Wszyscy maturzyści zdali maturę w II LO w Łomży
Gros szczęśliwców odebrało świadectwa dojrzałości z rąk swoich wychowawców w szacownym II LO imienia Marii Konopnickiej. Tym samym tegoroczni maturzyści "Drugiego" powtórzyli sukces koleżanek i kolegów z poprzedniego roku, spośród których aż 100% zdało maturę z 3 przedmiotów obowiązkowych: język polski, matematyka, zwykle angielski oraz 1 rozszerzonego. W znakomitym I LO imienia Tadeusza Kościuszki jedna osoba nie zdała matematyki, a w III LO nie zdało 13 osób.
W II LO w Łomży do egzaminów maturalnych w maju 2022 r. przystąpiło 126 uczennic i uczniów z 4 klas. Tegoroczne matury były ostatnimi dla osób, kształcących się w cyklu 3-letnich liceów i 4-letnich techników. Świadectwo dojrzałości z OKE otrzymali w Szkole w 2 egzemplarzach (oryginał i odpis). Dokument zawiera indywidualne wyniki egzaminów maturalnych, które absolwenci mogli poznać ze strony OKE po logowaniu. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży podała wyniki zbiorcze, uśrednione dla województwa podlaskiego i poszczególnych powiatów. Zdawalność 31% była w powiecie łomżyńskim - na 26 absolwentów świadectwo dojrzałości otrzymało tylko 8 osób.
Połowa uczniów w Łomży z czegoś niedouczona
W Mieście Łomża do egzaminu przystąpiło 1059 osób, z których ledwie 819 otrzymało świadectwa dojrzałości - zdawalność wyniosła tylko 77%, czyli co czwarty absolwent nie zdał matury. Z języka polskiego w liceach i technikach średnia zdawalność wyniosła 94% - jednakże osiągnięte wyniki z poleceń z literatury, językoznawstwa i umiejętności napisania wypracowania wyniosły zaledwie 54 procent punktów, co daje smutny obraz poziomu edukacji humanistycznej z ojczyzny polszczyzny... Z angielskiego na poziomie podstawowym zdawalność była troszkę niższa - 93%, ale za to średni wynik dużo lepszy - 72% punktów. Z matematyki za to było znacznie gorzej: zdawalnośc 80%, a średni wynik to 58% możliwych do zdobycia punktów. Z polskiego i z matmy sukcesy połowiczne.
Tegoroczne matury w województwie podlaskim zdało tylko 6389 osób z 8386 absolwentów liceów i techników, czyli zdało 76,2 procent. Zdawalność w liceach to 82,6%, a w technikach tylko 66%.
Poprawki w sierpniu i powtórka matury za rok
- Jesteśmy w gronie pedagogicznym II LO bardzo zadowoleni, że wszyscy nasi uczniowie zdają rok po roku maturę w 100 procentach, lecz wyniki szczegółowe absolwentów zostaną przeanalizowane przez wychowawców i nauczycieli przedmiotów dopiero po wakacjach - informuje dyrektor Jolanta Kossakowska z II LO w Łomży. - Co roku przygotowujemy wewnętrzny raport maturalny, aby móc sformułować wnioski na temat metod pracy dydaktycznej, pozwalającej utrzymać osiągnięte wyniki na egzaminach maturalnych i podnieść poprzeczkę. Najważniejsza jest ambicja, sumienność i praca własna ucznia. Ten rok nauki to było w dużej mierze odrabianie zaległości dwóch lat pandemii, gdy lekcje odbywały się online, co nie owocowało poziomem opanowania wiedzy. Nauczyciel to osoba, która wspiera, pomaga, podaje sposoby szybszego i efektywniejszego opanowania partii materiału.
Z tymi konstatacjami chemiczki zgadza się Jerzy Łuba, dyrektor I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. W I LO do egzaminów przystąpiło 184-oro absolwentów z 6 klas, spośród których jedna osoba nie zdała matematyki i czeka ją poprawka w sierpniu. Natomiast w III LO imienia Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej do poprawek z jednego przedmiotu - głównie matematyka - musi zacząć się przygotowywać aż 12 osób spośród 121 absolwentów z 5 klas. Jedna osoba nie zdała z dwóch przedmiotów obowiązkowych, więc do powtórzenia matury może podejdzie za rok...
Sukces edukacyjny "Ekonomika"
- Jestem w tym roku wyjątkowo zadowolony z wyników egzaminów maturalnych w Technikum nr 6 w Łomży - ocenia ceniony polonista Paweł Drożyner, dyrektor w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Absolwenci z Technikum nr 6, które kształci, między innymi, turystyków, reklamistów, handlowców, logistyków i ekonomistów, osiągnęli na maturze pisemnej 82 procent zdawalności, w porównaniu z tylko 66% zdawalności w technikach w województwie podlaskim. Jeśli ktoś nie czyta informacji z procentów, to można interpretować, że w "Ekonomiku" matury w tym roku nie zdał co piąty uczeń, zaś w Podlaskiem nie zdał co trzeci - w technikach. Pan Drożyner jest też dumny z osiągnięcia w klasie VI LO w Łomży, gdzie zdawalność matur wyniosła 87 procent, w porównaniu ze średnią zdawalnością w liceach z województwa podlaskiego 82,6%.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=62315
https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=62324
https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=62329
https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=59793