Historia Galerii
Galeria Sztuki Współczesnej funkcjonuje jako dział Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i zajmuje się upowszechnianiem plastyki profesjonalnej. Powstała w 1992 roku z przekształcenia łomżyńskiego Biura Wystaw Artystycznych (1975 – 1992), które zostało przyłączone do Muzeum. Jej działalność obejmuje organizowanie wystaw, edukację estetyczną, publikowanie wydawnictw oraz gromadzenie muzealiów. Placówka urządza kilkanaście ekspozycji rocznie (indywidualnych i zbiorowych), które obrazują stylistyczną i warsztatową różnorodność sztuki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem dokonań miejscowych artystów plastyków.
Ceramika i.
Różnorodność rozwiązań plastycznych, technik i interpretacji oraz bogactwo barw, to wyróżnik pokazu ceramiki, malarstwa i fotografii członków stowarzyszenia „Ceramika bez granic” oraz zaproszonych przez nich gości. Stowarzyszenie działa w Małopolsce, zrzesza studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz twórców nieprofesjonalnych związanych z pracownią Marity Benke-Gajdy w Zabierzowie k. Krakowa. Łączy ich zamiłowanie do ceramiki.
Semantyczne malarstwo Zygmunta Rafała Strenta
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie (pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk) zapraszają 20 października 2021 roku (środa) o godz. 17.00 do siedziby galerii przy ul. Długiej 13 w Łomży na otwarcie wystawy malarstwa profesora Zygmunta Rafała Strenta i spotkanie z autorem. Obrazy artysty pokazywane są w Łomży po 24 latach od poprzedniej prezentacji. W1997 roku wystawa jego prac malarskich i rysunków zamykała 19-letni okres funkcjonowania Galerii Sztuki Współczesnej w lokalu przy ul. Polowej 19.
Malarskie opowieści Radosława Jastrzębskiego
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego (Łomża, ul. Długa 13) zaprasza 8 września 2021 roku (środa) w godz. 17.00-18.00 na otwarcie wystawy malarstwa Radosława Jastrzębskiego z udziałem autora. Obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Ekspozycja czynna do 7 października 2021 roku.
Gabor Lőrinczy
Zapraszamy serdecznie 17 lipca 2021 roku (sobota) w godz. 12-14 do Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży przy ul. Długiej 13 w Łomży na wystawę fotografii Gabora Lőrinczego z okazji 80. rocznicy urodzin autora. Są to reminiscencje fotograficzne człowieka, którego można nazwać fotoreporterem z duszą artysty, bowiem Gabor Lőrinczy dokumentując ciekawe zdarzenia i sytuacje, kładzie akcent na klimat, emocje i metaforyczną wymowę. Wystawie towarzyszy album „Łomża w Dolinie Narwi”. Ekspozycja czynna do 31 sierpnia 2021 roku. W czasie zwiedzania obowiązuje dezynfekcja dłoni, zasłanianie ust i nosa maseczką oraz dystans.
Dwa spojrzenia
Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza 18 czerwca 2021 roku od godz. 12.00 na wystawę akwarel Grażyny Kędzielawskiej i fotografii Macieja Kędzielawskiego. Wystawa jest udostępniona bez oficjalnego otwarcia. Obowiązują obostrzenia sanitarne (dystans, dezynfekcja, maseczka) i ograniczenie liczby zwiedzających w jednym czasie do 6 osób. Wystawa trwa do 9 lipca 2021 roku.
Noc Muzeów 2021 już za nami
Tegoroczna Noc Muzeów w Łomży miała – ze względu na pandemię koronawirusa – nieco skromniejszy program, ale i tak udało się przygotować sporo wydarzeń. Tradycyjnie w organizację imprezy włączyło się Muzeum Północno-Mazowieckie i Galeria Sztuki Współczesnej. W muzeum można było zwiedzić wystawy stałe i czasowe, obejrzeć spektakl Teatru Lalki i Aktora oraz spotkać się z aktorami. Natomiast w galerii debiut miała wystawa niedawnych absolwentów łomżyńskiego „Plastyka”, po której niestrudzenie oprowadzała jej pomysłodawczyni i kuratorka, a zarazem uczestniczka ekspozycji – Natalia Tułowiecka. Dziękujemy wszystkim za przybycie i liczymy, że nadal chętnie będziecie odwiedzać nasze placówki.
Popołudnie i wieczór w zastępstwie Nocy Muzeów
Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza w sobotę, 15 maja 2021 roku, od godz. 14.00 do 20.00 na wystawę „Wspólny mianownik”. Bierze w niej udział pięć artystek: Bernadetta Benedysiuk, Justyna Gołaszewska, Magdalena Kosek i Aneta Kosek-Buerger (Tola), Natalia Tułowiecka oraz jeden artysta – Hubert Dolinkiewicz. Prezentacja obejmuje rysunki, grafiki oraz instalacje. Tego dnia bilet wstępu do Galerii kosztuje 1 zł.
ZASADY ZWIEDZANIA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ MUZEUM PÓŁNOCNO-MAZOWIECKIEGO W ŁOMŻY OBOWIĄZUJĄCE W OKRESIE ZAGROŻENIA COVID 19
Zwiedzający zobowiązani są do przestrzegania poniższych zasad wprowadzonych w związku z pandemią:
Uwaga, ważna informacja
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży informuje, że w związku z dzisiejszą decyzją Rządu w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Muzeum oraz jego oddziały: Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie będą zamknięte dla zwiedzających (zarówno grup jak osób indywidualnych) w terminie od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku.
