tylko z konta płatnika, na jeden miesiąc.

 

Kreator wniosków RWS

ZUS udostępnił kreator wniosku RWS. Ważne jest, aby regularnie zapisywać dokument, aby uniknąć jego utraty. Jeśli wniosek został zapisany, ale czeka na podpis, wypełniony formularz pozostaje dostępny w systemie PUE ZUS (eZUS). Należy jednak pamiętać, że będzie on widoczny z poziomu profilu płatnika, a nie z profilu ogólnego.

Jednym ze sposobów podpisania wniosku jest podpis osobisty, który  stanowi zaawansowaną formę podpisu elektronicznego. Certyfikat podpisu osobistego jest zapisany w e-dowodzie.  Aby móc korzystać z podpisu osobistego, należy posiadać czytnik NFC do e-dowodu oraz zainstalować odpowiednie oprogramowanie na swoim komputerze. Podpis osobisty ma taką samą moc prawną jak podpis własnoręczny. Może być wykorzystywany m.in. do podpisywania dokumentów elektronicznych wysyłanych do urzędów. 

Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą uwzględniane w przyszłej emeryturze lub rencie. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego w składanym wniosku przedsiębiorca będzie zobowiązany  do podania informacji na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.

 

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę