GBT a profilaktyka chorób przyzębia – jak ta metoda chroni Twoje zęby?
Chcesz zminimalizować ryzyko rozwoju schorzeń przyzębia, takich jak np. paradontoza lub zapalenie dziąseł? Jednym ze sposobów profilaktyki, które mogą pomóc Ci uniknąć tego typu chorób jest innowacyjny zabieg stomatologiczny GBT. Procedura ta jest niezwykle precyzyjna, bezbolesna i skuteczna, może być przeprowadzana u pacjentów w różnym wieku (u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych). Sprawdź, na czym polega Guided Biofilm Therapy, zanim udasz się do specjalisty!
8-etapowa higienizacja jamy ustnej, czyli zabieg GBT
GBT (Guided Biofilm Therapy) to jedna z metod zapobiegania różnym chorobom przyzębia i tkanek wokół implantów pacjenta. Na czym dokładnie polega ta procedura stomatologiczna? GBT składa się z 8 etapów, dzięki którym specjalista może wykonać u pacjenta pełną higienizację jamy ustnej. Zabieg pozwala na całkowite usunięcie niepożądanej płytki bakteryjnej (biofilmu), osadu oraz kamienia nazębnego. W trakcie procedury higienistka lub stomatolog wykonuje też fluoryzację, czyli pokrywa zęby specjalnymi preparatami o wysokim, bezpiecznym stężeniu związków fluoru. Oto kolejne etapy GBT:
-
Ocena stanu jamy ustnej,
-
Wybarwienie na fioletowo problematycznych obszarów wymagających interwencji,
-
Motywacja – instruktaż higieny w domu,
-
Airflow – oczyszczanie naturalnych zębów, wypełnień i implantów stomatologicznych z użyciem dyszy z podgrzewaną wodą i piaskiem o mikronowej średnicy,
-
Perioflow – usuwanie biofilmu z głębokich kieszonek przy naturalnych zębach, implantach, furkacjach korzeni,
-
Piezon – usuwanie kamienia naddziąsłowo i poddziąsłowo, czyszczenie kieszonek, okolic implantów i uzupełnień protetycznych,
-
Kontrola i diagnoza stanu próchnicy oraz zabezpieczenie zębów fluorem,
-
Planner wizyt – zaplanowanie harmonogramu kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Wiedz, że zabieg GBT pozwala wykryć zaawansowaną próchnicę międzyzębową oraz zapalenie dziąseł (procedura uwidacznia wczesny lub dojrzały biofilm).
Jakie są zalecenia po wykonaniu GBT?
Przez godzinę po zabiegu GBT wstrzymaj się całkowicie od picia i jedzenia. Wiedz, że 24 godziny po zabiegu musisz przestrzegać zasad białej diety. Unikaj więc produktów spożywczych, które mogłyby zabarwić szkliwo, takich jak np.:
-
buraki,
-
czerwone wino,
-
mocna kawa,
-
sok z czarnej porzeczki,
-
kurkuma,
-
mocna herbata.
Bezpośrednio po GBT może wystąpić u Ciebie chwilowa nadwrażliwość zębów i dziąseł na zmiany temperatur, smak słodki i kwaśny. Pomocny może więc okazać się tutaj specjalny płyn na nadwrażliwość zębów (do kupienia w każdej aptece).
Dla kogo jest zabieg GBT i ile kosztuje? Korzyści dla pacjenta
GBT jest polecany każdemu pacjentowi, który chce w nowoczesny sposób zadbać o zdrowie jamy ustnej i uchronić się przed uciążliwymi w leczeniu schorzeniami. 8-stopniowa procedura pozwala uzyskać maksymalny efekt oczyszczenia i zabezpieczenia zębów przed chorobotwórczymi bakteriami oraz osadzaniem się na płytce nazębnej zanieczyszczeń. Zabieg może być przeprowadzony u dorosłych i dzieci od 7 roku życia. To bezinwazyjna i bardzo precyzyjna procedura, która nie powoduje skutków ubocznych i powinna być wykonywana co około 6 miesięcy. GBT zapobiega rozwojowi paradontozy oraz innych chorób przyzębia, które nierzadko są trudne w leczeniu. Ile kosztuje zabieg stomatologiczny GBT? Około 500 złotych, czyli znacznie mniej niż ewentualne leczenie chorób przyzębia.
Podsumowując, GBT pozwala stomatologowi lub higienistce stomatologicznej usunąć biofilm z powierzchni zębów. Podczas zabiegu możesz dostać też wiele praktycznych porad dotyczących prawidłowego szczotkowania oraz nitkowania zębów. Higienizacja jamy ustnej tą metodą pozwala specjaliście dotrzeć do zagłębień i bruzd zębowych, okolic zamków ortodontycznych w bezbolesny oraz bezinwazyjny sposób. W trosce o piękny uśmiech wykonuj więc ten zabieg stomatologiczny co najmniej raz do roku, a najlepiej co półrocze.
tekst płatny