… jak jeden dzień – rzeźby ceramiczne Marity Benke-Gajdy
Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza od 15 marca 2021 roku na wystawę rzeźby ceramicznej Marity Benke-Gajdy zatytułowaną „… jak jeden dzień”. Ekspozycja przygotowana z okazji 40-lecia pracy twórczej artystki będzie czynna do 5 maja br. Uprzejmie informujemy, że – w związku z pandemią koronawirusa w galerii obowiązują obostrzenia sanitarne. W czasie zwiedzania należy zakrywać nos i usta maseczką, dezynfekować dłonie i zachować dystans. W salach wystawowych może przebywać jednocześnie 6 zwiedzających.
Kurs estetyki i kreatywności
Od kilku lat w naszej galerii odbywa się KURS ESTETYKI I KREATYWNOŚCI przeznaczony dla dzieci od lat 5 do 12. Prowadzi go artysta plastyk Ivayla Roszak, która realizuje autorski program z zakresu edukacji artystycznej.
Teresa Adamowska - VANITAS
Galeria Sztuki Współczesnej informuje uprzejmie, że ze względu na rosnące zagrożenie epidemiczne, wystawa malarstwa Teresy Adamowskiej „Vanitas” będzie udostępniona bez oficjalnego otwarcia 21 października 2020 roku, od godz. 14:00 do 17:00. W tych godzinach na wystawie będzie obecna Autorka. Ekspozycja czynna do 26 listopada 2020 roku. W czasie pobytu w galerii obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz zachowanie dystansu.
Jerzy Swoiński (1944 - 2005)
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Przyjaciele Artysty zapraszają w piątek 4 września 2020 roku o godz. 18.00 do siedziby galerii przy ul. Długiej 13 na otwarcie wystawy malarstwa, rysunku, grafiki i projektów wydawniczych Jerzego Swoińskiego. Wystawa została przygotowana dla upamiętnienia twórczości Artysty w 15. rocznicę Jego śmierci.
Inklinacje
Po raz ósmy pedagodzy i absolwenci z różnych lat Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu prezentują wystawę swoich dokonań artystycznych. Każdy z poprzednich projektów miał swoją nazwę. Obecny nosi tytuł INKLINACJE – wernisaż jednej pracy. Słowo „inklinacje” zawiera wiele znaczeń. Mieszczą się w nim: preferencje, pasja, zamiłowanie, skłonność...Dzięki temu artyści mieli dużą swobodę twórczą. Powstało 61 prac o szerokim wachlarzu skojarzeń i tematów, reprezentujących różne nurty, koncepcje i techniki. Są tu obrazy, rysunki, ceramika, rzeźby i fotografie. Niektóre niezwykle ekspresyjne, inne przepełnione spokojem i refleksją. Realizm, metafora, abstrakcja. Świat oglądany z indywidualnej perspektywy, pełen emocji, wrażeń, myśli, odniesień i skojarzeń. Wystawy pokazywane są kolejno w czternastu placówkach muzealnych i kulturalnych w Polsce. Galeria w Łomży jest dziesiątym przystankiem dla tego niezwykłego projektu.
„Wspólny mianownik” dopiero za rok
Okoliczności nie pozwoliły na realizację tegorocznej Nocy Muzeów i wystawy w łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej przedstawiającej twórczość absolwentek Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Prezentując ich sylwetki pozostajemy z nadzieją, że wystawa uświetni Noc Muzeów 2021.
Litografie Witolda Warzywody
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autor zapraszają 14 marca 2020 roku (sobota) o godzinie 12.00 na otwarcie wystawy litografii Witolda Warzywody. Witold Warzywoda urodził się w 1956 roku w Łowiczu. W latach 1976-1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej uzyskał w Pracowni Technik Litograficznych prof. Jerzego Grabowskiego, aneks w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka oraz w Pracowni Rysunku prof. Leszka Rózgi.
Edward Dwurnik - malarstwo i rysunek
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Agencja Zegart oraz Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży zapraszają 15 stycznia 2020 roku, o godz. 18:00 do sal galerii w Łomży przy ul. Długiej 13 na otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Edwarda Dwurnika, jednego z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy współczesnych. Wystawę przygotowała PGS w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart specjalnie dla Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Ekspozycja czynna do 5 marca 2020 roku.
Piątnicki plener "Stopki" 2019
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży zapraszają 11 grudnia 2019 roku (środa) o godzinie 17.00 do sal galerii, przy ul. Długiej 13, na otwarcie wystawy „Wszystko jest jak było. Nic nie jest jak było”, będącej plonem XIV Międzynarodowego Pleneru Plastycznego, zorganizowanego przez „Stopkę” w dniach 30 czerwca – 6 lipca 2019 roku w Piątnicy.
Na papierze - nie tylko rysunek
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zapraszają 7 listopada 2019 roku (czwartek) o godz. 17.00 do siedziby galerii w Łomży przy ul. Długiej 13 na otwarcie wystawy zatytułowanej „Na papierze”. Jest to prezentacja prac studentów z Katedry Rysunku (dla II-V roku) Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Wystawa czynna do 3 grudnia 2019 roku.