Henryk Gała
Henryk Andrzej Gała (23 maja 1938 Zalesie - 17 lutego 2020 Drozdowo). Poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, tłumacz, animator życia kulturalnego, przez blisko 44 lata związany z Łomżą i Drozdowem. Syn nauczycielki szkoły podstawowej Aleksandry i krawca Jana, urodził się w Zalesiu koło Gostynia w Wielkopolsce.
Tadeusz Mocarski
Tadeusz Mocarski urodził się 12. stycznia 1943 roku w Janczewie koło Jedwabnego. W tamtejszym liceum ogólnokształcącym jako 16-latek zdał maturę, a po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Olsztynie w roku 1961 zaczął pracować w szkole podstawowej w Miłomłynie. Po kolejnych trzech latach rozpoczął studia na wydziale filologii Uniwersytetu Warszawskiego, wieńcząc je pracą magisterską poświęconą twórczości Tadeusza Gajcego. Był już wtedy jednym z najbardziej obiecujących reprezentantów nurtu Nowego Romantyzmu w polskiej poezji lat 60. ubiegłego wieku. Debiutował w dwutygodniku kulturalnym „Współczesność” w roku 1966, udzielał się w grupie Forum Poetów, powstałej w tym samym okresie w klubie studenckim „Hybrydy”, a jego wiersze ukazały się w dwu częściach antologii jej członków „Nowe widzenia”.
Muzyczne ścieżki Mirosława Dziewy
Muzyka pasjonuje go od dziecka. Już wtedy pokochał jazz i klasykę. Żeby ćwiczyć nawet podczas ciszy nocnej w internacie, kupował palaczom wino, dzięki czemu mógł grać w kotłowni. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu i przez wiele lat grał w Łomżyńskiej Orkiestrze Kameralnej, później Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. Od kilkunastu lat prowadzi kultową audycję radiową „Bliżej jazzu”. To dzięki niemu do Łomży zjeżdżają największe gwiazdy polskiego i światowego jazzu na Novum Jazz Festival. A wszystko zaczęło się od legendarnego amerykańskiego bluesmana… – Byłem na jakimś filmie dziecięcym i wcześniej w Polskiej Kronice Filmowej pokazali, jak gra Muddy Waters – wspomina Mirosław Dziewa. – Nie pamiętam o czym był ten film, nie pamiętam reszty kroniki, ale to zrobiło na mnie takie wrażenie, że do dziś pamiętam tego Muddy Watersa. To był dla mnie wstrząs, od którego wszystko się zaczęło!
Hanka Bielicka
Mistrzyni monologu, wielka gwiazda estrady i słynna aktorka oklaskiwana przez trzy pokolenia widzów. Znana z umiejętności trajkotania i nadawania z szybkością karabinu maszynowego Hanka Bielicka do 3. roku życia nie mówiła wcale. Przemówiła dopiero na widok kuzyna, który zrobił na niej ogromne wrażenie. I od tej pory mówi dużo i szybko. Hanka Bielicka - to najbardziej znana aktorka pochodząca z Łomży.
Tadeusz Chachaj
dyrygent, były dyrektor Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej
Jacek Zielenkiewicz
architekt, grafik, projektant wszystkiego, prowokator
Leszek Truskolaski
Łomżanin na stałe pracujący w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży a fotografie traktuje jako pasję. Z racji częstych wyjazdów służbowych fotografuje wszystko co go otacza. Pasje do uwiecznienia zaszczepił ojciec, który w latach 70/80 wieczorami przerabiał łazienkę na ciemnię i próbował zaszczepić chęć uwiecznia wszystkiego co piękne i ulotne.
Janusz Marek Włodarzewski
Wiele lat życia spędziłem w Azji Mniejszej zwanej też Bliskim lub Środkowym Wschodem, w basenie Morza Śródziemnego i Ziemi Świętej. Przeżyłem tu wojnę Iraku z Kuwejtem, amerykańską interwencję zwaną operacją Pustynna Burza i wiele zamachów bombowych.
Zdzisław Folga ...
mieszkaniec Kossak koło Jedwabnego. Świeży absolwent wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim skromnym dorobku artystycznym posiada jak dotąd trzy wystawy zbiorowe.
o. Bogdan Augustyniak
Urodził się w 1963 r. w Warszawie, i przez kilka lat mieszkał w Łomży.