Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 czerwca 2025 napisz DONOS@

Duże ćwiczenia poszukiwawcze Nadzieja 2025 w Czerwonym Borze

Nie człowiek szuka, nie szukają poszczególne służby, a szuka system. - mówi Koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja ratownik medyczny Jakub Brzeziak. - My w dniu dzisiejszym ćwiczymy, żeby system zgrać, zgrać ze sobą poszczególne elementy, poszczególne narzędzia, które służą nam do skuteczniejszego poszukiwania osób zaginionych.

Po raz 10. Grupa Ratownicza Nadzieja organizuje manewry poszukiwawczo-ratownicze, których głównym celem jest doskonalenie się w rutynie. „My w dniu dzisiejszym ćwiczymy, żeby system zgrać, zgrać ze sobą poszczególne elementy, poszczególne narzędzia, które służą nam do  skuteczniejszego poszukiwania osób zaginionych” - tłumaczy Jakub Brzeziak koordynator łomżyńskiej Grupy Ratowniczej Nadzieja. 

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Grom Group w Czerwonym Borze umiejscowiono centrum manewrów, w których od piątku codziennie bierze udział niemal 150 ratowników z różnych formacji, od straży pożarnej poczynając, przez policjantów, terytorialsów, różne grupy ratownicze z całego kraju, studentów UW po ratowników PCK i wolontariuszy. Manewry odbywają się z okazji dnia dziecka zaginionego, który przypada na 25 maja. Stad też scenariusz zakłada szukanie dzieci. Mama wyszła z pociechami na spacer do lasu, ale tu kontakt z dziećmi się urwał. „Poszukujemy dzieciaków, które są gdzieś tu w tym kompleksie leśnym” - tłumaczy Jakub Brzeziak.

Grupa Ratownicza Nadzieja manewry organizuje wspólnie z Komendą Główną Policji, Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku, Uniwersytetem Warszawskim oraz „GROM Group". 

Rozmach ćwiczeń i ich lokalizacja budzi uznanie u przybyłych gości.  Dawid Fabjański ze Służby Ratownictwa Specjalistycznego wyjaśnia, że w miejscu, gdzie nie ma łączności, a telefon milczy,  internet poprzez łącze satelitarne zapewnia Komenda Główna Policji.

Duży teren i liczne grono ratowników wypuszczanych w teren wymaga dobrego planowania i zarządzania, dlatego ćwiczenia odbywają się w wielu scenariuszach, na dwa czy cztery sztaby.

W ćwiczeniach wykorzystywane są quady, drony, lokalizatory gps, łączność satelitarna, specjalistyczne aplikacje, psy tropiące i nowość na tych manewrach czyli policjanci na koniach, którzy przyjechali z Rzeszowa. 

Poszukiwania cywilów to zawsze domena Policji, a inne służby czy grupy ratownicze są tylko wsparciem. Nadkomisarz Konrad Gajda z Biura Kryminalnego, Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Komendy Głównej Policji w Warszawie tłumaczy, że najtrudniejsze w działaniach poszukiwawczych terenowych jest „ogarniecie” czyli koordynacja działań dużej liczby osób. „Są różne podmioty, dlatego staramy się wypracować jeden standard, żeby wszyscy działali w oparciu o taką samą technologię, którą wykorzystujemy, żeby później, na rzeczywistych działaniach do minimum skrócić czas organizacyjny i szybciej zacząć właściwe poszukiwania”. Oficer wyjaśnia, że od10 lat Centrum Poszukiwawcze przy KGP stara się ujednolicić system poszukiwań terenowych, żeby wszystkie podmioty biorące udział w poszukiwaniach mówiły jednym głosem, czy to z zakresie lokalizatorów gps czy aplikacji, która w tej chwili jest testowana. 

„Każde zaginięcie jest inne - podkreśla nadkomisarz Gajda. - W jednym przypadku od razu wiemy, że kierunkiem poszukiwania jest las, bo rodzina zgłaszając mówi, że poszedł na grzyby i widzieli jak wchodzi do lasu.... Czasami nie wiemy nic i zanim wypracujemy ten kierunek, dużo czynności trzeba wykonać, wiele rzeczy posprawdzać. np. okoliczne monitoringi”.

Jak mówi Jakub Brzeziak, że nie szuka człowiek, czy technologia, a szuka system, dlatego takie wspólne manewry podnoszą sprawność operacyjną, a co za tym idzie bezpieczeństwo. 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
PHU MODZELEWSKI oferuje w sprzedaży: kotły C.O. na pellet, palniki pelletowe, wkłady kominowe, kominy izolowane, pellet drzewny. Zapewniam montaż i serwis. Łomża ul. Browarna 5.
tel. 508233425
auto-moto
Elektryka, elektronika samochodowa. Konwersja aut z USA, PL menu, diagnostyka komputerowa, naprawa airbag, abs, dpf, egr, tuning.
tel. 509065500
usługi
Przygotuję mieszkanie do remontu, kucie posadzek, terakoty, glazury itp. Wywiozę meble, wyniosę gruz. Sprzątanie, piwnic, garaży, strychów działek.
tel. 516549573
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę