Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Nagrody prezydenta za szczególne dokonania w dziedzinie kultury

Doroczne nagrody za szczególne dokonania w dziedzinie kultury otrzymali jej twórcy i propagatorzy. Indywidualnie doceniono Danutę Kazimierę Waśko, Annę Kłosińską–Rybakiewicz i Iwo Świątkowskiego. Nagrody zespołowe otrzymali grupa My z Łomży 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, Chór Kameralny Amici MDK-DŚT oraz sześcioosobowa grupa pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, zaś honorową Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.

W kontekście szczególnych osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania oraz ochrony kultury za rok 2023 oraz tych w szerszym zakresie, to jest obejmujących znacznie dłuższy okres działalności, wpłynęło 11 wniosków. Oceniała je komisja w składzie: przewodniczący Andrzej Stypułkowski, Karolina Krzykowska, Artur Nadolny, Paulina Bronowicz-Chojak i Hanka Gałązka, rekomendując prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu część z nich do nagród, który przychylił się się do jej decyzji. 

Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślał podczas środowej gali w Hali Kultury, że właśnie dzięki takim ludziom Łomża jest kulturalną stolicą północno-wschodniej Polski; słów uznania dla twórców nie krył również wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, zauważający, że chociaż Łomża nie ma fabryki Toyoty, to w dziedzinie kultury bardzo dużo się w niej dzieje.

Nagrody prezydenta miasta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury przyznawane są od 2005 roku. Można je otrzymać za twórczość artystyczną, upowszechnianie kultury i ochronę jej dóbr w dwóch kategoriach: za całokształt oraz za szczególne osiągnięcia w roku poprzednim. 

- Nominowani mogą być twórcy, animatorzy i popularyzatorzy kultury oraz osoby i podmioty zajmujące się ochroną kultury i dziedzictwa narodowego. Mogą to być osoby indywidualne, zespoły, grupy oraz inne podmioty. Nominaci powinni mieć związek z Łomżą poprzez na przykład miejsce zamieszkania, działalność, a także poprzez łomżyńską tematykę czy też działania kulturalne promujące nasze miasto, niezależnie od miejsca zamieszkania - przypominali prowadzący galę wręczenia nagród Beata Antoniuk i Tomasz Bogdan Rynkowski z Teatru Lalki i Aktora.

Łączna pula nagród to w tym roku 30 tysięcy złotych, a laureatom, podobnie jak w latach ubiegłych, wręczono również efektowne ceramiczne statuetki, przedstawiające lotnika z łomżyńskimi akcentami, zaprojektowane i wykonane przez Ewę Skłodowską. 

Zespół wokalny My z Łomży 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego otrzymał nagrodę za osiągnięcia w roku 2023 w kategorii twórczość artystyczna. Istniejąca od niespełna dwóch lat, założona przez żołnierzy i cywilnych pracowników jednostki grupa aktywnie uczestniczy w licznych wydarzeniach na terenie miasta oraz zdobywa nagrody na wojskowych przeglądach i festiwalach, między innymi Grand Prix w Świdwinie i I miejsce w Malborku. Opiekunem grupy jest Sławomir Maliszewski, a trzon składu stanowią st. szer. Marcin Kłos, st. szer. Bartosz Rafałowski, szer. Tomasz Wiśniewski, Izabela Cierpikowska, Martyna Jankowska i Katarzyna Śledziewska. Tomasz Wiśniewski śpiewa również w Chórze Kameralnym Amici, docenionym nagrodą za całokształt działalności w kategorii twórczość artystyczna. 22-osobowy obecnie chór funkcjonuje od roku 2016, od kilku lat pod egidą Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Festiwalowe sukcesy chór odnosi już od roku 2017, a niedawno zajął I miejsce w kategorii chóry mieszane podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie, zaś jego dyrygentkę Annę Kurowską doceniono na tej imprezie nagrodą specjalną. To jak dotąd największy sukces w historii Amici, którzy zaśpiewali również podczas gali, wywołując wykonaniem „Laudate Dominum” zachwyt publiczności. 

Danuta Kazimiera Waśko, akordeonistka, popularyzatorka muzyki, kompozytorka (choćby utworów „Ukochane miasto” i „Łomżyńskie tango”) i kierowniczka zespołu Maryna, otrzymała nagrodę za całokształt działalności w kategorii twórczość artystyczna. To laureatka licznych nagród indywidualnych i zespołowych z Maryną podczas konkursów i przeglądów folklorystycznych, znana z licznych koncertów i wydarzeń, podczas których gra również na historycznym akordeonie, podarowanym 33 Pułkowi Piechoty przez marszałka Józefa Piłsudskiego i ocalonym przez jej ojca Henryka Witowskiego.

Anna Kłosińska-Rybakiewicz została laureatką nagrody za osiągnięcia w roku 2023 w kategorii twórczość artystyczna. To autorka powieści obyczajowych, których akcja jest osadzona w Łomży i w jej okolicy: „Lekarka nazistów”, Złodziejka listów”, „Agentka wroga” i „Do końca moich dni”.

Pierwsza z nich zajęła III miejsce w plebiscycie „Książka roku 2023” portalu Lubimy Czytać.

Istniejącą od roku 1946 Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży nagrodzono za całokształt w kategorii upowszechnianie kultury. Łomżyńska książnica przez lata organizowała cykliczne imprezy literackie, takie jak „Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza”, „Łomżyńskie Dni Literatury” czy Łomżyńskie Spotkania Poetyckie”, zaś obecnie, poza spotkaniami autorskimi oraz działaniami na rzecz odbiorców w różnym wieku, również z niepełnosprawnościami, są to ogólnopolskie akcje 

„Narodowe Czytanie”, „Noc Muzeów” oraz „Noc Bibliotek”. Nagrodę prezydenta Łomży otrzymali pracownicy MBP: dyrektor Teresa Fromelc-Pawelczyk, Elżbieta Ziółkowska, Anna Kamińska, Agnieszka Modzelewska, Daniel Frąckiewicz i Adam Kalinowski. 

Iwo Świątkowski, członek warszawskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, wcześniej laureat prezydenckiej nagrody w roku 2015, otrzymał nagrodę za całokształt w kategorii upowszechnianie kultury. Jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych. Od blisko 10 lat prowadzi autorską galerię, koncentrując się na fotografii, grafice i plakacie.  

Nagrodą honorową za całokształt w kategorii upowszechnianie kultury otrzymało Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Powstało we wrześniu 1974 roku, na fali niebywałego rozkwitu w Łomży różnych towarzystw naukowych, a formalną działalność rozpoczęło 25 maja 1975 roku, czyli niebawem będzie obchodzić 50-lecie. Jego główne cele to badanie lokalnej historii, ostatnio również w kontekście genealogii i losów emigrantów, krzewienie wiedzy o języku i badanie języka regionu oraz działalność badawcza i popularyzatorska. Jest ona realizowana nie tylko za pośrednictwem setek publikacji książkowych oraz konferencji, sesji naukowych czy warsztatów, ale również w sieci, dzięki czemu dociera również do licznych odbiorców spoza kraju. 

Galę wręczenia nagród zwieńczył spektakl słowno-muzyczny „Dwukropek Szymborskiej...” w wykonaniu aktorki Dominiki Ostałowskiej i pianisty Ygora Przebindowskiego, ponieważ uroczystość odbyła się w przededniu Światowego Dnia Poezji. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę